Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

İrem Çamarası 11.08.2016

Ev seçerken dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir? Cevaplar burada.

Bırakın ev almayı, kiralarken bile hepimiz tonlarca yer gezip zor bir şekilde karar veriyoruz. Bunun nedeni, evin fiyatı dışında birçok detaya dikkat etmek zorunda kalmamız.

Peki, bu detaylar nelerdir?

Evin Yaşı

Ev ne kadar yeni yapılmışsa bir o kadar depreme dayanıklı demektir. Ayrıca eski evlerde yaşanacak rutubet, koku, kullanışsız malzemeler oldukça eksi puan demektir. Bu yüzden hem depremden korkmamanız açısından hem de uzun süre rahatça oturabilmeniz için evin yeni yapılmış olması bir tercih nedeni. Tabii aynı zamanda fiyatı da artıran bir etken.

Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Evin Konumu

Sabahları erkenden kalkıp işe, okula gitmek zaten oldukça zorken, bir de ulaşımı kolay olmayan bir yerde yaşıyorsanız yolda saatler geçireceksiniz demektir. Sabahları erken kalkmanız, erkenden evden çıkmanız, yollarda sürünmeniz yetmiyormuş gibi, bir de o kadar yorgunlukla akşam o eve geri dönmek, her gün size eziyetmiş gibi gelecektir. Bu sebepten dolayı ulaşım açısından en rahat olacak evi seçmeniz bütün hayatınızı kolaylaştıracaktır. Sonuçta metroya, durağa, hastaneye, markete yakın bir ev sizin için en büyük avantaj olacaktır.

Komşular

Eve baktınız, beğendiniz, fakat komşular sorunlu… İlk başlarda “milletten bize ne” diye düşünseniz bile daha sonradan apartmanda sürekli bağıran, sizin her hareketinize karışan ya da başka bir sebepten sürekli sizi rahatsız edebilecek komşular ile yaşamak, zamanla sizi o evden taşınmaya yetecek kadar rahatsızlık verecektir. Bu nedenle beraber yaşayacağınız, apartmanda olan insanları araştırmanız oldukça sağlıklı bir karar olacaktır.

Evin İç Planı

Eve bakarken odaların yamuk ya da düzgün olması oldukça büyük bir detaydır. İlk başta o kadar önemli gelmiyor olsa bile eşyaları alırken büyük sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Eşyaları seçerken bu zorluklarla karşı karşıya kalmamak için evin kirişlerine, odaların dikdörtgen ya da kare şeklinde olup olmadığına iyice bakmalısınız. Hayalinizdeki eşyaları almak istiyorsanız, düzgün bir iç plana sahip evleri seçmelisiniz.

Bir de evleri incelerken yanınızda mutlaka bir mezura bulundurun. Boşken çok ferah görünen bir ev, yerleştirmeyi düşündüğünüz eşyalarla karmakarışık bir labirente dönebilir.

Evin Dekorasyonu ve Tesisatları

Evin parkeleri, mutfak tezgahları, banyosu, evin içindeki mobilyaların seçildiği malzemeler, su ve elektrik tesisatları, kombi oldukça önemli detaylardır. Bunlardan tek birinin eksikliği ya da yanlış yapılmış olması, ileride sizin başınıza büyük dertler açabilir. Sonuçta bir ev alıyorsunuz, bir masraf yapıyorsunuz, ek masrafa ya da ek uğraşıya gerek yok. Madem buna bir emek veriyorsunuz, o zaman her şeyin düzgün olması gerekiyor.

Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ev alırken dikkat etmeniz gereken noktalar tabii ki bunlarla bitmiyor. Bu yüzden ev alırken eksperlerden yardım alabilirseniz, sizin için çok daha avantajlı olacaktır. Çünkü her şeyin en gizli detaylarını ekspertiz raporundan öğrenmeniz mümkün.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.