Free State of Jones

Onur Arslan 25.05.2016

True Detective McConaughey, sonunda özgürlüğünü ilan ediyor.

2016 yılının merakla beklenen işlerinden biri olan Free State of Jones ikinci fragmanını yayınlamışken, kendisine değinmemek olmaz dedim. Filmin yönetmeni Gary Ross, Pleasantville, Seabiscuit, The Hunger Games gibi filmlerin yönetmenliğini yapmış, ancak senarist yönü de bilinen ve üçü senaryo dalında olmak üzere dört kez Oscar’a aday gösterilmiş bir isim.

Filmin başrolündeki Matthew McConaughey’i tanımayanın geldiği mağara hemen koruma altına alınıyor. Usta oyuncu, Dallas Buyers Club’taki performası ile Oscar’ı kucaklamış, Altın Küre kazanmış, Interstellar, True Detective, Magic Mike, The Wolf of Wall Street ve daha bir çok yapımda rol almış ve rüştünü ispatlamış bir oyuncu. McConaughey’e Keri Russell (The Americans, Arrested Development, Dawn of the Planet of the Apes), Gugu Mbatha-Raw (Concussion, Beyond the Lights, Jupiter Yükseliyor) ve Mahershala Ali (House of Cards, The Hunger Games: Mockingjay - Part 1- 2, The Place Beyond the Pines) gibi isimler eşlik edecek.

Filmin konusu, Birleşik Devletler tarihinde gerçekten yaşamış ve bir döneme damgasını vurmuş yoksul bir beyaz çiftçi olan ve Matthew reisin canlandıracağı Newton Knight’ın hayatından bir kesit. Amerikan İç Savaşı sırasında, Konfederasyon topraklarında olan Güneydoğu Mississippi’deki Jones County’de, Konfederasyon’a isyan bayrağını açıp kendisi gibi olan beyazları da etrafında toplayarak Birlik’e (yani bugünkü Birleşik Devletler’in o zamanki versiyonuna) bağlılık ilan etmiş; Konfederasyon güçlerine karşı gerilla savaşı vermiş, oldukça ilginç bir karakter. Savaş sonrasında “reconstruction” olarak adlandırılan yeniden yapılandırma döneminde eyalet için çalışan Knight, o dönemde bile büyük bir tabu olan “ırklar arası evlilik yasağı”nı delerek siyahi bir kadınla evlenmiş, elinden gelen hiçbir ayrıksılığı ardına koymamış. Hatta öldüğünde, Mississippi kanunlarına göre siyah ve beyazların aynı mezarlığa gömülme kuralını da hiçe sayarak, ikinci karısı ve eski bir köle olan (hem de Knight’ın dedesi tarafından köleleştirilmiş) Rachel’ın yanına gömülmüş.

İsmi etrafındaki tartışma, filmin duyurusu ile daha da alevlenmiş olan Knight için bir kesim özgürlük savaşçısı tabirini kullanırken, başka bir kesim de vahşi bir kanunsuz olarak tanımlamayı tercih etmekte. Özellikle Rudy Leverett gibi tarihçilerin bu kanunsuzluğu vurgulamalarının bir anlamı var. Çünkü Leverett, Knight’ı tutuklamakla görevli olup bizzat onun tarafından öldürülen bir Konfederasyon binbaşısının da torunuymuş aynı zamanda. Gerçi kendisi kitabında Knight’ın aslında bir Konfederasyon taraftarı olduğunu da yazar ama sonuçta bahsettiğimiz karakter mezartaşına “He lived for others” (başkaları için yaşadı) yazdırmış bir isyankar.

Bu arada film için binlerce kişinin savaş sahnelerinde figüran olmak için başvurduğunu, bunlardan birinin de Christopher David McKnight, yani Newton Knight’ın 3. kuşaktan gerçek torunlarından biri olduğunu belirtelim. Filmin fragmanlarını aşağıda izleyebilirsiniz.


Filmin fragmanlarını izlerken fondaki müziğe olan aşinalığınızın kaynağı, yetenekli müzisyen Nicholas Britell’in işleri ile daha önce, 12 Years a Slave’den tanışıyor olmanız olabilir mi?


Onur Arslan


Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.