"Faşist Yönetimler Bile Bizden Daha Demokratikti"

Oğuz Taktak 03.09.2016

Prof. Dr. İlber Ortaylı: 'Mussolini'nin belediyeleri bile bizimkilerden daha demokratikti.'

Beylikdüzü'nde Sevgi ve Barış Buluşmaları kapsamında düzenlenen Çardak Altı Sohbetleri'nin konuğu ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı oldu.

Söyleşinin moderatörlüğünü yapan sunucu Özge Uzun'un sorularını yanıtlayan ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, hem güldürdü hem eleştirdi.

Sevenleri tarafından ayakta alkışlanan ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Beylikdüzü Kuğulu Parkta bir saat süren söyleşi verdi.

"Küçük aile yapısına iyi diyemeyiz"


Ev işlerinin zamana göre farklılık gösterdiğini söyleyen ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, "bu zamanda hiçbir erkek üç kadına bakmaz. Ancak başka şehirlerde bakabilirse bakar. Normal bir Türk erkeğinin günlük çalışması bu kadar dükkan gezen birine yetmez. Küçük aile diye bir yapı vardır ama kalkıp bu yapının iyi bir şey olduğunu söyleyemeyiz" dedi.

"Belediyelerimiz demokratik değil"

Mussolini devrindeki İtalyan belediyeleri bile bizim belediyelerden daha demokratikti diyen Ortaylı, "Belediye seçim şartlarına bakın, demokratik değildir. İşsiz adam seçilebiliyor ama memur adam seçilemiyor. Mussolini devrindeki belediyeler bile bizim belediyelerden daha demokratikti çünkü kimse kısıtlanmıyordu. Yerel düzeyde bile demokratik kuruluşumuz tam değildir ve bunu ıslah edecek uyanık bir halk yok. Merkez yönetimde oturan yöneticilerin hiçbiri de buna uymuyor" dedi.

"Kanunsuz ve hukuk anlayışsız demokrasi olmaz"

Kanunsuz ve hukuk anlayışsız demokrasi olmaz diyen Ortaylı, "Beynelminel sahada hukuk usulünü bilmeyen ve hazırlayamayan hukukçular bir türlü davaları kazanamıyor. Bu yüzden her şeye baştan başlıyor" dedi.

Kaynak: DHA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.