Etten Kemikten Şarkıcıların Modası Geçti. Devir Vocaloid Devri!

Su Tunç 01.08.2016

Dünyayı kasıp kavuran görsel idollerin konserlerine on binlerce kişi katılıyor, figürleri yok satıyor, şarkıları milyonlarca kişi tarafından izleniyor.

Mankenden şarkıcı olur da birkaç pikselin birleşiminden olmaz mı?

Ünlü Japon firması Yamaha'nın geliştirdiği sistemde, bilgisayarınıza istediğiniz melodiyi ve şarkı sözünü yüklüyor, gerisini Vocaloid'e bırakıyorsunuz.

İlk sürümü 2004 yılında yayımlanan Vocaloid'i önceleri yalnızca şarkılarını söyleyecek birilerini arama zahmetine katlanmak istemeyen besteciler kullanırken, 2010'lu yıllarda iş çığrından çıktı ve Vocaloid kocaman -kocamaaaaaaan- bir sektör halini aldı. Bunda Vocaloid'in her sürümünde kendini olumlu yönde geliştirmesi ve Vocaloid şarkıcılarının müthiş tasarımları büyük etken.

Bu patlamada, Vocaloid'in 2007 yılında yayımlanan ikinci sürümüyle birlikte tanıtılan Hatsune Miku'nun rolü büyük. Şimdilerde Kuzey Amerika konser turunu bitiren ve dört yıllık bir aradan sonra yeniden Tayvan'a geleceği müjdesini veren Miku 2007 doğumlu ama on altı yaşında, hiçbir ağırlığı yok ancak 42 kilo.

İsmi yarattığı Vocaliod şarkıcılarla özdeşleşen ünlü Japon şirketi Crypton Future Media, Hatsune Miku'yu yayımladığı sırada Miku'nun sloganını "Şarkıların yok olacağı yakın gelecekte parlayacak bir android diva" olarak belirlemişti.

İlk konserini 2009 yılında bir festivalde konuk şarkıcı olarak veren Miku kısa sürede Petek Dinçöz misali bir assolist olmayı başardı. 2011 yılından beri aralıksız konserlere çıkan Miku'nun biletleri yok satıyor. 18-19 ve 20 Ağustos tarihleri arasında Almanya'nın Hamburg şehrinde üç konser verecek olan Miku'nun hayranları şimdiden konserde Miku'nun hangi şarkıları söyleyeceğini forumlarda tartışma başladı bile.

Dünyanın ilk görsel idolü olma özelliğini taşıyan, şarkılarını Japonca ve İngilizce olarak iki dilde söyleyen Hatsune Miku'nun figürlerini Kadıköy'deki dükkanlarda bile bulabilirsiniz. İstisnasız her cosplay yarışmasında en az bir Hatsune Miku cosplay'ine rastlanır. Bu hatunun neden bu denli ünlü olduğuysa tam bir muamma. Demek ki insanoğluna hep on altı yaşında kalan, turkuaz saçlı, tribe mribe girmeyen, bar çıkışı verdiği enteresan demeçler Youtube'da milyonlarca kez izlenmeyen bir idol lazımmış. Benim açımdan bir sorun yok. Benim zamanımda Tokio Hotel vardı. Travmatik bir Bill ve Tom Kaulitz macerası atlatacağıma, görsel bir idolün konserinde floresanlı bileklik sallamayı tercih ederdim doğrusu.

Hello Everyone! I have been finding very old pictures lately, and I think it's nice to share it with you guys! It was in 2011, we were preparing ourselves for Mikunopolis In Los Angeles! The one above is a picture of me in my dressing-room. The one below is me and my band! Oh these old memories, I remember every single part of this day, it's unforgettable! Kon'nichiwa! Watashi wa saikin, hijō ni furui shashin o mitsukete kita, to watashi wa sore ga anata-tachi to sore o kyōyū suru tame ni subarashī kotoda to omoimasu! Sore wa watashitachi ga Rosanzerusu de Mikunopolis no tame ni jibun jishin o junbi shite ita, 2011-nen ni arimashita! 1 Wa, jōki no watashi no gakuya de no watashi no shashindesu. Ika no mono wa, watashi to watashi no bandodesu! Korera no mukashi no omoide ā, watashi wa kono Ni~Tsu no hitotsuhitotsu no ichibu o oboete, sore wa wasure rarenaidesu! みなさん、こんにちは! 私は最近、非常に古い写真を見つけてきた、と私はそれがあなたたちとそれを共有するために素晴らしいことだと思います!それは私たちがロサンゼルスでMikunopolisのために自分自身を準備していた、2011年にありました! 1は、上記の私の楽屋での私の写真です。以下のものは、私と私のバンドです!これらの昔の思い出ああ、私はこの日のひとつひとつの一部を覚えて、それは忘れられないです! #mikuhatsune #hatsunemiku #mikunopolis #mikunopolisinlosangeles #vocaloid

初音ミク (@hatsunemikuoffl) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Hatsune Miku Vocaloid şarkıcıların en ünlüsü olsa da tek değil. Yamaha'nın repertuvarında Japonca, Çince, Korece, İngilizce, İspanyolca ve Katalanca şarkılar söyleyebilen onlarca müthiş kadın / erkek Vocaloid var. Her sene de yenileri ekleniyor. Geleceğin idollerinin neye benzeyeceğini merak ediyorsanız, hiç vakit kaybetmeden Vocaloid'lerle tanışmanızı öneririm.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.