Eski Sevgiliyle Arkadaş Kalınmamasının 5 Nedeni

İrem Çamarası 31.05.2016

İlişkiniz bitti ve size "arkadaş kalalım mı?” diye sorduysa, cevap vermeden önce bu maddeleri iyice düşünün.

Konuya balıklama dalmadan önce, Sciencedirect'te yayımlanan bir araştırmadan bahsetmek istiyorum. Eski sevgiliyle arkadaş kalma nedenleri, kadınlar ve erkekler arasında farklılık gösteriyormuş. 860 kişinin verdiği cevaplar ise tabii ki masum hislerden, gelecekte ortaya çıkması muhtemel seks olasılıklarına kadar değişiyor (evet, daha fazla seks düşünenler - veya bu düşüncelerini açıkça ortaya koyanlar erkekler). Aynı kişilerle farklı testler de yapmışlar. Eski sevgiliyle arkadaşlık konusunda faydacı düşüncelere sahip olanların, narsisizm gibi daha karanlık kişilik özelliklerine de daha yatkın oldukları ortaya çıkmış.

Şimdi bu pek de şaşırtıcı olmayan bilgiyi bir yana bırakıp daha duygusal ve pratik sorunlara değinelim.


Hayatınıza yeni giren insanı anlatamazsınız

Ne kadar bitmiş bir ilişki olursa olsun, sonuçta onca yaşanmışlık var. Eğer ilişki sizin tarafınızdan bitirildiyse, zaten karşı tarafın sizi hala seviyor olma ihtimali oldukça yüksek. Tam olarak bu sebepten, hayatınıza yeni biri girdiğinde, karşı tarafın bunu kabullenmesi biraz zor olacaktır. Bu durum hem ona eziyet gibi gelebilir hem de sizin için kötü sonuçlar doğurabilir. Ayrıca hayatınıza yeni aldığınız kişiye bu durumu nasıl anlatacağınız konusu da fazladan stres ve sorun demek.

Hayatına yeni giren insana tahammül edemezsiniz

Her ne kadar “ben unuttum”, “alıştım artık, sevmiyorum” cümlelerini sıklıkla kullanıyor olsanız bile o kadar sevdiğiniz kişinin yanında bir başkasını görmek, her zaman bir tutam canınızı sıkacaktır. Üstelik arkadaş olarak kalma kararı verdiyseniz, sizinle tanıştırma ihtimali de yüksek olacaktır. Normal ayrılıklarda oluşan görmezden gelme durumu ya da bakıp kafayı çevirme olayı sizin için geçerli olmayacaktır.

Her gördüğünüzde anılarınız canlanır
Evet, ilişkiniz bitmiş olabilir. Başkalarıyla mutlu olabilirsiniz ya da gerçekten gördüğünüz zaman hiçbir his oluşmuyor da olabilir. Fakat her ilişki bittikten sonra, beraber gidilen yerler, dinlenen şarkılar, izlenen filmler bile can sıkıcı bir hal alırken, sürekli görüşmek, ayrılık acısını rahatlıkla atlatmanıza izin vermeyecektir. Sonuçta sürekli tazelenen bir durum içine gireceksiniz ve sürekli aklınız geçmişe gidecek, bu durum sizi bir süre sonra yıpratmaya başlayacaktır.


Konuşacak konu bulamazsınız

Beraber bir topluluğa girdiğinizde o kadar sorun olmasa da, eğer ikili takılacaksanız ne konuşacağınız büyük bir sorun olacaktır. Büyük ihtimalle birbirinizin hayatında neler olduğunu öğrendikten sonra konuşacak bir konu bulamayacak, bir süre birbirinize bakacak ve “kalkalım mı?” sorusu ile o günü sonlandıracaksınız.

Nasıl davransam, nasıl konuşsam diye delirirsiniz
Ne konuşsanız karşı taraf yanlış anlayabilir, o ne söylese altında başka bir şey arayabilirsiniz. Üstelik karşı tarafın ya da sizin hala bir beklentiniz varsa, her söz, her davranış tekrar bir umut yeşermesine neden olacaktır. Bu yüzden hem siz yanlış anlaşılmamak için rahatlıkla konuşamayacak, hem de karşı tarafın her hareketinde “acaba mı?” olacaksınız. Tabii aynı şey karşı tarafta da geçerli olacağından, ikiniz de stresli olup rahat hareket edemeyeceksiniz.

Tabii ki bahsettiğimiz olay selamlaşmak ya da arada bir konuşmak değil, direkt arkadaş olarak kalmak. Yoksa ilişki bitiyor diye gördüğünüz yerde selam bile vermeden geçin demiyoruz. Sadece bir ilişkiden çıktıktan sonra “arkadaş kalalım” düşüncesi, her ne kadar mantığa yatıyor gözüküyorsa da türlü zorlukları var. Eğer listelediğimiz ya da sizin aklınıza gelen sebeplerden sonra hala arkadaş kalabileceğinizi, eski sevgilinizden çok iyi arkadaş olacağını düşünüyorsanız şimdiden kolaylıklar diliyoruz.

İrem Çamarası


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.