Fransa, IŞİD'le Mücadele İçin Yeni Bir Adım Atıyor

Ezgi Özkurt 22.07.2016

Cumhurbaşkanı Hollande, konuyla ilgili açıklama yaptı.

Fransa, IŞİD'le Mücadele İçin Yeni Bir Adım Atıyor

"Irak ordusuna top desteği göndereceğiz."

Elysee Sarayı'nda ilgili bakanların katılımıyla düzenlenen savunma konseyi toplantısı çıkışında konuşan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Irak ordusuna destek vereceklerini belirterek, "Gelecek ay Uluslararası DAEŞ'le Mücadele Koalisyonu dahilinde Irak ordusuna top desteği göndereceğiz." dedi.

Irak'a kara birliği göndermeyeceklerini açıklayan Hollande, Irak ordusuna aynı zamanda askeri danışmanlar göndereceklerini dile getirdi.

Hava operasyonları yoğunlaşacak.

Bölgeye Eylül ayı sonunda da "Charles de Gaulle" uçak gemilerinin gönderileceğini söyleyen Hollande, uçak gemilerinin Rafale uçaklarının havadan yürüteceği hava operasyonlarını yoğunlaştıracağını ifade etti.

Nice'deki terör saldırısıyla ilgili İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve'ye güveninin tam olduğunu belirten Hollande, bakanın konuyla ilgili soruşturmayı takip ettiğini kaydetti.

"Kişilerin radikalleşmesine neden olan ibadet yerlerini kapatıyoruz ve kapatacağız."

Cumhurbaşkanı Hollande, terör saldırısı gerçekleştirebilecek kişilerin belirlenmesi için gerekli adımların atıldığını aktararak, "Saldırıların engellenmesi için gereğini yapıyoruz. Kişilerin radikalleşmesine neden olan ibadet yerlerini kapatıyoruz ve kapatacağız" diye konuştu.

Hollande, yaz döneminde güvenliğin sağlanması için "Sentinelle" operasyonu kapsamında ay sonundan itibaren 10 bin askerin ülke genelinde görevlendirildiğini, 15 bin gönüllü askere de çağrı yapıldığını açıkladı.


Kaynak: AA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.