Fetullah Gülen ve CIA Bağlantısı

Ezgi Özkurt 02.08.2016

Rus milletvekili Nikonov, Fetullah Gülen'in CIA ile bağlantılı olduğunu öne süre açıklamalar yaptı.

Fetullah Gülen ve CIA Bağlantısı

Rusya Parlamentosu'nun alt kanadı Duma milletvekillerinden Vyacheslav Nikonov, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'i "Amerika'nın adamı" şeklinde nitelendirerek, Gülen'in Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) ile yakın ilişkisi bulunduğunu iddia etti.

Nikonov, FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişimine ilişkin yaptığı değerlendirmede, "Darbe girişiminin ana figürünün Gülen olduğunu düşünüyorum. Şu an ABD'de yaşayan Gülen, iş dünyası, medya, okullar, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarının (STK) oluşturduğu büyük bir imparatorluğu yönetiyor" ifadelerini kullandı.

Nikonov, Gülen'in CIA ile yakın bağlantıları olduğunu öne sürdü.

Rus milletvekili, ayrıca, "Gülen'in Türkiye'deki bağlantıları ortaya çıkıyor. Ancak bunun yanı sıra Gülen'in Amerika'nın adamı olduğu açık. Onun CIA ile yakın bağları bulunuyor" dedi.

"ABD, ortaklığa yakışır tutum sergilemiyor."

Moskova Devlet Üniversitesi Asya ve Afrika Çalışmaları Enstitüsü Türkiye uzmanı Doç. Dr. Pavel Şlıkov da "ABD ve Türkiye, diğer her şeyin ötesinde NATO müttefiki. Washington'un darbe girişimi konusunda Ankara'ya karşı ortaklığa yakışır bir tutum sergilemediğini görüyoruz" diye konuştu.

Gülen'in darbe girişimi suçunu inkar etmesinin kendisini şaşırtmadığını dile getiren Şlıkov, "Kabul etseydi şaşırırdım. ABD, ülkesinde kalma hakkı vererek Gülen'e dolaylı yoldan destek oluyor. ABD'nin, İncirlik kullanımını minimize etmeye çalışarak kuzey Irak'taki üsse ağırlık vermesi (darbeye) dolaylı katılımının bir kanıtıdır" yorumunu yaptı.


Kaynak: AA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.