Et Suyundan Ötesi: Parmesan Suyu

Yutgitsin Ekibi 08.10.2017

Parmesanın artık rendelenemeyecek kadar kalan kabukları ile ne yapıyorsunuz? Dahiyane bir önerimiz var.


Parmesana bayılıyoruz. Şöyle adamakıllı parmigiano reggiano, epey bir peyniri sağlı sollu döver. Tuz yerine kullanılırsa lezzetten damak yakar. Isırıp yiyeni şaşkına, makarnaya rendeleyeni aşığa, kötü kafiye peşinde koşan bizi şaşkına (bak hala!) çevirir.


Yalnız kabuğa yaklaştıkça rendelemesi işkenceye döner, sonlara doğru “Eeeh sayıyla mı verdiler” dedirtir, markete göndertir. Peki bu kabukları atacak mıyız? Hahayt, komik olmayın.Parmesanın kabukları da en az içi kadar, hatta daha da fazla, daha da konsantre lezzetle doludur. O halde ne yapıyoruz, et suyu yapar, tavuk suyu yapar gibi parmesan suyu yapıyoruz. Ooo yea.


Parmesan suyu, peynirdeki süt proteinlerini almadığı için krema veya erimiş peynir kıvamı yerine baya et suyu kıvamı elde ediyoruz. Yalnız bir kalıbın kabuğu ile ancak yarım çay bardağı filan çıkacağı için bitmiş parmesanların kabuklarını dipfrizde toplamanız lazım.Tarif de aynen et suyu gibi.

1baş sarımsak, 1 bölünmüş soğan, bir bölünmüş havuç, bir avuç kekik, defne yaprağı gibi standart et suyu malzemelerini tavada soteliyoruz, tavayı 1 bardak beyaz şarapla sıyırıyoruz, 400 gram parmesan kabuğu için 8 bardak suyu ekliyoruz, en az iki saat kısık ateşte, arada karıştırarak pişiriyoruz. Arada sırada üzerinde biriken köpüğü, soğuduktan sonra da üzerinde biriken yağını alıyoruz.

Tavsiyemiz, bu leziz suyu birer bardak şeklinde buzdolabı poşetlerine koyarak dondurmanız.Peki parmesan suyunu ne yapacağız? Sebze çorbalarından ramenlere, makarna soslarından pilava, et suyu kattığımız her şeye katacağız elbette.

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.