Evde Hangi Dil Konuşulmalı

Laird Raz Ludd 05.10.2016

Çocuğunuzun dil eğitimine evde hangi dili kullanarak yardımcı olursunuz?

Son zamanlarda yurt dışında yaşayan, taşınma planları veya hayalleri olan aile sayısı oldukça arttı. Bu ailelerde, çocukların yaşanılan veya gidilecek olan ülkenin dilini nasıl öğreneceği ise bir dert oldu. Herkesin kendi çocuğunu istediği şekilde yetiştirme hakkı olsa da herkes "mükemmel çocuk" elde etme amacı güttüğünden bu konu sık sık gündeme geliyor. Bana bunun sorulmasının ana sebebi yurt dışında yaşamam da olabilir gerçi. Hemen okulunu okudum hepsini biliyorum havasına girmemeliyim. Ancak İngilizce diyorsam yabancı dili kastettiğimi ve bahsettiklerimin genellenebileceğini unutmayın. Yani yazacaklarım sadece İngilizce için geçerli değil, bütün diller için geçerli.

Kaygılar

Her veli endişe küpüdür. Çocuklarımıza her baktığımızda geleceğin ne kadar belirsiz olduğu gerçeğiyle tekrar tekrar yüzleşiriz. Bir şeyleri kontrol edebilme isteği tavan yapar ve aslında pek de kaygılanmayı haketmeyecek durumlar bile büyüyüp dağ gibi olurlar.

Çocuğa yabancı dil öğretme konusu ise iletişimin en kolay yöntemi olduğu ve evdeki davranışlar bir noktaya kadar kontrol edilebildiği için en sık odaklanılan konulardan biridir. Evde sürekli Türkçe duyan ve konuşan çocuğun İngilizcesinin gelişmeyeceği ya da kötü olacağı düşünülür.

Evde Hangi Dil Konuşulmalı

Bunların sebebi bizim İngilizce eğitimimizin Türkiye'de olmasıdır. Bizim ülkemizde sokakta oynarken İngilizce bildiği öğrenilen çocukla dalga geçilir. Öğretmenler de benzer süreçlerden geçerek dili öğrendikleri için aksan veya deyim hatalarını aynen çocuklara aktarırlar. Yani acılı bir süreçtir Türkiye'de dil eğitimi. Bunun üzerine dili akıcı konuşmanın hızlı konuşmayla eş tutulması eklenince kişi yurt dışına çıktığında sudan çıkmış balığa döner. Çocuğunun sokakta her duyduğunu anlayabilmesi ve "kaybolmaması" için, çiftler çocuğa dil eğitimi vermeye erken başlamayı seçmektedirler.

Ne yapılmalı?

Anne veya babadan biri yabancı da olsa iki veli Türk de olsa yapılması gereken aynıdır. Herkes çocuğuyla kendi ana dilinde konuşmalıdır. Bunun sebebi ise oldukça basittir. Hatasıza yakın kullanabildiğimiz tek dil ana dilimizdir. Birden fazla dil konuşulan evde çocukların kafalarının karışacağı düşüncesi oldukça hatalıdır. Uç örneklerden biri şöyle: Kendi aralarında İngilizce konuşan ve biri Japon diğeri Türk olan çift Fransa'da yaşamaktadır. Birbirinden yapısal olarak bu denli farklı 4 dilin çocuğun kafasını karıştıracağından ve konuşmaya geç başlayacağından korkulmaktadır. Ancak sonuç birçok insanın hayalini süsler şekildedir.

Aynı örnek üzerinden gidersek, şayet bu çift Fransa'da yaşadıkları için çocuklarıyla Fransızca konuşmaya başlasalardı çocukları büyük ihtimalle Türk ve Japon aksanı karışık bir Fransızca konuşacak ancak ne Türkçe ne de Japonca konuşabilecekti.

Evde Hangi Dil Konuşulmalı

Bu durum evde çocuklarıyla yabancı dilde konuşan aileler için başka bir sorunu da doğurur. Evet çocuk büyük ihtimalle ileri yaşlarda aksanını düzeltecektir ancak ailesi tartışırken kendi dillerini kullandığından, Türkçeyi tartışma dili olarak algılayıp bir süre ana dilini her duyduğunda gerilebilir.

Bir diğer unutulmaması gereken nokta ise çoğunlukla çocukların konuşmaya geç başlamalarının sebebinin vokal iletişime ihtiyaç duymuyor oluşlarıdır. Bunun sebebi anne babanın çocuğunun ne istediğini anlayıp hemen istediği şeyi yapmasıdır. (Ben bunun bir örneğiyim. Küçükken elimi uzatıp erh de desem istediğim bana verilirmiş örh de. Bir noktadan sonra sadece elimi uzatmak iletişim için yeterli hale gelmiş. Bu durumu fark eden ailem istediklerimi söylemeden vermemeye başladığında ise 4 kelimeli cümleler kurmaya başlamışım.) Bu ve benzeri hatalara düşen birçok Türk ailesi var. Çocuklarımızın gelişmek için bazı zorluklarla tek başlarına baş etmeleri gerektiğini aklımızdan çıkarmamalıyız. Ağlıyorlarsa, derin bir of çekememelerinden veya doğru dürüst şikayet edememelerinden kaynaklanmaktadır (yani metrobüs beklerken herkes ağlıyor ama haberiniz yok).

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.