Evde Tek Yaşama Sorunsalı

Nural Özel 10.10.2016

Evde tek yaşamanız size ne kadar özgürlük tanısa da bazı dezavantajları da var tabii.

Evde tek başına yaşamak herkesin ulaşabildiği bir seçenek değildir genelde. Öğrencileri baz alarak söylüyorum tabii ki bunu ama genelleştirilebilir yani. Dolayısıyla evde tek yaşamak, dışarıdan büyük bir olay olarak görülür. Lakin ne kadar dışarıdan tatlı görünse de arada cidden can sıkabiliyor. Dertli iş yani.

Evde Tek Yaşama Sorunsalı

Yemek hazırlamak

Yemek yapmak, sanırsam evde tek yaşamanın en büyük sorunsalıdır. Keza temel ihtiyaçlarınızdan birini karşılamanız gerekiyor fakat sürekli bir yemek hazırlama döngüsü, bir süre sonra hayatınızı sorgulamanıza neden oluyor. Ve ardından da "Yaa, yeter ulan yemeyi bırakıyorum artık" diyecek raddeye getirtiyor. Yemek yapma zorunluluğunu kabul ettikten sonra da zaman içerisinde yemek literatürünüzü geliştirmeniz gerekiyor, keza sürekli makarna yerseniz bir süre sonra "makarnaya dönüşmeye başladığınızı" hissediyorsunuz. Tabii daha kompleks yemekler daha fazla vakit alıyor vesaire.

Eğer birazdan sayacağım alt başlıklarla birlikte yemek yapmayı da düzene oturtabilirseniz, işte o zaman her şey tatlı oluyor. Ama yine de sıkıntı yani. Sürekli, sürekli yemek yap... Özellikle de üşengeç bir insansanız, bir de evin içinde iyice mayışık oluyorsunuz falan... Alışveriş de bir başka boyutu bu işin. Oraya hiç girmeyeceğim, girdikçe çıkamıyorum keza. Siz en iyisi dışarıdan söyleyin!

Evde Tek Yaşama Sorunsalı

Temizlik ve düzen

Evet, sürekli ve sürekli temizlik yapmak, evde tek yaşamanın en keyifli yanı (!) Şaka yapıyorum tabii, sürekli ve sürekli temizlik yapma durumu da bazen insanın kafasına sıkma ihtiyacı yaratıyor... Yani süpürgesi ayrı, viledası ayrı, bulaşığı ayrı, toz alması ayrı ve daha bin bir türlü iş. Böcek girer bir yerden, onla uğraşırsın... Kıyafetleri yıkaması da ayrı bir olay.

Sonra o kıyafetleri kurutman gerekiyor, katlayıp tekrar yerine yerleştirmen gerekiyor. Yani, "Vaktimi acaba neden daha önemli şeyler için kullanamıyorum?" diye bir soru yöneltebilir kendine insan. Gelgelelim ki ben de ona yanıt veremiyorum. Bir de düzen olayı var. Düzen bir evi idare edebilmek için gerçekten önemli bir etken. Çünkü zamanla evin içinde bir şeyleri kaybediyorsunuz. Hatta yeterince dağınık bir çocuk olursanız sizde evin içinde kaybolabilirsiniz bile.

Evde Tek Yaşama Sorunsalı

Beklenmeyen durumlar

Aklıma şu an 'misafirlik' ve 'tesisattaki olası bir sıkıntı' örnekleri geliyor. Eğer sizin de eve gelip gideniniz çoksa, evin "acccayip" bir şekilde dağılmasına tanık olmuşsunuzdur. İzmaritler, içecek boşları vesaire derken odada kan gövdeyi götürmüş... Ne dersen de bu durum değişmiyor da. Sabah onu daha toparlaması var. Gelme de diyemiyorsun, sıkılıyorsun o zaman da. Garip garip ikilemler.

Ve evde tek yaşamın en sıkıntılı sürprizi ise tesisatta bir problem olması. Elektrik hattı kısa devre yapabilir, musluk bozulur, çatı akıtır, kısacası olası her aksaklık bir anda karşınıza çıkabiliyor. Aslında iyi yanından düşünürsek, mühendisler için de bu bulunmaz bir fırsat. O ana kadar öğrendikleri tüm bilgiyi o musluğu veyahut sifonu tamir etmekte uygulamalı olarak kullanabilir tabii, eğlencelidir de vesselam. Mühendis olmayanlar için ise aynısını söyleyemeyeceğim. O zaman da mühendis olan bir arkadaşınızı eve çağıbilirsiniz, düz mantık.

Evde Tek Yaşama Sorunsalı

Sıkılmak

Yemek yapmak konusunun en büyük sıkıntı olduğunu söylerken yalan söyledim, en büyük sıkıntı sıkılmaktır. Cümle felsefi değil, durum tam olarak böyle. Yani ne kadar dışarıda takılırsan takıl ya da ne kadar birileri sende takılırsa takılsın, eninde sonunda bir yerde evde kendi kendine vakit geçirmek durumundasın. Ve bu ilk başlarda biraz zor oluyor. Çünkü biz insanların, sosyal varlıklar olduğumuz için, birileriyle etkileşim halinde olmak aslında doğamızda var. Evde tek yaşayanlarda ise durum biraz daha "yalnız kurt" olmaya dönüyor. Yeterince şanslıysanız depresyona bile girebilirsiniz, benden söylemesi.

Tabii tüm bunların üstesinden geldikten sonra hayat gerçekten biraz daha tatlı oluyor nihayetinde. O "evde tek kalmanın" sorumluluğunu altından kalkabilmek insana iyi geliyor. Yine de "Oo, tek kalıyorsun demek!" tarzı gereksiz reaksiyonları birazcık şa'apalım artık, abartmayalım yani. Ve ardından gelen "Ee, zor olmuyor mu abi tek başına?" cümlesi... E zor tabii abi işte, anlattım yukarıda...

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.