Film Önerileri: Filmekimi'nde Kaçırılmamalı

İnci Vardar 05.10.2016

Filmekimi'nde 50 filme birden yetişemeyeceğinize göre, öne çıkanlara şöyle bir göz atın.

Filmekimi hoş geldi. 7-16 Ekim tarihleri arasında İstanbul'da gerçekleştirilecek olan festival, her yıl olduğu gibi bu yıl da enteresan filmlere ev sahipliği yapıyor. Festival kapsamında gösterime girecek olan 51 filmin tamamını izlemek, gününün kayda değer bir bölümünü işine ya da okuluna feda eden şehir insanı için pek mümkün değil (evet, biz de izleyemeyeceğiz). Ama festivali tamamen kaçırmak olmaz. Bu nedenle, izlemeyi planladığım filmleri paylaşayım, belki sizin de işinize yarar dedim.

Buyrunuz, tamamen kişisel tercihlere göre hazırlanmış film önerileri:

Alt Tarafı Dünyanın Sonu / It's Only The End Of The World

Film Önerileri: Filmekimi'nde Kaçırılmamalı

Dünyanın sonu temalı filmlere bayılsam da "Alt Tarafı Dünyanın Sonu" pek öyle bir film değil, izleyiciye çok daha bireysel bir son sunuyor. Oyuncu kadrosunda Gaspard Ulliel, Nathalie Baye, Léa Seydoux, Vincent Cassel, Marion Cotillard'ın yer aldığı filmin yönetmeni, Adele'in Hello video klibinden ve Les Amours Imaginaires filminden tanıdığımız Xavier Dolan. Kendisi harika çocuk olarak tanınıyor ve dramdan drama koşuyor. Bu film dikkatimi çekti çünkü 30'larının ortasında ölümcül bir hastalığa yakalanan bir yazarın ailesiyle yüzleşmesini anlatıyor. Pek yazar sayılmam, ailemle yüzleşmemi gerektirecek özel bir konu yok, dramdan hoşlanmam ama içimden bir ses, bu filmde bir şeylerin tokat gibi inmese de hafiften yanağımı okşayacağını söylüyor. Çok etkilenirsem izledikten sonra incelemesini yazarım.

Bu arada, unutmayan söyleyeyim, Alt Tarafı Dünyanın Sonu 2016 Cannes Büyük Ödül, Ekümenik Jüri Ödülü sahibi.

American Honey

Film Önerileri: Filmekimi'nde Kaçırılmamalı

Easy Rider'ı sevdiyseniz ve Shia Labeouf'u katlanılmaz bulmuyorsanız, American Honey sizin için iyi bir seçim olabilir. Fransız Premiere dergisi filmi "Z Kuşağı için Easy Rider" olarak tanımlamış, üstüne 2016 Cannes Jüri Ödülü de kendisine verilmiş. Filmde aile içi şiddet yoksulluk nedeniyle evden kaçan Star isimli bir genç insan var. Dergi aboneliği satan bir gruba katılıyor ve American Honey bir yol filmine dönüşüyor. Amerikan gençliğini en iyi anlatan filmlerden biri olduğu belirtilse de asıl ilgimi çeken kısım, kesinlikle Easy Rider benzetmesi ve çok övülen soundtrack'i oldu. Merak edenleri şöyle alalım:

Arrival

Film Önerileri: Filmekimi'nde Kaçırılmamalı

Amy Adams, Jeremy Renner, Forest Whitaker, Michael Stuhlbarg'ın oyuncu kadrosunda yer aldığı ve yönetmenliğini Dennis Villeneuve'un üstlendiği Arrival hakkında bilgiyi şurada vermiştik. Villeneuve'un Sicario'dan sonra ve Blade Runner'dan önce çektiği Arrival, insanlığın uzaylı görünce savaşa sürüklenmesi gibi saçma ama bir o kadar da olası bir konuyu ele alıyor. Manevi teyzem Ursula K. LeGuin bir kitabında uzaylı saldırısı ihtimalinin insanlığı nasıl birleştirdiğini ve savaşı bitirdiğini anlatmıştı ama Arrival bunun tam tersinin gerçekleşebileceğini söylüyor. Bana çok ilgi çekici geldi.

Ben, Daniel Blake / I, Daniel Blake

Film Önerileri: Filmekimi'nde Kaçırılmamalı

Muhtemelen "Ben, Daniel Blake" için bilet bulamayacaksınız. İki adet ek seans koyulmuş ama işiniz zor. Çünkü filmi Ken Loach yönetmiş ve dev sistem eleştirisi yapmış. Festival izleyicisi dediğimiz insan türü sistem eleştirisini sever, Özgürlük Rüzgarı, Kerkenez, Özgürlük Dansı gibi filmlerle tanıdığımız Ken Loach'u sayar. Bunun için David Blake'i tanımaya gerek yok. Ama tanıdığınız zaman seveceğinizi ve empati kuracağınızı sandığım bir karakter David Blake. Sağlık durumu nedeniyle çalışamıyor ama sistemin çarpıklığı nedeniyle devlet yardımı da alamıyor. Böylece devlete karşı birey mücadelesine giriyor ve olaylar gelişiyor. Filmekimi'nin sitesinde şöyle geçiyor: "Ken Loach ve yıllardır birlikte çalıştığı senaristi Paul Laverty, son yıllarda çektikleri en iyi film olan Ben, Daniel Blake’te gerçekçi yaklaşımlarından güç alırken bozuk sisteme ve boğucu bürokrasiye karşı dayanışmayı ustalıkla yüceltiyor."

Filmin 2016 Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye almış olması da izlemek için yeterli neden sayılabilir.

Julieta

Film Önerileri: Filmekimi'nde Kaçırılmamalı

Bir film festivalinde Pedro Almadovar filmi gösterilmezse, o festival eksik kalır, kolu kanadı kırılır, soru işaretlerinden birini kaybeder. Neyse ki Filmekimi böyle bir tehlikeden kurtulmuş ve Julieta'yı film listesine eklemiş. Bence siz de kaçırmamalısınız çünkü Almadovar.

Biraz dalga geçiyorum ama aslen Almadovar severim. Nevrotik karakterleri, sinir krizinin eşiğindeki kadınları ve kendine özgü, yer yer retina yakan renkleriyle enteresan bir yönetmen olduğunu düşünürüm. Bu nedenle Julieta'yı kendi listeme eklemiş bulunuyorum. Filmde Julieta, 50'li yaşlarında, Madrid’den Portekiz’e taşınmayı planlayan bir kadın. Yolda dünyasını alt üst eden genç bir kadınla tanışıyor ve bir anda "deli Almadovar kadınları"ndan birine dönüşüyor. Julieta, yönetmenin olgunluk döneminin en iyi örneklerinden biri olarak görülüyor, işleyeceği deliliği varın siz tahmin edin.

Yarın 5 filmle daha buradayım.

Filmekimi biletleri almak isteyenler acilen şuraya tıklasın, peynir ekmek gibi gidiyor bunlar.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.