G20 Liderler Zirvesi Başlıyor

Oğuz Taktak 03.09.2016

Çin'de 4-5 Eylül tarihlerinde düzenlenecek "G20 Liderler Zirvesi" Hangcou kentinde başlıyor.

Çin'in ilk kez ev sahipliği yapacağı "G20 Liderler Zirvesi", dünyanın en gelişmiş ekonomilerine sahip 20 ülkenin yanı sıra davetli ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarıyla uluslararası kuruluşların yetkililerini bir araya getirecek.

Zirveye dünyanın en gelişmiş ekonomilerine sahip G20 ülkeleriyle, ev sahibi Çin'in davet ettiği Çad, Mısır, Kazakistan, Laos, Senegal, Singapur, İspanya, Tayland da katılacak. İki gün sürecek zirveyi yaklaşık 5 bin basın mensubu izleyecek.

G20 Liderler Zirvesi Başlıyor

Cumhurbaşkanı da katılacak

Cumhurbaşkanının da katılacağı bu yılki zirvenin ana teması, "yenilikçi, canlandırılmış, bağlantılı ve kapsayıcı dünya ekonomisi" olarak belirlendi. Bu kapsamda liderler, sürdürülebilir kalkınmanın sağlanması için kısa vadede sorunların tespiti ve uzun vadede sorunların temel nedenleriyle mücadele yollarını değerlendirecek.

Zirvede yenilikçi kalkınma yoluyla, dünya ekonomisinin büyümesi ve yeni kaynakların keşfedilmesi için bilim ve teknolojinin yanı sıra kavramlarda, sistemlerde, kurum ve kuruluşlarda, iş modellerinde ve yapısal reformlarda yaratıcılık hedeflenecek.

Durağan dünya ekonomisinin canlandırılması için itici güç olacak yeni yolların aranacağı zirvede, ortak gelecek için G20 ülkelerinin birbiriyle bağlarının güçlendirilmesi, gelişmekte olan ülkeler başta olmak üzere tüm ülke ve insanların dünya ekonomisinden yararlanması için atılacak adımlar değerlendirilecek.

Zirve programı

G20 Liderler Zirvesi'nden bir gün önce, 3 Eylül'de G20'de iş dünyasını temsil eden açılım grubu B20 Zirvesi düzenlenecek.

Zirvenin ilk gününde ise, Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika Cumhuriyeti'nden oluşan BRICS ülkelerinin başbakanları ve devlet başkanlarınca gayri resmi toplantı düzenlenecek.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in konukları karşılamasıyla başlayacak zirve, hatıra defterinin imzalanması ve aile fotoğrafı çekiminin ardından açılış konuşmasıyla resmen başlayacak. Zirve, "Politika Eşgüdümünün Güçlendirilmesi ve Büyüme İçin Yeni Bir Yol" başlıklı ilk oturumun ardından G20 liderleri onuruna verilecek akşam yemeğiyle devam edecek.

Zirveye katılacak devlet ve hükümet başkanlarıyla eşlerine Hangcou kentinin turistik bölgelerinden West Lake Gölü'nde tekne turu ve kültür gösterisi düzenlenecek.

Siyasetin sıcak başlıkları da ele alınacak

Zirvede, Türkiye'nin Kasım 2015'te ev sahipliği yaptığı son G20 toplantısında alınan kararların ne kadarının uygulandığı gözden geçirilecek. Liderler güçlü, sürdürülebilir, dengeli ve kapsayıcı büyüme hedefine yönelik yürütülen çalışmaları değerlendirecek.

Dünya liderlerinin bir araya geleceği G20 zirvesinde, ekonominin sıcak başlıklarının yanı sıra siyasi gündem de ele alınacak. Resmi programlarda yer almasa da liderlerin hem ortak oturumlarda hem de ikili görüşmelerde uluslararası ticaretin canlandırılmasını, küresel barışı, istikrarı ve ekonomik büyümeyi doğrudan etkileyen terörizm ve mülteci krizi gibi konuları ele alması öngörülüyor.

G20 hakkında daha detaylı bilgiye ve zirve hakkında bilinmesi gerekenlere buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: AA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.