Fransa'dan Moda Kanunu: Aşırı Zayıflar Çalışamayacak

Venüslüler Ekibi 15.10.2017

Fransa'da çıkarılan kanun, modellere sağlıklı kiloda olma şartı getiriyor.

Ne mankenler gördük üstlerinde elbise yok, ne elbiseler gördük içinde manken yok... Daha doğrusu, eser miktarda var çünkü zayıflayacağım diye beslenme bozuklukları yaşamaya başlamış, 40 kilonun altına inmiş, bir deri bir kemik kalmış, sonunda da ölmüş.


Yalan değil, anoreksia nedeniyle ölen Isabelle Caro adlı model komaya girdiğinde 25 kiloymuş. Bunları genç kızlara kötü örnekler olarak göstersek de kar etmiyor; televizyonda ve dergilerde incecik belli, Photoshop'lu mankenleri görünce ayna karşısına geçip karınlarındaki üç gram deriyi çekiştirmeye başlıyor, "Hofff çok şişmanım yhaa!" diye olmadık dertler ediniyorlar.Fransa buna çare olarak yasa çıkarmış ve model olarak çalışmak isteyen kişilerin doktordan "sağlıklı kiloda olduğuna dair" onay alması şartını koymuş. Halihazırda çalışmakta olan modeller de bu dokümanı sunamazsa 6 ay hapis ve 54,500 pound para cezasıyla karşı karşıya kalacaklarını öğrenmişler. Bununla birlikte yeni yasaya göre, dergilerde kullanılan fotoğraflar eğer Photoshop'la manipüle edildiyse, bunun ilgili sayfada yazılı olarak belirtilmesi gerekiyormuş.


İki resim arasındaki kilo ve seksapel farkını bulun.


Hükümetin yasayla ilgili geri adım atmak zorunda kaldığı tek nokta olmuş ve bu bize biraz kötüye kullanılabilir gibi geldi. Yasanın ilk versiyonunda mankenlerin minimum vücut kitle indeksinin altında olmamaları şartı koyulmuş. Doktorlar buna karşı çıkmışlar ve kişinin çalıştığı moda ve reklam sektörü standartlarını minimum boy ve kilo oranında sabitlemek istemediklerini belirtmişler. Bunun yerine modelin boyu, kilosu, yaşı ve cinsiyetini göz önünde bulundurarak ne kadar sağlıklı olduğunu belirlemenin kendilerine bırakılmasını istemişler. Bizde olsa rüşvetle halledilirdi belki ama Fransa'da bu durum ne kadar suistimal edilir bilmiyoruz.


Darısı dünyanın her ülkesinde çalışan bütün modellerin başına.Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.