Futbolla Haşır Neşir Ünlüler-1

Ertuğ Alagöz 15.07.2016

Futbol kariyeri yapmanın kıyısından dönen ünlü isimleri derlediğimiz yazının ilk kısmıyla karşınızdayız.

Dünyada çok farklı kültürler, çok farklı ekonomik seviyede insanlar, çok farklı dünya görüşleri mevcut. Bununla birlikte, bunların hepsini ortak bir paydada toplayabilen çok az şey var. Şüphesiz en önemlilerinden biri ise futbol. Hangi yaştan, hangi coğrafyadan olduğunuz fark etmez; ister çok zengin, ister çok fakir olun, futbol tutkusu her zaman bunların dışında bir şeydir. Müzik, dünyanın en evrensel dilidir derler. Sanırım futbol da 2. sırada olabilir. İşte bu evrensel oyun tanıdığımız, bildiğimiz, aşina olduğumuz pek çok ünlü insanın da geçmişinde bir yerde önemli rol oynamış durumda.

Jon Stewart

Amerika'nın politik mizah konusunda önde gelenlerinden biri olan Jon Stewart, kolej yıllarında futbolla ciddi bir şekilde ilgilenmiş. College of William and Mary'de okuyan Jon Stewart o yıllarını "Kolej yıllarım geç uyanmak, başkalarının notlarını ezberlemek, esrar çekmek ve futbol antrenmanı yapmak olarak özetlenebilir" şeklinde anlatıyor. Stewart ayrıca mevkisini de hatırlıyor: "Ben taç çizgisindeki küçük adam olarak bilinirdim, diğer bir deyişle kanat oyuncusu olarak."

Futbolla Haşır Neşir Ünlüler-1

Gordon Ramsay

Gordon Ramsay şimdilerde çok başarılı bir aşçı ve TV programcısı. Bununla birlikte Stratford-upon-Avon'da büyüyen Ramsay yerel bir takımın U-14 takımında oynadıktan sonra Glasgow Rangers'ta denemeye bile çıkmıştı. Ancak işler sadece bununla sınırlı kalmış gözüküyor. Rangers'ın sözcüsüne göre Ramsay sadece birkaç ay antrenmana çıkmış, ardından da sakatlanıp Rangers'taki deneme sürecinin sonuna gelmişti. Daha sonraları 2006'da bir de yardım maçına çıkan Gordon Ramsay. devre arasında tam da futbol kariyerine uygun bir şekilde sakatlanıp çıkmak zorunda kalmıştı. Bu arada David Beckham'la açtığı kafeyi de hali hazırda işletmeye devam ediyor.

Futbolla Haşır Neşir Ünlüler-1

Julio Iglesias

Dünyanın en çok albüm satan Latin sanatçısı olan Julio Iglesias, eğer bir araba kazası futbol kariyerini sona erdirmemiş olsaydı hiç tanınmayabilirdi. Gençken Madrid'deki hukuk eğitiminin yanında futbol da oynayan Julio Iglesias, Real Madrid'in B takımına kadar da yükselmişti. Ancak araba kazası bacaklarına kalıcı sayılabilecek bir hasar verince, kalecilik kariyerini noktalamak zorunda kaldı. Buna karşın hastanedeki hemşire ona bir gitar verdi ve o da oradan yoluna devam etti. Kısacası Julio Iglesias için her şeyin bittiği ve yeniden başladığı yer tam da orasıydı.

Futbolla Haşır Neşir Ünlüler-1

Tom Cruise

Tom Cruise da sağlık sebebiyle futbol kariyerine devam edemeyenlerden. Bir film yıldızı olmadan önce büyüdüğü Kanada'da lise okurken futbol oynayan Tom Cruise, diz sakatlığı nedeniyle futbola veda etmek zorunda kaldı. Bununla birlikte hala ara sıra Los Angeles Galaxy maçlarına geliyor, ayrıca tıpkı Gordon Ramsey gibi o da David Beckham'la çok iyi arkadaş.

Bob Marley

Bob Marley, kuşkusuz, popüler kültürün en önemli ögelerinden biri. Karayipler'den dünyanın dört bir tarafına yaydığı müzikle ve baskıyı, zulmü, devrimi ya da özgürlüğü içeren şarkılarıyla herkesin beğenisini topladı. Bununla birlikte o, futbolu da fazlasıyla severdi. Pele'yi ve Brezilya Ligi'ni takip etmekten keyif alan Bob Marley, neredeyse her gün futbol oynuyordu. Ona göre futbol özgürlüktü ve o da futbol oynarken özgürlüğün tadını çıkarıyordu.

Futbolla Haşır Neşir Ünlüler-1

Albert Camus

İlk yazının en sonunda, belki de bu kişiler arasındaki en ilgi çekici insana yer vermekte beis görmüyorum. Albert Camus felsefeyle futbolu birleştirerek hem çok iyi bir kaleci olurken hem de varoluşçuluk hakkındaki görüşlerini futbol yardımıyla başarılı bir şekilde inşa etti. "Ahlaka dair ne biliyorsam, bunu futbola borçluyum. Çünkü top hiçbir zaman beklediğim köşeden gelmedi" diyen Camus, çocukluğundan üniversite yıllarının sonuna kadar toprak sahayı yuvası bellerken, en sonunda ona hayata ve felsefeye dair bu kadar çok şey öğreten futbola vedası, geçirdiği verem yüzünden oldu. "Tiyatro mu, futbol mu?" sorusuna "Tereddütsüz futbol!" cevabını veren Camus bir araba kazasında öldüğünde cebinden bir tren bileti çıkmış ve bu tren bileti tam da arabayla gittiği güzergah için alınmıştı. Tren yerine arkadaşıyla birlikte arabayla gitmeyi tercih eden Camus'ye bir keresinde en absürt ölüm şekli nedir diye sorulduğunda "araba kazasında ölmek" diye cevap vermesi de onun hayatının en büyük ironisi oldu.

Futbolla Haşır Neşir Ünlüler-1

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.