Financial Times'dan OHAL'in Uzatılmasına Yorum

Oğuz Taktak 01.10.2016

İngiliz Financial Times, Cumhurbaşkanı'nın, OHAL yetkilerini sınırsız uzatabileceğinin işaretini verdiğini yazdı.

Financial Times'ın Türkiye muhabiri Mehul Srivastava'nın bugünkü haberinde, Cumhurbaşkanı'nın dün Ankara'da muhtarlar toplantısında yaptığı açıklamalar yer alıyor.

Gazete, Cumhurbaşkanı'nın 15 Temmuz darbe girişiminden sonra ilan edilen OHAL'in 12 ay daha uzatılmasının bile yetmeyebileceğini söylediğini aktardı.

Financial Times, Cumhurbaşkanı'nın açıklamaları sonrası doların "psikolojik eşik" olan 3 TL'yi aştığına dikkat çekti.

Financial Times'dan OHAL'in Uzatılmasına Yorum

'OHAL, Cumhurbaşkanı'nın kırılganlığına işaret ediyor'

Financial Times haberinde ayrıca, siyasi risk analizi ve danışma şirketi Eurasia Group'ta çalışan Mujtaba Rahman'ın görüşlerine de yer verdi:

"Bu gelişmeler, hükumetin günlük işleri halletmek için OHAL'e giderek daha fazla bağımlı hale geldiğini gösteriyor. OHAL Cumhurbaşkanı'na daha fazla yetki veriyor gibi görünse de, buna bağımlılığı Cumhurbaşkanı'nın kırılganlığına işaret ediyor. Cumhurbaşkanı mevcut yetkilerinden vazgeçerek daha az kazanacağı ve daha fazla kaybedeceğini hesaplıyor."

Financial Times ayrıca Cumhurbaşkanı'nın, uluslararası kredi değerlendirme kuruluşu Moody's'in not indirimini "kendisinden intikam alınması" olarak gördüğünü ve bunu ciddiye almadıklarını söylediğini de yazdı.

Türk ekonomisinin darbe girişimi öncesi ekonomik büyüme açısından en iyi performans gösteren ülkelerden biri olduğunu hatırlatan gazete, hükümetin bu yıl yüzde 4.5'luk büyüme hedefine ulaşmasının da zor olduğu görüşünde.

Financial Times bu noktada Cumhurbaşkanı'nın faizleri indirerek tüketim harcamalarının artmasını teşvik ettiğini, düşen gelirler nedeniyle Türkiye'de turizm sektörünün de zorlandığını bildirdi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.