Ertuğrul Fırkateyni 126 Yıldır Japonya'da Yatıyor

Oğuz Taktak 01.09.2016

Ertuğrul Fırkateyni'nden 8 bin 300 parça eşya çıkarıldı.

Türk ve Japon araştırmacıların ortak çalışmalarıyla, 2007 yılından bu yana devam eden Ertuğrul Fırkateyni kazı çalışmalarında bugüne kadar 8 bin 300 adet eşyanın gün yüzüne çıkartıldığı bildirildi.

Ertuğrul Fırkateyni 126 Yıldır Japonya'da Yatıyor

Bodrum Karya Kültür, Sanat ve Tanıtım Vakfı (BOSAV) ve Ertuğrul Fırkateyni ekip başkanı Tufan Turanlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1890 yılında Japonya'da batan Ertuğrul Fırkateyni'nden kalan parçaların çıkartılması için çalışmalara devam ettiklerini söyledi.

Çalışmaların 2007 yılından bu yana devam ettiğini vurgulayan Turanlı, "Yaşanan bu acı olay, Japonya ve Türkiye arasında dostluk köprüsü kurdu. Ertuğrul kazı ekibi olarak bizim görevimiz, bu tarihi günümüzde de canlandırmak ve canlı tutmaktır. Bölgede devam eden kazı çalışmalarında bu güne kadar 8 bin 300 parça eşya çıkarılmıştır" dedi.

Hedef 550 şehidin anısını yaşatmak

Amaçlarının sadece Ertuğrul Fırkateyni'nin enkazına ulaşmak ve geminin kazısını yapmak olmadığına belirten Turanlı, hedeflerinin Japonya'ya binbir zorlukla giden ve dönüş yolunda batan Ertuğrul'da hayatlarını kaybeden 550 şehidin anısını yaşatmak olduğunu dile getirdi.

Turanlı, Ertuğrul Fırkateyni'nin iki ülkenin temel taşı olduğunu belirterek, "Gerçekleştirilen su altı kazılarını sadece Türk ekiple değil, Japonya ve başka ülkelerden gelen dalgıçların da katımıyla sürdürüyoruz. Geçtiğimiz yıl Türk-Japon işbirliğiyle gerçekleşen 'Ertuğrul 1890' filmi hem Türkiye'de hem de Japonya'da büyük ilgi gördü" dedi.

Kaynak: AA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.