"Florya Bize Yetmiyor"

Elif Durgun 19.10.2016

​Galatasaray'da gündem "Florya" Başkan Dursun Özbek de bugün bir basın toplantısı düzenledi ve merak edilenleri yanıtladı.

Bu sabah 11.00'de Florya Metin Oktay Tesisleri'ne basın mensuplarıyla buluşan Dursun Özbek, Galatasaray'ın en önemli gündem maddesi "Florya'ya" dair çok çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Florya'daki tesisin toplamda 87 dönüm olduğunu belirten Özbek, bu arazinin sadece 23 dönümünün Galatasaray'ın tapulu malı olduğunu söyledi. 20 dönümün Gençlik Spor Genel Müdürlüğünden kiralandığını, 44 dönümün ise milli emlaktan üst kullanım hakkının kiralık olarak alındığının altını çizerek, daha büyük tesislere ihtiyaçları olduğunu dile getirdi.

“Bu Galatasaray’ın mali bağımsızlık projesidir."

Florya ve Riva arazilerinin değerlendirme çalışmalarına başladıklarını hatırlatan başkan, bu çalışmadan 500 milyon dolar gelir etmeyi planladıklarını söyledi ve sözlerine şöyle devam etti;

"Burada sadece 2 adet nizami futbol sahamız var, birinde A takım diğerinde alt ligler çalışıyor. Türkiye liglerindeki birçok kulübün sadece A takım için 3-4 tane sahası var. Suphi Batur burayı 1967'de almış. Biz 30 sene önce ne yapıldıysa orada kalalım mı, ileri gitmeyelim mi? Bu kulüp Türkiye'nin medari iftarı ve daha güzel tesisleri hak ediyor. Mevcut tesislerinin büyümesi ve geliştirilmesi lazım. Florya'dan maç günleri stada ulaşmak 1.5 saat sürüyor. Otobüs içinde 1.5 saat! Ben Florya'dan daha iyi bir yer bulmazsam, taşımam demek istedim ancak bu sözlerim yanlış anlaşıldı. Stada daha yakın bir alan bulursak bunu değerlendireceğiz."

"15.000 kişilik çok amaçlı spor salonuna başlıyoruz."

Kulübün bir başka gündem maddesi olan spor salonu projesi hakkında da konuşan Özbek, "Çok amaçlı spor salonu için yapılan görüşmelerde sona gelindi. Bu durumu bakanlığa sunmuştuk ve yetki belgesini aldık. Ayrıca TT Arena'nın çatı ile ilgili taahhüdü vardı, bu sorunu da çözdük ve bu tesisi kazanacağız" dedi.

"Hedefim 2016-17'de Galatasaray Sportif A.Ş.'nin zarar etmemesi."

Uefa'dan alınan cezalara da değinen Dursun Özbek, "Burada cezaya esas teşkil eden konu Sportif A.Ş.'nin 2011-14 yılları arasındaki zararıdır. Galatasaray'ın tüm turnuvalardan 2 yıl men edilmesini istediler. Bunun mahkemesi görüldü. Araştırma komisyonu konuyu inceledi. Bir üst kurula, mahkeme diye tabir ettiğimiz kurula rapor verdi. Raporda Galatasaray 2011-2014 arasında 165 milyon Euro zarar etmiştir. Fakat Financial Fair Play’e göre kulüplerin 3 senede 30 milyon Euro'dan fazla zarar etmemesi gereken bir madde var. Bu maddeyi aştığı için Galatasaray'ın 2 sezon Avrupa kupaları dışında bırakılmasını teklif ediyoruz dedi. Bunun yanında futbolculara ödenmese gereken prim ve vergiler itibarıyla 95 milyon Euro taahhüt edilmişti. Bu da 97 milyon Euro gerçekleştiği için sözler tutulması ve turnuvadan ihraç istendi. Biz yeni yönetim olduğumuz için savunmamızı yaptık. Nihai karar diyor ki; Galatasaray Spor Kulübü'nü inceledik. Galatasaray’ın mevcut yönetimin süresi içerisinde 2 değil 1 sene turnuvalardan men edilmesine, turnuvaya katılım hakkı kazandığınızda cezayı çekmiş olacaksınız. Galatasaray Sportif A.Ş.’nin tablosunu inceledik. Bu tabloya bağlı olarak yıllık oyuncu harcamalarını 65 milyon Euro'yu geçmemeli." dedi ve sözlerine şöyle devam etti: "Bu sene Sportif A.Ş. olarak kar etmenin peşindeyiz. Benim hedefim 2016-17'de Galatasaray Sportif A.Ş.'nin zarar etmemesi."

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.