Evden Çalışmak Sanıldığı Kadar İyi Olmayabilir

Bir süredir övüle övüle bitirilemeyen “evden çalışma sistemi” aslında verimi artırmak konusunda o kadar da iyi sonuçlar vermeyebilir.

Evden çalışma sistemi, trafiği ortadan kaldırdığı, daha az stresli ve daha esnek bir çalışma ortamı sağladığı için bir süredir çok tutulan iş stillerinden biri. Sistemi oturtabilenler için gerçekten harika bir sistem olmakla birlikte, bazı olumsuz yönlerinin de bulunduğu, son zamanlarda daha çok dikkat çeker hale geldi.
Baron Schwartz’ın Fast Company’deki makalesine göre en büyük dezanvaj, bağlantı halinde olmanın yüzeysel kalması. Dijital iletişim ve bu alanda kullanılan teknolojiler, görünen o ki, insanları daha yalnız hale getiriyor ve iletişimi bir yere kadar kısıtlıyor. Bu makaleye göre bağlantıyı sağlayan teknolojiler, kişiler arasındaki iletişimi beslemek yerine baltalıyor. Yani artan verim, çalışanların psikolojileri ve stres seviyeleriyle kıyaslandığında yetersiz kalıyor gibi.
Teorik olarak evden çalışmanın muhteşem avantajları var. Çalışanlar iş ve yaşam dengesini kurabiliyor, uyku saatlerini sağlıklı bir şekile ayarlayabiliyor, sosyal hayatlarından uzaklaşmıyor ve esneklik sayesinde, işlerinden geri kalmadan ve patrondan izin alma zorunluluğu hissetmeden doktor randevuları gibi planlarını daha rahat uygulamaya koyabiliyorlar.
Ancak gerçekler pek de bu avantajları yansıtır durumda değil. Gerçekte günlük planlar karman çorman oluyor, saatler iş ve yaşamı ayıracak şekilde ayarlanamıyor; ayrıca çalışanlar sürekli ulaşılabilir oldukları için sürekli iş saatleri içindeymiş gibi hissediyorlar. Daha da kötüsü, evde çalışanlar ailelerini veya aynı evde yaşadıkları kişileri dikkat dağıtan birer “rahatsızlık nedeni” olarak görmeye başlayabiliyorlar. Tabii ki evden hiç çıkmadan, hatta neredeyse yataktan kalkıp masaya geçerek sürdürülen bir yaşam stilinin sağlığa olumsuz etkisi tartışma götürmeyecek düzeyde.


Elbette bunların hiçbiri evden çalışmanın kötü veya zararlı olduğu anlamını taşımıyor. İş yerine gitmeden sağlıklı ve başarılı bir çalışma ortamı oluşturmanın yollarına da yarın değineceğiz.

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.