Fenerbahçe Bildiğiniz Gibi

Sercan Sarıkaya 12.09.2016

Fenerbahçe kendi sahasında Bursaspor'a kaybederek sadece yenilmezlik serisini değil umutları da bitirdi.

Fenerbahçe Bildiğiniz Gibi

Bu maçla ilgili bir analiz yapmak çok gerekli değil. Topla oynama, gol pozisyonları, ortalar, şutlar, hepsi teferruat. Klişe deyimle, büyük resme bakmak lazım. Yukarıdaki fotoğrafta bir takım gördüğünüzü sanıyorsunuz ama bu bir illüzyondan ibaret. Sahadaki 11 oyuncunun, üzerlerindeki forma dışında birbirleriyle bir bağı yok. Üniversitedeyken halı saha maçları yapardık. Bazen oyuncu eksiğimiz olurdu, diğer sınıflardan birilerini davet ederdik. Çoğunu tanımazdık, maksat 12 kişi tamamlansın. Sanki Fenerbahçe futbol takımı böyle bir düsturla kurulmuş. Gerekli olan sayıya ulaşmak için sağdan soldan toplanmış bir oyuncu grubu var. Ama takım yok.

Değişimin En Tepeden Başlaması Lazım

Bir şeylerin değişmesi lazım, evet. Peki değişmedi mi? Yıllardır, futbolcular, teknik direktörler hatta yöneticiler değişiyor. Ancak Fenerbahçe değişmiyor. İstikrarlı bir başarı gelmiyor. Düz mantık, küçümsenir ama aslında en kestirme yoldur. Bunca yıldır herkes giderken bir kişi kalıyor. Demek ki kalan kimse onun da değişmesi lazım. Yani 18 yıldır başkanlık yapan Aziz Yıldırım’ın. 18 yıldır Fenerbahçe’nin başında olan Aziz Yıldırım, 5 şampiyonluk yaşamış. Neredeyse bütün Fenerbahçelilerin hemfikir olduğu bir saptama var. Aziz Yıldırım, stat ve tesisleşme anlamında çok başarılı ama sportif başarıda sınıfta kaldı. Ayrıca agresif yönetim tarzı yüzünden büyük bir Fenerbahçe antipatisi oluştu. Yiğidi öldürmeden hakkını vereyim. Fenerbahçe’ye kalıcı eserler bıraktı. Büyük yıldızlar getirdi. Zaman zaman çok keyif aldığımız sezonlar oldu. Müthiş bir basketbol takımının oluşmasına zemin hazırladı. Hiçbir zaman sorumluluktan kaçmadı mücadele etti. Fedakârlıklar yaptı… Fakat artık bırakması lazım. Hem kendisi yıprandı hem de kulüp. İstifa etmek her zaman sorumluluktan kaçmak değildir. Tam tersine bu durumda sorumluluğu üstüne almaktır. Kulübe çok hizmet etti, müteşekkiriz. Artık teşekkür edip layığıyla uğurlamak en doğrusu olacak sanırım.

Fenerbahçe Bildiğiniz Gibi

Yerleşik Bir Sistem Olmalı

Takıma dönecek olursak… Fenerbahçe’nin fizik olarak çok kötü durumda olduğu herkesin malumu. Bunun için de eski teknik direktör Vitor Pereira’yı suçluyoruz. Haksız sayılmayız ama yönetimin kabahati yok mu? Büyük takımlar tepeden tırnağa belli bir sistemle yönetilir. Bu sistem tamamen kişilere bağlı değildir. Mesela Barcelona’yı ele alalım. Son yıllarda birkaç farklı teknik adamla çalıştılar. Bazıları başarılı olamadı ama Barcelona hiçbir zaman fiziksel olarak çok aşağıya inmedi. Çünkü, isimlerden bağımsız işleyen bir sistem de var. Kondisyonerlerin, doktorların, analizcilerin, yetenek avcılarının olduğu bir sistem. Fenerbahçe’ye ve hatta tüm takımlarımıza böyle sağlam temelleri olan bir sistem gerek.

Fenerbahçe Bildiğiniz Gibi

En Doğru Sistem 4-4-2

Maçtan da biraz bahsedeyim. Topla en çok buluşan Fenerbahçeli futboldu açık ara farkla Martin Skrtel. Bu başlı başına bir veri aslında. Orta saha, defansla hücum arasında köprüdür. Fenerbahçe’de köprüler yıkılmış. İlk yarı, Fenerbahçeli futbolcular hiçbir şey yapmadı. Herkes en yakınındakine attı topu. Bursaspor sadece bir kez kaleye gitti ve sahanın en kısası Batalla kafa golü attı. İkinci yarı oyuna üç hücumcu alarak bütün hamlelerini yaptı Advocaat. Bir sürü hücumcu oyuncu vardı ama onlara top taşıyacak kimse yoktu. Yine de ikinci yarının ortalarından itibaren baskı iyice arttı. Volkan Şen’in biri direkten dönen iki pozisyonu dışında net fırsatlar bulamadı Fenerbahçe. Şunu da söylemem lazım, madem 10 numara yok, en doğru sistem 4-4-2.

Yeni Transferler

Yeni transferlerden Lens henüz takıma adapte olamamış, hoş adapte olunacak bir takım da yok. Sow maça en sevmediği yerde başladı, en uçta. Fazla top alamadığı için etkisiz kaldı. Fiziksel olarak kötü olan arkadaşlarının da gerisinde Sow.

Perşembe günü sürpriz yumurta gibi bir takımla oynayacak Fenerbahçe. İçinden ne çıkacağını bilmiyoruz. Umarım bir şekilde kazanırlar çünkü ilk iki maçı kazanmak, bu zorlu gruptan çıkmak adına çok önemli.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.