Fazla Kilolarınız Beyninize Zarar Veriyor Olabilir

Mehmet Berkay Önen 11.08.2016

Bilim insanları, fazla kilosu olanların beyninin daha hızlı yaşlandığını düşünüyor.

Obezite, kişinin yaşam standartlarını oldukça düşüren ve hareket kabiliyetini kısıtlayan bir rahatsızlık olsa da sebep olduğu diğer hastalıklar dolayısıyla çağımızın stresten sonraki en büyük illeti olarak da görülüyor. Yüksek tansiyon, diyabet ve artan kalp krizi riski gibi yan etkilerinin dışında obezitenin, beyin yaşlanmasına katkıda bulunduğu da düşünülenler arasındaydı. Cambridge Üniversitesi'nde yürütülen bir çalışma bu teoriyi destekler nitelikte bulgular içeriyor. Neurobiology of Aging isimli bilimsel dergide yayınlanan makale obez ve normal kilolarındaki insanları karşılaştırarak beyin yaşları hakkında bir kanıya varmayı amaçlıyor.

Fazla Kilolarınız Beyninize Zarar Veriyor Olabilir
Görsel Kaynağı: Lisa Ronan

Gri ve beyaz madde olarak da adlandırılan dokuları ve bu dokuların organ dahilindeki büyüklük ve yerleşimlerini inceleyen araştırmacılar, yapılan deneyler sonucunda ilginç bir bulguyla karşılaştılar. Yaşları 20 ila 87 arasında değiliklik gösteren 473 kişi üstünde incelemelerde bulunan bilim insanları beden kitle indeksi yüksek (obez) olan kişilerin obez olmayan kişilere göre 10 yıl daha yaşlı bir beyne sahip olduğunu keşfetti. Beyin hücreleri arasındaki iletişimi sağlayan doku olarak da bilinen beyaz doku oranlarını karşılaştıran bilim insanları, obez kişilerin bu hücreleri daha fazlaca kaybettiklerini ve sonucunda da beyin yaşlanmalarının daha hızlı gerçekleştiğini ifade etti. Çalışmayla ilgili çarpıcı bir diğer nokta da bu tip bir beyin yaşlanmasının orta yaş ve sonrasındaki yıllarda gerçekleşmeye başladığının düşünülmesi. Bilim adamları obezitenin direkt olarak beyin yaşı ile bir ilgisi olduğunu iddia etmeseler de bunun tartışılması gereken bir konu olduğunu düşünüyorlar.

Fazla Kilolarınız Beyninize Zarar Veriyor Olabilir

Tartışmaya değer olduğu düşünülen bir diğer konu da yumurta-tavuk meselesi. Obezite dolayısıyla mı beyin yaşlanıyor, yoksa beyin yaşlandığı için mi obezite tetikleniyor tam olarak belirlenemese de obezitenin çok tehlikeli bir rahatsızlık olduğu kesin. Ayrıca bilim insanları çalışmanın sonuna bir ekleme yapmayı da ihmal etmemişler. Obez olmanın kişinin beyin yaşlanmasına etkisi olabileceğini düşünseler de şimdilik bunun kişinin bilişsel algılama yeteneği ile herhangi bir ilişkisi yok.

Çalışma hakkında ayrıntılı bilgi almak isteyenleri buradan alalım.

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.