FETÖ Mağdurlarına Baro Başkanı'ndan Çağrı

Ezgi Özkurt 02.08.2016

FETÖ'cü olmak sebebiyle görevinden alınan fakat aslında FETÖ'cü olmayanların da bazı hakları var.

FETÖ Mağdurlarına Baro Başkanı'ndan Çağrı

Tazminat davası açma hakkı.

Manisa Barosu Başkanı Avukat Ali Arslan, 'FETÖ' tarafından mağdur edilen, hakkında düzmece evraklarla suçlanarak görevinden uzaklaştırılan mağdurun mahkeme sonuçlarına göre tazminat davası açma haklarının olduğunu söyledi.

Düzmece evraklarla mağdur edilen insanlar da var.

Manisa'da da birçok kamu kurum ve kuruluşunda yürütülen çalışmalar kapsamında her geçen gün görevden uzaklaştırmalar ve yeni gözaltılar gerçekleşiyor. Manisa Barosu Başkanı Avukat Ali Arslan, 'FETÖ' üyesi polis, hakim ve savcılar tarafından düzmece evraklarla mağdur edilen insanların mahkeme sonuçlarına göre tazminat davası açma haklarının olduğunu söyledi.

Gözaltına alınan ve tutuklananların haklarında verilmiş bir hüküm olmadığını, şüpheli sıfatıyla gözaltına alındığını ve tutuklandığını da belirten Arslan şöyle konuştu:

"Savcılık iddianame düzenleyecek ve yargılama yapacak. Hangi sebeple cezalandırma isteyeceğini iddianame de ayrıntılarıyla belirtecek. Şu aşamada gözaltına alınması ya da tutuklanması o kişilerin iddia edilen suçu işlediği anlamına gelmiyor. Savcılığın bir soruşturması var. Bu kişilerde bu soruşturmada şüpheli konumunda haklarında işlem yapılıyor. Mahkemeler de yargılama yapacak. Hakimler bu konuyla ilgili bir karar verecek.

Darbe girişimi öncesinde Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından mağdur edildiği, hakkında düzmece evraklarla suçlanarak görevinden uzaklaştırılan mağdur insanların mahkeme sonuçlarına göre tazminat davası açma hakları var.

Fakat bu işin süreci biraz uzun.

Tabii bu süreç mahkemelerin karar vermesi ve ceza almasından sonraki süreçte başlayacaktır. Çünkü açılan davaların sonucunu bekleyecek. Sonuçta hakkında dava açılan kişinin ceza alması gerekir. Mahkemenin hakkında karar verip ceza alması gerekir ki tazminat davaları yürüsün."


Kaynak: DHA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.