Etkileyici Bir İletişim İçin Yapmanız Gerekenler

Ece Soylu 25.04.2016

Etkileyici sosyal ilişkiler kurmayı kim istemez ki?

Gerek iş dünyasının, gerekse kişisel yaşantımızın temel taşlarından biri etkili iletişim. Sosyal bir ortamın parçası olmak, o ortam içerisinde yer edindiğini bilmek hepimiz için tatmin edici etkiler oluşturuyor. Evrimsel olarak da sürekli iletişim halinde olmaya ve ortak bir sosyal alan paylaşmaya konumlandırılmışız. Doğal olarak, doyurucu sosyal ilişkiler bir lüks veya ekstra bir yetkinlik değil, temel bir ihtiyaç olarak nitelendirilebilir.

Şimdi sizi davranış uzmanı olan Jon Levy ile tanıştırmak istiyorum. Etkileme ve sosyal deneyimler üzerine araştırma yapan Levy, aynı zamanda müşteri kazanma ve ürün geliştirme konularıyla ilgili büyük şirketlere danışmanlık veriyor. Jon Levy'yi özel kılan ise, yaptığı işi ‘iş’ olmaktan çıkarması. ‘Influencer Dinner’ adını verdiği , ailesinden kalan bir dairede toplantılar düzenliyor, akşam yemeklerinde New York’un sıra dışı insanlarını bir araya getiriyor. Ressamından tutun CEO’suna kadar, aklınıza gelebilecek her alanda insanın bulunduğu bu yemeklerde, farklı alanlardaki insanların birbirini tanımaları ve sosyal ilişkiler kurmaları hedefleniyor. Böylesine farklı karaktere sahip, birbiriyle alakasız alanlarda çalışan bu insanlar nasıl oluyor da etkili iletişim kuruyor peki? Çünkü yaptıklarıyla değil, kişilikleriyle konuşuyorlar.


İşte, Levy’nin etkili iletişim üzerine yaptığı çalışmalardan derlediğimiz 11 maddeyle etkili iletişimin ipuçları:


1. Almayı beklemeden verin.
Karşılık beklemeden vermek, iyi ilişkiler kurmanın temeli. Ancak durum söylendiği kadar basit değil; çünkü insan, doğası gereği kazanım üzerine hareket eder. Fayda sağlayacağını düşündüğümüz, psikolojik ya da fiziksel katkısı olacak adımlar atarız. O yüzden karşılık beklememek yerine kısa vadede karşılık beklememek desek daha yerinde olacaktır. Ayrıca karşılığı sadece maddi olarak tanımlamamak gerekiyor. Atacağınız adımın getireceği dostluk ilişkisi de sizin için bir kazanım olacaktır.


2. Anılar yaratın.

Karşınızdaki kişiyle sadece zaman doldurmak ya da iletişimde bulunmuş olmak için konuşmayın, anı yaratın. Sohbet esnasında sorduğunuz bir soru, özel bir selamlaşma şekli ya da yapacağınız espri sohbeti daha canlı kılıp merak ve keyif uyandıracaktır. Bu noktada karşınızdaki ile olan ilişki seviyeniz de önem taşıyor tabi. İlk defa tanıştığınız bir insana farklı bir selamlaşma tarzı ile yanıt vermeniz hoş karşılanmayabilir. Ancak burada önemli olan, yaşadığınız ana bir şekilde değer katmanız.3. Kendinizi tanıtırken daha yaratıcı ifadeler kullanın.

Düz tanımlar yapmak yerine daha dikkat çekici tanımlamalar yapın. Mesela sörf yaptığınızdan bahsedecekseniz sadece sörf yaptığınızı söylemek yerine ‘dalgalarla dans ediyorum’ gibi betimlemeler kullanabilirsiniz.


4. Dramadan uzak durun.

Kimse etrafında sürekli şikayet eden insanlarla bir arada olmak istemez. Özellikle tanışma sohbetlerinde çizeceğiniz ‘memnuniyetsiz insan’ portresi, akılda kalmanızı sağlayacak olsa da iyi yönde olmayacağı kesin. Tabi ki, sürekli pozitif olup mutsuzken mutlu numarası yapmak da dürüst bir ilişki kurdurmaz ancak buradaki kilit nokta, olayları dramatikleştirmekten uzak durmak. Problemlerinizi dile getirirken, olayları büyük bir drama haline getirmeden, sadece ortada var olan ve düzeltilmesi gereken sorunlar olarak ifade etmeniz daha etkili olacaktır.


5. Aptal gibi görünmekten korkmayın.
İletişim kurarken sürekli kendinizi küçük düşürmeme, hata yapmama korkusuyla hareket etmeyin. İçinizden geldiği gibi davranın, beklediğiniz sonucu alamasanız da bir sonraki aşamada düzeltmek üzere ders alacağınız bir deneyim olarak yaklaşın.


6. Kendi doğrularınızı başkalarına dayatmaya çalışmayın.

Herkesin doğrusu farklıdır. Sizin zevk aldığınız bir şey, başkası için o kadar da heyecan verici olmayabilir. İletişim kurarken kendi doğrularınızı dayatmaktan kaçının, ortak ilgi alanı olmamasını bir olumsuzluk olarak görüp geri çekilmek yerine birbirinize katabileceğiniz bir farklılık olarak düşünün.


7. Herkesin sizi sevmesini beklemeyin.
Tüm insanlar sizi sevmeyecek, iletişim kurmanın imkansız olduğu ya da kurmazsanız iki taraf için de daha iyi olacak durumlarla mutlaka karşılaşacaksınız. Bunu kabullenin ve kendinizi sevdirme korkusuyla olmadığınız biri gibi davranmayın.8. Sohbet açmak için aklınızda konu bulunsun.

Sohbetin tıkandığı ya da yeni bir sohbete başlamanız gereken durumlarda ‘ne yapıyorsun?’ , ‘nasıl gidiyor?’ gibi klasik ifadeler yerine ilginç konular ortaya atın. Son okuduğunuz kitaptan seçeceğiniz bir konu, sabah okuduğunuz gazete haberi ya da daha genel felsefik konularla ilgili sorular farklı seçenekler olabilir.


9. Anlattığınız şeylerde açık olun.

Lafı uzun uzun dolandırmadan, açık bir şekilde, asıl anlatmak istediğiniz noktaya gelin. Sohbetinize heyecan katmak için anlatımınızı hikayeleştirmeyi de seçebilirsiniz ancak yine de gereğinden fazla uzatmalardan kaçınmalısınız.


10. Konuşmalarınızı minnettarlıkla sonlandırın.

Konuşmayı nasıl bitirdiğiniz karşı tarafın aklında kalan en önemli kısım. Sohbetlerinizi minnettarlıkla bitirmek, ‘sizinle yaptığım sohbet bir keyifti’ gibi haz belirten cümleler kurmak, iletişimi olumlu bitirmek için etkili olacaktır.


11. Farklı insanlara açık olun.

İnsanlara ön yargı ile yaklaşmayın; hiç kimseyi dış görüşüne bakarak tanıyamayız. Karşınızdakine iletişim kurmak ve tanımak için şans verin.


Ece Soylu


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.