Filipinler Devlet Başkanından Obama'ya: "O....Çocuğu"

Oğuz Taktak 05.09.2016

ABD Başkanı Obama, kendisine ‘O….. çocuğu’ diyen Filipinler’in Başkanı Duterte’ye yanıt verdi.

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, ABD Başkanı Barack Obama’nın da katılacağı Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) zirvesi öncesinde basın toplantısı yaptı.

Basın toplantısı sırasında, Obama'dan insan hakları konusunda ders dinlemeye hiç niyetli olmadığını belirten ve sivri diliyle tanınan Duterte, zirvenin yapılacağı Endonezya’ya doğru yola çıkmadan önce Obama’ya ithafen “Saygılı olmalısın. Ortalığa sadece sorular ve demeçler atamazsın. O….. çocuğu o forumda seni lanetleyeceğim” dedi.

Filipinler Devlet Başkanından Obama'ya:

Bu sözlere Obama’dan hızla yanıt geldi. G20 Liderler Zirvesi’nin sona ermesinin ardından bir basın toplantısı düzenleyen Obama, ABD’nin Duterte ile ‘yapıcı ve verimli diyalog’ için uygun zaman olup olmadığı konusunda şüpheleri olduğunu vurguladı ve şu ifadeleri kullandı: “Açıkça görülüyor ki Filipinler halkı bizim en yakın dost ve müttefiklerimizden biri, Filipinler de bizim bir müttefikimiz. Ama her zaman bir görüşme yapmadan önce, o görüşmenin gerçekten verimli geçeceği ve bir sonuç alacağımızdan emin olmak isterim" dedi.

Obama tarafından “renkli bir kişilik" olarak tanımlanan 71 yaşındaki Duerte, uyuşturucuya karşı savaş açacağı vaadiyle Mayıs ayında göreve gelmişti. Göreve başladığı 30 Haziran'dan itibaren 2.400'ü aşkın kişinin anti-uyuşturucu operasyonlarında öldürüldüğü iddia ediliyor. Daha bu Pazartesi kan gölünün büyüyeceğini belirten Duerte, Filipinler'den yasa dışı uyuşturucu ticaretini silmekte kararlı olduğunu söylüyor.

Kaynak: dailymail.co.uk

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.