Football Manager 2017’den Beklentiler

Yasin Abay 10.05.2016

Liglerin bitişine 2 hafta kaldı ve futbolu özleyeceğimiz yaz sürecinde FM 2016 yanımızda olacak.

Football Manager serisi; futbol tutkunlarının, "O takım öyle mi yönetilir?!" diye sitem edenlerin yegane oyun serisi! Her yıl yeni bir versiyonu ile veri tabanını güncelleyen ve küçük yeniliklerle oyunculara heyecanlar yaşatan müthiş bir simülasyon. Birkaç yıldır Türkçe olarak da sunulan ve Türkiye pazarını önemseyen bu serinin 2017 paketinden beklentilerimiz neler?

Tutkunların bildiği üzere oyun Champhionship Manager’dı bir zamanlar ve iki boyutta bile maç takibi yapamıyorduk. Sadece yazılar ve rakamlar... Sonra oyun, bizim gibi Türk tutkunlara Türkçe ve üç boyutlu oyun sunarak, tatmin seviyemizi üst noktalara çıkarttı. En son yeniliklerden biri ise oyuncu mevkilerinin, oyuncu mental ve teknik özelliklerine göre ayrıca özelleşmesi oldu.

Örneğin ofansif orta saha pozisyonu için "attacking midfielder", "advanced playmaker" ve "traquertista" pozisyonları olarak özelleşmeler mevcut. Bu özelleşmelere ek, "defend", "attack" ve "support" olarak dallanmalar da var. Bu durum, aynı pozisyon oyuncularının, teknik ve mental olarak aynı rollerde oynayamayacaklarını gösteriyor. Her pozisyonun rol ve mentalitesi için farklı özellikler ayrıca belirlenmiş ve hangi oyuncunun o pozisyon ve role ne kadar uygun olduğu artık otomatik olarak görülebiliyor.

2016’nın ilk veri tabanı ve oynanışı ile şimdiki arasında bile çok fark var. Oynanışın farklı olması, oyuna gelen güncelleme ile gayet mümkün ama bu kez FM, kış transferlerinin güncellemesini ayrı bir veri tabanı olarak oyuncularına sundu. Böylece, veri tabanı resmi olarak 1 yıl geçmeden tekrar güncellenmiş oldu. En büyük fark ise, tabii ki İngiltere Premier Ligi’nde boy gösterdi. Malum Leicester City’nin şampiyonluğa koşması, başlangıçtaki veri tabanını adeta yere gömdü. Spor Toto Süper Ligi’nde ise transferlerin dışında, kulüp borçlarının ilk veri tabanına göre ciddi artış göstermesi elbette oyuncularımızı zor durumlara soktu.

2015’e göre 2016’da beklentiler ciddi anlamda karşılansa da forumlarda en çok aranan, kulüp, logo ve tam isimleri ile futbolcu fotoğraflarının veri tabanına %100 eklenememesi. Bu eksikliği oyuncular şimdilik büyük atölye çalışmaları ile gideriyorlar. 5GB-10GB veri indir ve Belgelerim->Sports Interactive vs. içine yapıştır. Sanıyorum en büyük beklenti şimdilik bu atölye çalışmalarının, oyunun ana versiyonunun bir parçası olması olsa da, Sports Interactive ve SEGA’ nın tüm bu hakları bütün liglerden ve kulüplerden almasının da zor olduğunu biliyoruz.

Bazı duyumlara göre ise takımlara maskotlar ekleneceği belirlendi. Şimdilik bu kısım sadece dedikodulardan ibaret olsa da bu gibi detay figürlerin de oyuna renk katacağı aşikar. Hayal kırıklığı yaşamamak için 2017’de bu beklenti içinde olmamalı ve daha çok Avrupa Şampiyonası ve Copa America’da çıkacak yıldızların, yeni veri tabanında nasıl yer alacağını beklemeliyiz. Zira çok heyecanlı iki büyük turnuvanın ardından bu yıldızların hangi kulüplere transfer olacaklarını ve futbolcu özelliklerinin FM 2017’ye nasıl yansıyacağını beklemek daha gerçekçi olacaktır.


Beklentilerin dışında FM 2017 için fikirleriniz, önerileriniz veya dilekleriniz varsa, bunları da resmi olarak FM Scouts'a iletebilirsiniz.


Yasin Abay


Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.