Fantastik Edebiyat Yazarlarının En Komiği: Sir Terry Pratchett

Laird Raz Ludd 06.09.2016

Fantastik komedi denince ilk akla gelen kişi, Diskdünya serisinin yaratıcısı Pratchett'ı tanıyın!

Fantastik komedi türünün en çok eser vermiş, haliyle en çok bilinen yazarıdır Sir Terry Pratchett. Bir jenerasyonun kahkaha atarak büyümesini sağlayan fantastik edebiyat yazarı, olay ve durumlara bambaşka açılardan bakma yeti ve zorunluluğunu aşılamıştır. Hayranlarını sadece güldürmekle kalmamış ve ömrünün sonlarında Alzheimer ve yardım destekli intihar gibi tamamen ciddi konularda makaleler de yazmış, hatta konuyla ilgili bir de belgesel çekmiştir.

Fantastik Edebiyat Yazarlarının En Komiği: Sir Terry Pratchett

Terry Pratchett ve Diskdünya serisi

28 Nisan 1948 ve 12 Mart 2015 yılları arasında Dünyamızı ziyaret etmiş olan usta yazar en çok Diskdünya serisiyle tanınır. Dünyamızın bir parodisi olan bu seri, adından da anlaşılabileceği gibi disk şeklinde bir dünyada geçer. Dev bir kaplumbağanın sırtındaki 4 filin omuzlarında duran bu dünyada da insanlar yaşar, şaşırır, sevinir veya üzülür ve ölürler. Normal hikayelerden farklı olan ise karakterlerin çoğu zaman ileri sayfalarda başlarına gelecekleri tahmin edebiliyor ancak bu duruma karşı pek birşey yapamıyor oluşlarıdır. 41 romandan oluşan serinin 3 adet ikişer bölümlük filmi ve çizgi dizisi de mevcuttur. Serinin haritaları, çocuk kitapları (41 romanın dışında) ve hatta bir yemek tarifi kitabının olmasının dışında, serinin bilimsel ve kültürel incelemeleri de mevcuttur. Birçok masaüstü, bilgisayar ve rol yapma oyununun bulunduğunu da tahmin etmişsinizdir sanırım. Diskdünya'nın birçok hayranı genişleyen ufuklarını, kafalarına sığması için katlamak zorunda kaldıklarını belirtir.

Dünyanın en fantastik şövalyesi

Diskdünya dışında da birçok eseri vardır ve kabaca sayıyla yüzden fazla esere imza atmıştır diyebiliriz. O kadar insanüstü bir kişidir ki Alzheimer hastalığının bir türüne yakalandığını ilan ettikten sonra 6 kitap yazmıştır. Sadece bu durum bile akla hayale sığmaz. Edebiyat dünyasına bu kadar çok katkıda bulunduğu için 18 Şubat 2009'da şövalye ilan edilmiş ve Sir Terry olarak anılmaya başlamıştır. Daha sonra kendi kılıcını yapıp bir de aşağıdaki aile armasını tasarlamıştır. Aile mottosunu Orakçıdan (ölüm) Korkma olarak seçmiştir. Bu mottoyu seçmesinin sebebi Diskdünya serisinde ölümün antropomorfik karakterinin (ki adı Ölüm'dür) kötü veya korkulacak bir kişi olmayışıdır. Çoğu zaman durumla ilgili en insani ve akıllıca yorumları da Ölüm yapar. Bir şekilde ölümü sevdirmiştir bile diyebiliriz kendisi için.

Fantastik Edebiyat Yazarlarının En Komiği: Sir Terry Pratchett

12 Mart 2015 yılında Dünyamızı terk ettiğinden birkaç ay sonra Alzheimer tedavisi yönünde olumlu adımlar atılmış olması ise Ölüm'ün bizim planlarımızla ne kadar ilgili olduğuna bir ispat niteliğindedir.

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.