Evcil Hayvanlar İle Uyumak Doğru Mu?

İrem Çamarası 07.07.2016

Yıllardan beri evcil hayvanlar ile uyumak konusunda insanların görüşleri farklılık gösteriyor. Peki, evcil hayvanlarla uyunur mu?

Pek çok hayvansever, aldığı uyarılara rağmen hala evcil hayvanıyla uyuyor. Bu uyarıların en yaygını, hayvan kıllarının alerji ve astım hastalarını daha da kötü etkilediği. Fakat eğer bir hastalığınız yoksa, bu zararlara maruz kalmanız pek mümkün değil. Evcil hayvanınız ile uyumanızın bir başka riski ise köpeklerinizin ya da kedilerinizin pirelere ve kenelere ev sahipliği yapıyor olabileceğidir. Uyku sırasında sizin de pire ve kenelere maruz kalmanız, kedinizle ya da köpeğinizle sarılarak uyumanızda büyük bir engel olacaktır. Eğer evcil hayvanınızda böyle bir durumdan şüpheleniyorsanız, düzenli bakım ve temizlik malzemeleri ile bu problemden kurtulabilirsiniz.

Fakat evcil hayvana sahip birçok insanın düşündüğü gibi, onlara sarılarak uyumak güvende hissetmenizi sağlıyorsa, uykunuzda bile mutluluk hormonları salgılamanıza yardımcı oluyor ve yalnız hissetmenizi önlüyorsa, beraber uyumak size zarardan daha çok yarar sağlıyor demektir.

Evcil Hayvanlar İle Uyumak Doğru Mu?

Evcil hayvanlarla yaşamak, sosyal yaşamda bireyin daha aktif rol oynamasını ve pozitif bakış açısında olmasını sağlamaktadır. Küçük çocukların beraber uyuması önerilmiyorken, yetişkin bireylerin beraber uyuduğu evcil hayvanlardan rahatsız olması ya da bu durum yüzünden ciddi sorunlar yaşaması pek rastlanan bir durum değil. Özellikle depresyonda olan ya da depresyona yatkın kişiler üzerinde evcil hayvanın moral düzeltme konusunda oldukça etkili olduğu ise bilinen bir gerçek.

Herkesin bu konuda yorumu farklılık gösteriyor. Fakat asıl göz önünde bulundurmanız gereken şey, kediniz ya da köpeğinizle uyumanın size nasıl hissettirdiği. Eğer bir sıkıntı yarattığını düşünmüyor, hatta psikolojik olarak size iyi geldiğini hissediyorsanız, evcil hayvanınız ile uyumaktan çekinmeyin. Fakat ilerleyen zamanlarda bir rahatsızlık yaşayabileceğinizi hissederseniz, bu durumda evcil hayvanınız ile yatakları ayırma zamanınızın geldiğini de dipnot olarak ekleyelim.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.