Evcil Hayvan Sahiplerini Rahatlatacak İpuçları

Ece Tuğran 09.08.2016

Hem onların daha konforlu bir hayat sürmesine yarayacak hem de size küçük dostunuzun bakımında kolaylık sağlayacak ipuçları burada.

Yaşamımızın bir parçası haline gelen küçük dostlarımız, bakımları sırasında özel bir ilgiye ve dikkate ihtiyaç duyarlar. Evcil hayvan sahiplerinin bildiği üzere, onları doğal ortamları yerine ev yaşamına adapte ederken bir takım sorunlarla karşılaşabiliriz. Bu sorunlar hem onların evde güvenli bir yaşam sürmelerini engelleyebilir, hem de bakımları sırasında evcil hayvan sahiplerinin işini zorlaştırabilir. Bu nedenle, hem evcil hayvanlar hem de sahipleri için hayatı kolaylaştıracak ipuçlarını iki kategoride topladık.

Evcil Hayvan Sahiplerini Rahatlatacak İpuçları
Görsel kaynağı: Shutterstock

1- Evcil hayvanınızın güvenliği için öneriler

Özellikle genç yaştaki evcil hayvanlar, doğaları gereği enerji doludur. Fakat doğal ortamda yaşayacakları avlanma, rekabet, yiyecek arama gibi enerji harcatacak olayları ev hayatında yaşayamadıkları için, bu enerjilerini farklı yollarla harcamak isterler. Bu yüzden özellikle evde uzun süre yalnız kalan hayvanlar evdeki eşyaları kemirmeye, zarar vermeye meyillidir. Eşyalara verilen zarardan daha mühimi, evcil hayvanlara gelebilecek muhtemel zararlardır. Örneğin:

  • Kediler ve köpekler evdeki elektrik kablolarını dişlemeye, pençelerini geçirmeye oldukça meraklılardır. Diş çıkarma dönemindeki genç hayvanlarda bu durum daha sık görülür. Kabloların hasar görmesi sonucuyla elektrik kaçağı oluşabilir ve evcil hayvanınız zarar görebilir. Bunu önlemek için yapı marketlerde satılan kablo düzenleyiciler ile yerde dağınık duran kabloları toparlayıp bir plastik ile sararak evcil hayvanınızın kablolara zarar vermesini engelleyebilirsiniz. Ya da imkanınız varsa kabloları duvardan yürütüp yine bir plastik ile duvara sabitleyerek evcil hayvanınızın erişemeyeceği şekilde ayarlayabilirsiniz. Bir diğer seçenek ise, evcil hayvan dükkanlarında satılan ve sadece onların algılayabildiği kötü kokular yayan spreyleri tehlike oluşturabilecek eşyalarınızın üzerine sıkmak olabilir.
Evcil Hayvan Sahiplerini Rahatlatacak İpuçları
Görsel kaynağı: Shutterstock
  • Meraklı miniklerimiz (özellikle köpekler) evin içinde her şeyi ağızlarına alma, çiğneme dürtüsü ile dolaşırlar. Bu nedenle ortalıkta dolanan ve kediniz, köpeğiniz tarafından kolayca yutulabilecek tüm küçük ıvır zıvırı onun ulaşamayacağı yerlerde muhafaza etmelisiniz. Yutmak demişken, insanların tükettiği birçok yiyeceğin de hayvanlar için zararlı olduğunu biliyoruz (örneğin şekerli gıdalar). Bu yüzden yediğiniz yiyecekleri ortada bırakmaktan kaçınmalısınız. Yiyecek ve ilaçların yanı sıra her evde bulunan çamaşır suyu, deterjan gibi zehirli temizlik malzemelerini evcil hayvanınızın ulaşamayacağı yerlerde saklamalısınız.
  • Özellikle küçük kediler her zaman dört ayak üstüne olsa da sık sık bir yerlerden düşmeye meyillidir. Henüz dengelerini sağlamayı öğrenemeyen minikler için koltuktan, masadan düşmek hayati derecede tehlikeli olmasa da açık bir cam, üstüne bir de üst katlarda oturuyorsanız, minik dostunuz için çok tehlikelidir. Demir parmaklıklar bu konuya çözüm değildir çünkü kediler kolaylıkla parmaklıkların arasında geçebilir. Bu yüzden evcil hayvanınızı evde yalnız bırakırken tüm camları kapattığınızdan emin olmalısınız.
  • Hayatınızı kolaylaştıracak bir diğer ipucu da koli bandı kullanmak. Kedinizin mutfak tezgahına, kütüphanenin üstüne ya da pencere pervazına çıkmasını istemiyorsanız, uzun bir parça koli bandını, yapışkan kısmı üste gelecek şekilde katlayıp ayak basmasını istemediğiniz yere yapıştırın. Patisi banda yapıştığında irkilip tavana kadar zıplayabilir, kameranızı hazır bulundurun. Kolay öğrenen bir hayvan olduğu için, 1-2 denemeden sonra bantlı bölgeye yaklaşmayacaktır.
Evcil Hayvan Sahiplerini Rahatlatacak İpuçları
Görsel kaynağı: Pinterest

2- Evcil hayvanınızın bakımında size yardımcı olacak öneriler

Yaşadığınız yeri evcil hayvanınızı da en az kendiniz kadar düşünerek dekore etmek, hem onun hem de sizin yaşamınızı oldukça kolaylaştıracaktır. Sık karşılaştığınız sorunların aslında birkaç değişiklikle kolayca ortadan kalkacağını siz de göreceksiniz.

  • Evcil hayvanların evde en çok temas ettiği yüzeylerden biri yer. Bilirsiniz ki küçük dostlarımız yerle sadece temas etmekle kalmıyor, kirletiyorlar da. Bu yüzden yer döşemesinde kirleri ve küçük kazaları emen halılar yerine kolay temizlenebilen malzemeler kullanmak çok iyi bir fikirdir. Seramik ve mermer gibi malzemeler kullanılarak döşenmiş yerler hem leke tutmaz, hem de yazın tüylerinden bunalan dostlarımızı serinletir.
  • Leke tutmayan kumaşlar evcil hayvanınızın kirletme potansiyeli olan yerleri koruyacaktır. Örneğin koltuk döşemelerinizi, evcil hayvanınızla uyumayı seviyorsanız yatağınızdaki çarşaf ve nevresim takımlarını mikrofiber kumaşlardan seçmeyi deneyin. Bu kumaşlar lekeyi emmez, temizliği için su ve sabun yeterlidir, hem de toz ve bakteri tutmadığı için normal kumaşlara göre daha sağlıklıdır.
  • Kırılabilecek eşyalarınızı mümkün olduğunca evcil hayvanınızdan uzaklaştırın. Özellikle büyük hayvanlar evin içinde bu tarz kırılgan eşyaları farkında olmadan yerle bir edebilir. Bu yüzden değerli biblolarınızı, antika vazolarınızı vitrinlerin en üst rafına kaldırmak iyi bir seçenek olacaktır.
  • Evcil hayvanınızın evde sağlıklı bir psikolojiyle yaşaması ve size minimum zorluk çıkarması için kendine ait bir alanının olması gerektiğini unutmayın. Küçük veya büyük, kendini ait hissedeceği bir yer onun için yeterli olacaktır. Bu alana yatağını, yemek kabını, kediler için tırmalama postunu, köpekler için çiğneme oyuncaklarını koyarak onun için özel bir hale getirin. Uzun süre evde kalan hayvanlar için bu alanın pencereden dışarıyı izlemeye elverişli olması evcil hayvanınızı mutlu edecektir.
Evcil Hayvan Sahiplerini Rahatlatacak İpuçları
Görsel kaynağı: Pinterest

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.