Evimizde Güneş Işığına Neden Daha Fazla Yer Açmayalım?

Ece Tuğran 29.06.2016

Bu önerilerle vücudumuzun doğal ilacı ve ihtiyacı güneş ışığına evimizde daha fazla yer açacak, böylece ondan daha fazla yararlanacağız.

Eski çağlardan beri insanların derdine önemli ölçüde deva olan güneş ışığı, günümüzde elimizin altında çeşit çeşit ilaç olsa bile etkisini halen yitirmiş değil. Hem bedenimiz hem de zihnimiz için oldukça sağlıklı olan güneş ışığının önemini eskilerin bir lafıyla da hatırlarız: “Güneş girmeyen eve doktor girer.” Yaz mevsiminde doktora ihtiyaç bırakmayacak kadar güneş ışığını doya doya alıyoruz. Fakat bizi güneşten neredeyse mahrum bırakan mevsimlerde az miktardaki gün ışığını nasıl daha etkili kullanabiliriz? Bu soruya cevap olarak evimizde güneş ışığına daha fazla yer açan önerileri aşağıda sıralıyoruz.

Evimizde Güneş Işığına Neden Daha Fazla Yer Açmayalım?

Elbette bu önerileri sunarken, gün ışığının eve girmesinin en temel yolunun evin mimarisi ve konumlanışı olduğunu söylemeden geçmeyelim. Pencere ve kapılarının konumu veya evin baktığı cephe, evin güneş ışığını yeterli miktarda almasına uygun olmayabilir. Bu aşamada elden bir şey gelmese de en azından durumu katlanılabilir hale getirecek bu önerilere bakmanızı tavsiye ederim.

Evinizden açık renkler eksik olmasın

Evinizin duvarlarında enerji emen koyu renkler kullanmak yerine, insanı her baktığında yenileyen açık renkler kullanabilirsiniz. Bu sayede evinize giren güneş ışığı duvarlar tarafından absorbe edilmez, eşyaların da izin verdiği ölçüde odaya homojen olarak dağılır. Eşyalar demişken, onları da açık renklerde tercih etmek hiç fena olmaz aslında. Özellikle odada çok yer kaplayan mobilyalarınızı açık renklerde seçmek yine güneş ışığının emilmesini engelleyecektir. Ayrıca odada açık renkler kullanmak odayı olduğundan geniş göstererek ferah bir havaya kavuşmasını sağlar.

Evimizde Güneş Işığına Neden Daha Fazla Yer Açmayalım?

Aynalarla barışın

Aynalar yansıtıcı etkisiyle evinize giren güneş ışığını dağıtabilir, daha çok yere ulaştırabilir. Evinizde stratejik bir noktaya yerleştirilen ayna evinizin adeta küçük güneşi haline gelebilir. Tabii ayna ne kadar büyük olursa o kadar ışık alır ve yansıtır, işlevsel olur. Aynaları özellikle güneş ışığını uzun süre alan yerlere koyarsanız tatmin edici sonuçlar alabilirsiniz. Ayrıca aynaların koyulduğu yeri daha geniş gösterme gibi bir özelliği de vardır. Evinizde boyutundan memnun olmadığınız odaları olduğundan daha geniş gösterir, aynı zamanda dekoratif çeşitleriyle evinize estetik bir görünüm katar.

Evimizde Güneş Işığına Neden Daha Fazla Yer Açmayalım?

Perdelerle fazla haşır neşir olmayın

Kalın perdelerinizi çekmeden uyuyamıyor olabilirsiniz fakat 24 saat uyumadığınıza göre o perdelerin de 24 saat kapalı kalması gerekmiyor. Tül perde ışığın belli bir kısmını geçirir fakat günün ışık alan saatlerinde kalın perdelerinizi bir kenara toplamalısınız. Hatta kalın kumaştan yapılan perdeleri hayatınızdan tamamen atmaya ne dersiniz? Onların yerine dekoratif stor perdeler veya panjur tercih edebilirsiniz. Storlar gece kapanarak kalın perde görevi görüp uyumanıza yardımcı olacaktır. Ardından gün boyu açıklığını ayarlayabileceğiniz stor perdeler evinizin ışık almasına olanak sağlayacaktır.

Evimizde Güneş Işığına Neden Daha Fazla Yer Açmayalım?

Fazlalık eşyalardan arının

Evinizi fazla eşyayla bloke etmeyin, güneş ışığının içeri girmesini istiyorsanız önce ona izin vermelisiniz. Arınırken öncelikle opak maddelerden başlayın. Evinizde ışığı absorbe eden opak maddeler yerine ışığı yansıtan saydam maddeler kullanmaya özen gösterin. Cam, plastik cam ve akrilik bu özelliklere uygun olan maddelerdir. Elbette arınmanız sadece bu maddelerle sınırlı kalmasın, genel olarak evinizde fazlalık olan tüm eşyalardan kurtulun. Atamıyorsanız, uygun bir yerde depolamayı deneyin. Evinizi sadeleştirdikçe fazlalık eşyalarınızın olduğu yerlerin artık gün ışığıyla dolduğunu göreceksiniz. Ayrıca sürekli kullandığınız demirbaş eşyalarınızı da kapanıp açılabilen, kullanılmadıkları durumda minimum yer kaplayan özellikte seçerseniz gün ışığına ayırdığınız boşluğu artırmış olursunuz.

O zaman: Buyur buradan gir güneş ışığı, sana evimizde fazlaca yer var!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.