Formula 1 Kabak Tadı Mı Verdi?

Sercan Sarıkaya 05.09.2016

Bir Proust - Senna ya da Lauda - Hunt mücadelesi beklemiyorum ama biraz heyecan hiç fena olmaz.

Formula 1 Kabak Tadı Mı Verdi?

Yıllarca büyük keyifle seyrettiğim Formula 1, ne yazık ki artık keyif vermiyor bana. Çevremde ve internette gördüğüm kadarıyla benimle aynı fikirde olan birçok insan var. Red Bull’un domine ettiği 4 yıl ve sonrasında Mercedes’in domine ettiği 3 yıl (bu yıl da dahil)… Yarışlar çoğunlukla başladığı gibi bitiyor. Yağış ya da kazalar olmadıkça sıralama değişmiyor. Bir Proust-Senna ya da Lauda-Hunt mücadelesi beklemiyorum ama biraz heyecan hiç fena olmaz.

Dünkü İtalya GP en güncel örnek. Yarışa pole pozisyonda başlayan Mercedes pilotu Lewis Hamilton kalkışta yavaş kalınca, takım arkadaşı Nico Rosberg liderliği ele geçirdi ve yarışın sonuna kadar zorlanmadan gitti. Hamilton 6. sıraya kadar gerilese de 2.'liğe yükseldi ve podyumda yerini aldı. Onları Ferrari’den Sebastian Vettel ve Kimi Raikkonen izledi. 1. olan Rosberg ile 3. olan Vettel arasında 21 saniye fark var. Podyuma çıkan iki isim arasındaki fark buyken, diğerlerini varın siz düşünün. Ferrari ve Red Bull, Mercedes’in hızına yanıt veremiyor. Bu yüzden yarışlardaki tek merak ettiğimiz: Hamilton mı 1. olacak yoksa Rosberg mi? Diğerleri kendi aralarında yarışıyor da diyemeyeceğim çünkü yine uçurumlar var. Ferrari ve Red Bull yarışıyor ancak diğerleri bu rekabetten uzakta. Zaman zaman Williams, bu iki takımın arasına giriyor.

Formula 1 Kabak Tadı Mı Verdi?

Bir zamanlar Ayrton Senna ve Alain Prost’un şampiyonluklar kazandığı takım olan McLaren Honda zirve mücadelesinin çok uzağında. Takımlar sıralamasında 48 puanla 6. durumda olan McLaren hâlâ sorunları çözebilmiş değil. Bütün umutlar, 2017’deki büyük değişikliklere bağlanmış. Son şampiyonluğunu 2006’da alan Fernando Alonso için de artık kaçınılmaz son yaklaşıyor. Bu yılki takım tercihi, bir şampiyonluk daha kazanıp kazanamayacağını belirleyecek. Bırakın en iyi 2. arabayı, 3. arabayı bile verseniz zirveye oynayacak bir pilot olan Alonso, 2006’da Renault’dan ayrıldıktan sonra hep yanlış zamanda yanlış yerdeydi.

Formula 1 Kabak Tadı Mı Verdi?

Dünkü yarışın ardından pilotlar sıralamasında Hamilton liderliğini korudu. Rosberg ise Hamilton’a biraz daha yaklaştı ve farkı 2’ye indirdi. 3.'lük mücadelesi Ricciardo, Vettel, Raikkonen ve Verstappen arasında geçiyor. Ricciardo daha hızlı bir araçla neler yapabileceğini gösterdi. Vettel yerinden memnun olmasa da 2017’den umutlu. Raikkonen zaten bunları kafasına takmıyordur. Formula 1 tarihinin yarış kazanan en genç pilotu unvanına sahip 18 yaşındaki Verstappen, doğru takımı bulursa ‘en genç şampiyon’ unvanını Vettel’den alabilir.

Son yıllarda yapılan kural değişiklikleri, DRS, gelişim ve test yasakları gibi birçok faktör F1’i etkiledi. Biraz serbestlik sanırım heyecanı yavaş yavaş geri getirebilir. Takımlar simülasyon yerine gerçek testler yaparak daha iyi sonuçlar elde edebilir. Hatta bence 2017 için yapılması gereken ilk şey, yakıt yasağını kaldırmak. Takımlar istedikleri kadar yakıtla başlasınlar, sonra ikmal de yapabilsinler. Sonuçta bu sporu heyecanlı hale getiren, bilinmezler. Şu anda yarış başlamadan önce çok şey biliyoruz. Buna hangi takımın kazanacağı da dahil.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.