Faroe Adaları

Hiçbir yerin tam ortası!

Faroe Adaları, Kuzey Atlantik Okyanusu'nun ortasında, İskoçya’nın kuzeyinde ve İzlanda ile Norveç’in tam ortasında bulunan 18 tane adadan oluşuyor. Burası özerk olarak Danimarka’ya bağlı olsa da esas amaçları tam bağımsızlık kazanmak. Adaların toplamda 50.000 kişilik bir nüfusu ve kendi dilleri ile apayrı bir kültürleri de var. Faroe Adaları'nı seyahat ederken hiçbir zaman okyanustan 5 km’den daha fazla uzaklaşamıyorsunuz. Ne kadar güzel bir detay, öyle değil mi?

Adalarda bolca dik dağlar bulunuyor ve yaklaşık 70.000 kuzu ile fırtına kırlangıçlarının en büyük kolonisi de dahil olmak üzere 2 milyona yakın deniz kuşu yer alıyor. Faroe Adası en fazla ziyaretçiyi temmuz ile ağustos ayları arsında alıyor. Havası yakın ülkelerin iklimiyle doğru orantılı olarak değişse de, daha az tahmin edilebilir olabiliyor.

Faroe Adaları
Faroe Adaları

Burayı ziyaret etmek için başlıca nedenlerden bir tanesi, adaların inanılmaz doğası ve karşınıza çıkan muhteşem manzaralar tabii ki. Yazları burası yemyeşil bir cennet haline dönüşüyor. Temiz hava, masmavi okyanus, denize dik uçurumlar ve yeşil dağların arasında uzanan vadilerin her biri kartpostaldan çıkmış gibi görünüyor.

Faroe Adaları
Faroe Adaları

Kültürün bir parçası olarak “grindadrap” adı verilen geleneksel bir karabalina avlama sezonu var. Bu gelenek aslında dışarıdan bir katliam gibi görünüyor ve dünya çapında da oldukça fazla tepki görüyor. Deniz metrelerce uzağa kadar kırmızıya bulanıyor. Uzun uzun yıllar önce ada yerlilerine gıda sağlamak için başlamış bir uygulama ve hâlâ da bu amaçla yapılıyor; balina etlerini ihraç etmeleri gibi bir durum söz konusu değil, kendi gıda ihtiyaçlarını karşılamak için kullanıyorlar. Bu avlama sezonu adanın ekonomisine de katkı sağlıyor, çünkü lojistik açıdan zor bir noktada olduklarından normalde ithal ürünlere fazlasıyla bağımlı konumdalar. Bu karabalina avı, balinalar ancak kıyıya yakınsa gerçekleştirilebiliyor ve hayvanları koruma yasası dahilinde en az acı çekecekleri yolla öldürülmeleri emrediliyor. Karabalinaların nesli tehlikede de değil, her sene yaklaşık 1000 adet öldürülüyor ve bu sayı orada bulunan karabalinaların %1'den de azını temsil ediyor. Bu yüzden bazı kaynaklarca bunun sürdürülebilir bir uygulama olduğu da söyleniyor.

Faroe Adaları

Adada manzaraların keyfini çıkarabilmeniz için otobüs turları, atlı geziler, dağ tırmanışları ve tekne gezilerine katılmanız mümkün. Bazen ortaya çıkan sis de buranın mistik havasını iyice artırıyor ve adaya ait tarihi ve mistik hikayeleri daha iyi hayal etmenizi sağlıyor. Burayı ziyaret etmiş turistler adaların neredeyse bir Yüzüklerin Efendisi seti ayarında olduğunu da söylüyorlar.

Adaların sessizliği özellikle de büyük şehirlerin kaosundan kaçmak için ideal. Faroe Adaları'nın yerlileri işleri yavaştan almayı seviyorlar ve bir yere yetişmek ya da dakik olmak gibi dertleri yok. Kimse deadline peşinden koşmuyor yani, kafalar rahat. Yine de başkent Torshavn civarında ihtiyaç duyabileceğiniz her şeyi bulmanız mümkün, mağazalar, kafeler ve restoranlar da çoğunlukla burada yer alıyor.

Faroe Adaları
Faroe Adaları

Adalar kutup dairesine yakın olduğundan gündüz süresi de sürekli olarak değişiyor. Örneğin; haziran ayında güneş birkaç saatliğine batıyor ve karanlık oluyor ancak kış aylarında hiçbir zaman tamamen karanlık olmuyor.

Faroe Adaları’na uçakla veya gemiyle ulaşmak mümkün. İskandinavya gezinizin rotasına burayı da eklemeyi bir düşünün derim, pişman olmazsınız.

Faroe Adaları
Faroe Adaları

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.