Etkili Dil Öğrenme Yöntemleri

Ece Soylu 18.09.2016

Dil öğrenirken dikkat etmeniz gereken noktaları ve uygulayabileceğiniz ipuçlarını derledik.

Dil öğrenmek uzun ve sabır gerektiren bir süreçtir. Sözel ve sosyal zekası yüksek olan insanların daha az zorluk çektiği doğrudur ancak işi sadece yeteneğe bağlamak doğru olmaz. Gerekli sabır ve istikrar gösterildiğinde herhangi bir dili sosyal düzeyde rahat edecek seviyede öğrenmeniz mümkündür. Dil öğreniminde başarısızlığı getiren en büyük etken, insanoğlunun zahmetsiz ve hızlı sonuçlar elde etme arzusudur. Dil öğrenimi uzun süreye yayılması gereken bir iştir, aynı konuyu defalarca tekrar etmeniz veya usanmadan aynı videoları izlemeniz gerekir. İstikrar ne denli önemliyse, kendinize uygun öğrenme methodunu bulmanız da bir o kadar önemlidir. Öğrenme sürecini zevkli hale getirmek, onu uzun tutmanıza yardımcı olacaktır. Bu nedenle dil öğrenimine psikolojik bir kabullenmeyle başlamanız atmanız gereken ilk adımdır. Dil öğrenmenin uzun, yorucu, sabır gerektiren ancak zor olmayan bir süreç olduğunu kabullendikten sonra kendinize uygun öğrenme yöntemini bulmaya başlayabilirsiniz.

1. Dil bilgisine takılı kalmayın.

Etkili Dil Öğrenme Yöntemleri
Görsel: Pinterest

Her dilin kendine özgü gramer kuralları vardır. Dil bilgisi önemlidir ancak kurallara çok fazla takılı kalırsanız sadece test sınavlarını geçip sıra konuşmaya geldiğinde soğuk terler dökmeye başlamanız muhtemel. Bulunduğumuz eğitim sisteminde yaşadığımız en büyük sorunlardan biri bu, liseyi bitirmiş hemen hemen her öğrenci en az 4 yıllık bir ikinci dil eğitimi almış oluyor ancak üniversitelerimizin hazırlık sınıfları hala ağzına kadar dolu. Üstelik konuşma konusunda hiçbir beceri edinemiyoruz, kağıt üstünde kalan bir dil bilgimiz oluyor sadece. Bunun en büyük nedeni ise konuşurken gramer hatası yapmaktan korkmamız. Hangi zamanı kullanacaktım, hangi eki getirecektim derken karşıdakinin bekleyen bakışları altında iyice strese girerek sözsüz iletişime geçmeye çalışıyoruz. Gramer öğrenin ancak konuşma esnasında buna çok takılı kalmayın.

2. En çok kullanılan kelimeleri öğrenin.

Etkili Dil Öğrenme Yöntemleri
Görsel: Dictionary.com

Hemen hemen her dil için gerek internet sitelerinde, gerekse dil öğrenimi için oluşturulmuş özel uygulamalarda en sık kullanılan kelimler listesi bulunur. Yaklaşık 5000 kelime dilin zenginliğiyle değişmekle birlikte sizi konuşur seviyeye getirecektir. Kelimeleri bildikten sonra grameri öğrenmek çok daha kolay gelecektir. Kelimeleri öğrenmek için de düzenli tekrar şart, neyse ki internet bize bu konuda yardımcı olacak birçok kaynak sunuyor. Öğreniminizi destekleyici pek çok görsel ve yazılı kelime öğreten uygulama mevcut. Özellikle bir kelimeyi öğrendikten sonra Google’da aratarak kelimenin geçtiği cümlelere göz atmanız, hafızanızda yer etmesi konusunda yardımcı olacaktır. Sonrasında kendiniz bir cümle oluşturmayı deneyebilirsiniz. Youtube kanalları da hem gramer hem de kelime öğrenmek için kullanabileceğiniz bir diğer kaynak.

3. Öğrendiğiniz dilde sesli kaynaklar dinleyin.

Etkili Dil Öğrenme Yöntemleri

Bir dile ne kadar maruz kalırsanız öğrenmeniz de bir o kadar hızlı olur. Dolayısıyla öğrendiğiniz dilde radyo programları dinlemek ya da film seyretmek hem öğrendiklerinizi pekiştirecek hem de telaffuz konusunda yardımcı olacaktır. Bu yöntemden daha fazla yarar sağlamak istiyorsanız podcast'ler etkili olabilir. İlgi alanınıza giren konularda tekrar tekrar dinleyerek kelimeleri pekiştirebilirsiniz. Özellikle filmleri durdurarak ve not alarak önce altyazılı sonra da altyazısız izleyebilirsiniz. Tabii bunun için biraz zaman ve sabır gerekli. İmkanınız varsa, öğrendiğiniz dilin konuşulduğu ülkeye kısa da olsa bir seyahat düzenleyip yerinde dinleme şansına sahip olabilirsiniz. Hem bu sayede dil öğrenme motivasyonunuz da artmış olur.

4. Forum sitelerine üye olun ya da yabancı arkadaş edinin.

Etkili Dil Öğrenme Yöntemleri
Görsel: ABC

Yabancı arkadaş edinmeniz şüphesiz en etkili yöntemlerden biri. Ancak bu imkanınız yoksa, aynı işlevi forum siteleri de görebilir. Forum sitelerinde ilginizi çeken başlıkları okuyup yorumlara katılarak diyalog yeteneğinizi geliştirebilirsiniz. Özel ilgi alanlarınız ya da hobiniz varsa bununla ilgili öğrendiğiniz dildeki siteleri araştırabilirsiniz. Aynı ilgi alanına sahip kişilerle iletişime geçerek konuşma pratiği imkanı da sağlamış olursunuz.

5. Kendi kendinize konuşun.

Etkili Dil Öğrenme Yöntemleri
Görsel: sevenwaysto

Belki sosyal bir insan değilsiniz veya başkalarıyla konuşacak kadar yeterli görmüyorsunuz kendinizi. Öyleyse kendi kendinize konuşmayı deneyebilirsiniz. Özellikle ayna karşısında konuşma pratiği yapmak, dudak hareketlerinin akılda kalması nedeniyle oldukça etkili. Olayı komik bulmanız ve kendinizi garip hissetmeniz muhtemel ancak yine de denemeye değer.

Yukarıdakilere benzer kendinize has birçok yöntem bulabilirsiniz. Önemli olan, uyguladığınız methodun sizi motive etmesi.

Kapak Görseli: Pinterest

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

ahmetbr
https://www.penpaland.com tavsiye ediyorum , buradan kendinize pratik yapmak için bir dil arkadasi edinebilirsiniz.
22.May
Beğen(1) Beğenme(0)
Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.