Ev Kazalarına Karşı Alınabilecek Tedbirler

Özge Kaya 04.04.2016

İster dalgın, ister dikkatli olun, evler pek çok kişi için, özellikle de küçük çocuklara yönelik çok sayıda tehlike barındırabiliyor. Bu yazımız, bu tehlikeler ve onlara karşı alınabilecek önlemlerle ilgili.

Pek çoğumuz için ev, huzur bulduğumuz, keyifle vakit geçirmek istediğimiz bir ortam. İmkanlarımız el verdiğince gönlümüze göre dayayıp döşediğimiz, kimi zaman tembel tembel oturup kimi zaman ise sevdiklerimizi ağırladığımız mutlu yuvamız.


Ancak bu mutlu yuvalar, yeni yürümeye başlamış bebekler ve meraklı çocuklar için tehlikeli olabiliyor. Fakat bu tehlikelerin çoğu ön görülemez ve önlem alınamaz durumlar değiller. Bu tarz durumları ve bunlara karşı alınabilecek önlemleri sizler için sıraladık.


1. Elektrik çarpmaları


Elektrik prizleri çocuklu evlerdeki tehlikelerin başında geliyor. Önlemi ise bir o kadar basit: Emniyet kilitleri. İnternetten ya da bebek/çocuk eşyaları satılan mağazalardan bu kilitleri kolaylıkla temin edebilir ve olası bir kazanın önüne geçebilirsiniz.

Sadece prizler değil, çocuğun kurcalamak isteyebileceği her türlü elektrikli eşyayı onların ulaşamayacağı bir yerde tutmakta fayda var.


2. Düşmeler


Yeni yeni ayağa kalkmaya başlamış bir bebeğin ilk adımlarında düşmesi normal. Ancak, alınacak önlemler de yok değil. Halı, kilim ve paspasların altına kaymayı önleyici malzemelerden yerleştirmek, mama sandalyesi ve bebek arabasında emniyet kilidini mutlaka kullanmak, kapı eşiklerindeki yükseklikleri ve basamakları aydınlatmak bunların başında geliyor. Ayrıca, özellikle banyo gibi yerlerde zeminin ıslak kalmamasına da dikkat edilmeli.


3. Vurma ve çarpmalar


Çocukları, mobilyaların sivri ve sert köşelerinden korumak ve olası bir hasarı minimuma indirmek için silikon koruyuculardan edinmek şart.


4. Devrilebilecek ve düşebilecek eşyalar


Gardırop, vitrin gibi yüksek mobilyaları duvara sabitlemek, sadece çocuklu evler için değil, deprem riskini göz önüne aldığımızda her ev için gerekli bir önlem.

Ayrıca, masa üstündeki ve raflardaki biblolar da devrildiği ya da kırıldığı takdirde tehlike yaratabilir. Çocuklu evlerde bu tür eşyaları çocukların erişemeyeceği yerlerde tutmakta fayda var. Ek olarak, masa ve raflar her ne kadar çocukların ulaşamayacağı yükseklikte olsa da, çocukların buralarda kullanılan örtüleri çekiştirebileceği akılda tutulmalı.


5. Zehirlenmeler


Büyürken dünyayı dokunarak, koklayarak ve tadına bakarak keşfeden çocuklar için ortalıkta bırakılan ilaçlar, parfüm ve diğer kozmetik malzemeleri oldukça caziptir. Bu tür ürünleri kapalı çekmece ve kutularda, çocukların meraklı gözlerinden uzakta tutmak gerekir. Aynı şekilde, içerdikleri yoğun kimyasallar nedeniyle deterjan ve diğer temizlik malzemeleri de çocukların erişemeyeceği yerlerde saklanmalıdır.


6. Yanıklar


Yanıklar ve haşlanmalar, genelde mutfakta gerçekleşen, dikkat edilmezse en tehlikeli yaralanmalara yol açan ev kazalarının başında gelir. Alınacak en temel önlem, yemek pişerken küçük çocukları mutfakta tutmamak olacaktır. Ayrıca, tavaların saplarını dışa gelecek şekilde yerleştirmemek, yemeği mümkünse ocağın arka kısmında pişirmek, kibrit, çakmak gibi yanıcı nesneleri çocuklardan saklamak da önlemler arasında sayılabilir.


7. Kesikler ve Boğulmalar


Makas, bıçak gibi kesici-delici aletleri ortalıkta bırakmamak, çocuklu evlerin ilk kurallarından biri. Bunun yanı sıra, 3 yaşından küçük çocuklarda, bu kurala yutabilecekleri boyutlardaki nesneler de ekleniyor. Bu tür nesnelerin çocuklar açısından yaratabileceği tehlikeleri belirtmeye gerek yok sanırız.


Bu yazımızda, evlerdeki görünmez tehlikelerin yol açabileceği kazaları sıraladık. Bu tehlikelerle sadece evde değil, misafir olarak gidilen yerlerde de karşılaşılabileceğini akıldan çıkarmamak gerek.

Ancak ne kadar dikkatli olsak, önlemler alsak da her zaman bu kazaların önüne geçilemeyebiliyor. Böyle durumlarda yapılması gerekenler hakkında bilgi almak isterseniz, Kızılay’ın ilkyardım sitesi size yardımcı olacaktır.


Özge Kaya


Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.