Evdeki En Pis 10 Nokta

Venüslüler Ekibi 26.12.2017

Evinizde yerler bile “bal dök yala” diyecek kadar temiz olabilir ama bazı noktalar o kadar bakteri yuvası ki, insanın dokunası gelmez!

1. TV kumandası: Kanal değiştirmeden soralım; en son neye dokundunuz? Yoksa film izlerken cips atıştıranlardan mısınız? Sık sık elinize aldığınız kumandanın bakterilerle dolu olmasına şaşmamak gerek. En iyisi haftada birkaç kez dezenfektanla silin.
2. Mutfak lavabosu ve bulaşık süngeri: Yemek artıklarından kaynaklanan E.coli ve Salmonella’nın ellerinize ve yemeklerinize karışmamaları için lavaboyu her gün çamaşır suyuyla arındırın. Lavabonun yanında nemli halde bıraktığınız bulaşık süngerini ise sık sık değiştirmenizde yarar var.
3. Diş fırçası: Dişlerinizi fırçaladıktan sonra ıslak bıraktığınız ve büyük ihtimalle banyoda sakladığınız diş fırçanız, sandığınızdan çok daha bakterili. Sifonu çektiğinizde partiküllerin her yere yayıldığını da göz önünde bulundurursanız, fırçanızı en azından kapalı bir yerde saklamanızın önemini göreceksiniz.
4. Havlular: Temiz ellerinizle dokunsanız da havlular uzun süre nemli kalıyor ve kamyonla bakteri üretiyor. Her gün değiştirmeyi ve sıcak suda yıkamayı unutmayın.
5. Mouse ve klavye: İyi günde, kötü günde, hastalıkta, sağlıkta, yemek yerken, elleriniz terliyken bilgisayar başındasınız. Demek ki, klavyenizin ve farenizin haftada birkaç kez dezenfektanlı bezlerle silinmeye ihtiyacı var.
6. Kapı kolları: Sadece kapı kolları değil, dolap ve çekmece tutacakları ve fırın üzerindeki düğmeler de bu sınıfa giriyor. Haftada bir dezenfektanlarla silmenizde fayda var.
7. Mutfak tezgahı ve kesme tahtası: Yemeklerinizi hazırladığınız tezgahınıza veya ahşap kesme tahtanıza mikroskopla baksanız, tiksinip mutfaktan kaçarsınız. Bunun yerine her kullanımda sıcak, sabunlu suyla silip her gün çamaşır suyuyla temizlemekte fayda var.
8. Elektrik düğmesi: Belki eve her girişinizde doğru banyoya koşup ellerinizi yıkıyorsunuz ama bundan önce yaptığınız bir şey var: Elektrik düğmesine dokunup ışıkları açmak. Bakterilerle bir arada yaşamamak için onları 2-3 günde bir silseniz iyi olur.
9. Cep telefonu: Cep telefonunuzun ne kadar pis olduğunu görmeniz için ekranına bakmanız yeterli. Özellikle de akıllı telefonlar sürekli ellerimizle temas halinde. Elbette bir de görmediğiniz mikroplar var ki, akıllara zarar!
10. Çamaşır makinesi: Yıkanmış çamaşırlarınızı makinede yarım saatten fazla bırakıyorsanız, bakterilere davetiye çıkarmışsınız demektir. Bu nemli ortamda bakteriler sadece 30 dakika içinde üremeye başlayacak, çamaşırlarınız kuruduktan sonra da yerlerinden ayrılmayacaklardır.
Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Old User
katiliyorum
23.Şub
Beğen(9) Beğenme(8)
Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.