Folik Asidin Faydaları Nelerdir?

Ece Tuğran 28.06.2016

Sağlımız için elzem bir vitamin olan, son yıllarda adını fazlaca duyduğumuz folik asidin faydalarından bahsediyoruz.

Folik Asidin Faydaları Nelerdir?

Folik asit, B vitaminleri grubundan suda çözünen bir vitamindir. Doğal besin maddelerinde bulunan formuna folat, ilaçlarda ve işlenmiş besinlerde bulunan formuna ise folik asit denir.

Folik asidin başlıca görevi hücrelerin yapı taşlarının, kan hücrelerinin ve sinir sistemi dokularının oluşumuna ve gelişimine yardımcı olmaktır. Ayrıca genetik şifremizi taşıyan DNA’nın yapımında görevlidir.

Normal bir insanın folik asit ihtiyacı günde 400 mikrogramdır. Günlük folik asit ihtiyacı düzenli olarak karşılandığında;

  • - Damar sertliğine neden olan homosistein maddesini vücutta normal değerlerde tutarak kalp krizi ve felç risklerini azaltır.
  • - Meme kanseri, kolon kanseri ve pankreas kanseri risklerini azaltır.
  • - Kadınlarda rahim ağzı kanserini önleyebilir, hatta geri çevirebilir.
  • - Vitiligo adlı deri hastalığının tedavisinde olumlu etki gösterir.
  • - Yüksek tansiyonu engeller.
  • - Antidepresan ilaçlarla birlikte kullanıldığında depresyona da iyi gelmektedir.
  • - Alzheimer hastalığının oluşmasını önler.

Not: Folik asit bir B grubu vitaminidir ve diğer B grubu vitaminleriyle beraber çalışır. Bu yüzden B6 ve B12 vitaminlerinin de vücuda gerekli miktarda alınması çok önemlidir. Folik asidin vücutta tam etki göstermesi için günlük en az 50 mikrogram B6, 100 mikrogram B12 vitamini alınmalıdır.

Hamilelikte Folik Asit

Folik asidin en etkili olduğu dönemlerden biri hamilelik ve bebeğin ilk gelişim dönemidir. Günlük olarak alınması gereken folik asit miktarı, hamile olan veya hamile kalmayı düşünen bayanlar tarafından mutlaka düzenli olarak alınmalıdır. Nedenlerini şöyle açıklayalım:

  • - Bebeğin gelişim dönemi olan fetal büyüme ve gelişme döneminde hücreler hızla çoğalır. Folik asit bu dönemde DNA yapımı için elzemdir.
  • - Hamilelikte yeterli miktarda folik asit alımı bebekte merkezi sinir sistemi anomalilerinin (nöral tüp defekti) görülme riskini önemli ölçüde azaltır.
  • - New York Times’ın haberine göre hamilelikte yeterli miktarda folik asit alımı, çocuğun ileride obeziteye yakalanma riskini azaltır.

(Bu haberde adı geçen ve 1517 kadın-çocuk ile araştırmaya göre, kanında folik asit miktarı yeterli olan annelerin çocuklarının obezite riskinin diğer çocuklara göre %45 az olduğunu saptamışlar.)

Folik Asidin Faydaları Nelerdir?

Folik asitten maksimum fayda sağlamak için hamilelikten yaklaşık 3 ay önce başlanması gerekir. Hamileliğin başlama zamanı kesin olarak belirlenemediği için kişi, hamile kalmayı planladığı zaman folik asit kullanmaya başlayabilir. Hamilelik oluşmasa bile uygun dozajda folik asit kullanılmasında zarar yoktur. Folik asit, hamilelik başladıktan 8 hafta sonrasına kadar etki gösterir, sonrasında belirgin bir etkisi olmaz. Fakat hamilelikte günlük alınması gereken folik asit miktarı arttığı için tüm hamilelik döneminde folik asit takviyesi alınabilir.

Folik Asit Hangi Besinlerde Bulunur?

Folik asit tahıllarda, yeşil yapraklı sebzelerde, yumurtada, ceviz, badem, fındık, fıstık gibi kuruyemişlerde, baklagillerde ve tohumlu gıdalarda fazlaca bulunur.

Folik Asidin Faydaları Nelerdir?

Folik asit eksikliği maalesef insanlar arasında çok yaygındır. Bu eksikliği gidermek için yukarıda sıraladığımız, kolaylıkla bulabileceğimiz, yüksek miktarda folik asit içeren besinleri düzenli olarak tüketmeliyiz. Sağlığımız için çok önemli bir vitamin olan folik asidi düzenli olarak almaya dikkat etmeliyiz.


Ece Tuğran


BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.