Eskimiş Muzlarınızı Atmayın!

Venüslüler Ekibi 26.12.2017

İçinde bol miktarda şeker olduğu için diyet listelerinde pek yer almayan muzun, özellikle de olgunlaşmışının çok önemli faydaları var.


Çoğumuz muzu taptaze, sert ve kabuğu sapsarıyken alır, kısa sürede de tüketiriz. Bir şekilde yemediysek ve kabuğunda kahverengi lekeler oluşmaya başladıysa, özellikle de içi yumuşadıysa, yememeyi tercih ederiz. Oysa kabuktaki kahverengi lekeler ve yumuşama muzun çürüdüğünü değil, olgunlaştığını ve en faydalı haline geldiğini gösterir. Eskimiş bir muz, aşağıdaki konularda, yepyeni bir muzdan çok daha büyük fayda sağlar.1. Muz, mükemmel bir potasyum kaynağıdır. Tek bir muzla, gün içinde ihtiyaç duyduğunuz potasyumun %25'ini alırsınız. Potasyum, özellikle beyin fonksiyonları için önemlidir. Düzenli alındığı zaman hafızayla ilgili sorunların oluşmasını engeller.

2. Yüksek lif oranı sayesinde sindirimi kolaylaştırır, şişkinliği ve kabızlığı önler.

3. Eski muzlarda antioksidan düzeyi zirvededir. Bu sayede kansere karşı daha etkin bir koruma sağlar. Aynı antioksidan etki, gözlerinize de iyi gelir ve ilerleyen yaşlarda karşılaşabileceğiniz göz sorunlarını azaltır.


4. Muzun şeker oranı yüksektir, bu nedenle diyet yaparken pek tercih edilmez. Ama uygun miktarlarda tüketildiği zaman ihtiyacınız olan enerjiyi sağlar ve tok tutar.

5. Muzda az miktarda sodyum ve bolca potasyum bulunması, yüksek tansiyon hastaları açısından önemlidir. Düzenli tüketilen muz, tansiyon dengesini korumaya yardımcı olur.

6. Muzun içinde yer alan tryptophan maddesi, vücut tarafından serotonine dönüştürülür. Serotonin ise 'mutluluk hormonu' olarak adlandırılır, antidepresan etkiye sahiptir. Aynı hormon, PMS olarak da bilinen regl öncesi duygu durumu dalgalanmalarını azaltır.


7. Muzda bir de pektin isimli bir madde bulunur. Pektin, muzun sindirime yardımcı olmasını sağlayan ve mide asidini dengeleyen madde olmasının yanı sıra, vücuttaki toksinleri atmaya da yardımcı olur.

8. Muzun bir diğer iyi özelliği de B6 vitamini açısından zengin olması ve vücudun fazla su tutmasını önlemesidir.

9. Egzersiz öncesinde hem enerji düzeyinizi yükseltmek hem de şeker dengenizi sağlamak için iki muz yemeniz önerilir.

10. Son olarak, muzun vücut ısısını kontrol ettiği söyleniyor. Sıcak yaz aylarında vücut ısınızı bir muz yiyerek düşürebilirsiniz.


Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.