Evcil Hayvan Sahiplenirken Nelere Dikkat Edilmeli?

İrem Çamarası 06.09.2016

Her zaman yanınızda olacak, evinizde size mutluluk getirecek bir evcil hayvan istediğinize karar verdiniz ama yeterince emin misiniz?

Aslında evcil hayvan sahiplenmek işin en kolay kısmı. Önemli olan buna gerçekten hazır olup olmadığınızı iyi analiz etmek. Günümüzde sevgililer birbirine hediye olarak bile birer evcil hayvan alabiliyorlar. Fakat gözden kaçırdığımız en önemli faktör, evcil hayvanların birer eşya olmaması. Çocuğunuz olduğunda ne kadar dikkatli olacaksanız, bir evcil hayvanınız olduğunda da o kadar özen göstermeniz gerekiyor.

Bir çocuk sahibi olmadan önce bunu binlerce kez düşünür, ona iyi bakıp bakamayacağınıza karar vermeye çalışırsınız. Evcil hayvanınızı da bir bebek gibi düşünmelisiniz. O artık sizin bakımınıza muhtaç, ailenizin bir ferdi olarak hayatınıza girecek.

Evcil Hayvan Sahiplenirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tatile gideceksiniz, arkadaşınızda kalmak isteyeceksiniz, eve günlerce gelmeyeceğiniz zamanlar olacak. Peki bu süreç içinde bebeğiniz, yani evcil hayvanınız ne olacak? Bir yere giderken ona bakacak kişiyi bulmalı ya da evcil hayvanların kalacağı özel yerleri iyice araştırmalı, emin olduğunuz yere bırakmalısınız. Unutmamalısınız ki, evde tek kalan kedi/köpek depresyona girecek ve ağlamaya başlayacaklardır. Aklınızdan çıkarmamanız gereken en önemli nokta, onların psikolojik olarak zedelenmelerinin çok kolay olduğudur.

Evcil hayvanınızdan sıkılmanızın mümkün olmadığını en başından kabullenmelisiniz. Yazın bir kedi/köpek alıp hevesi geçtiğinde onu sokaklara salan tonlarca insan var. Ve bu canlılar ev ortamına alıştıktan sonra dış ortam ile mücadele edemeyecek kadar hassas oluyorlar. Bunu unutmamalısınız.

Evcil hayvanınız sizin köleniz değil. Ona takacağınız tasma ile kötü muameleler uygulayamazsınız. O bir canlı ve kendi hakkı olan özgürlükleri var. Siz onu dış ortamdan koparamaz, gezmek istediğinde gezdirmemezlik yapamazsınız. Doğa, yeşillik onların evi ve siz günün belirli aralıklarında onları gerçek evine götürmelisiniz.

Saydığımız maddelerden sonra kendinizden eminseniz ve evcil hayvan sahiplenmeye gerçekten karar verdiyseniz barınaklardan almanızı öneririz. Oralarda kötü şartlar altında bakılan hayvanların sizin ilgi ve şefkatinize fazlasıyla ihtiyaçları var. Onlara iyi bir yuva vermek, her zaman yanında olmak, bir bebeğe bakar gibi özenerek bakmak bu hayatta yapabileceğiniz en büyük iyilik.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.