Ernesto Neto’dan Yumuşacık Heykeller

Amanda Aman 23.09.2016

Zihin ve beden gezinirken

Ernesto Neto, güçlü gayrimenkul sektörü tarafından sömürülen, yadsınamayacak güzellikteki Rio de Janeiro'da doğdu. Yani doğa ve inşa arasındaki bu ikilik arasında sıkışan insanların şehrinde.

Neto’nun sanatı da doğadan esinleniyor, insan tarafından inşa ediliyor. Sonuç ise içinde yürüyüp dolaşılabilen, dokunup kokusunu alabileceğiniz yumuşak kıvrımlı abstrakt barınma alanları - diğer bir deyişle şehirler. Biyomorfik heykellerinde strafor pelet gibi esnek, şeffaf malzemeler kullanıyor. İnteraktif roldeki izleyici dolaşarak, dokunarak, üzerine çıkarak, arasından geçerek, sıkarak, koklayarak deneyime dahil oluyor.

Ernesto Neto’dan Yumuşacık Heykeller
Ernesto Neto’dan Yumuşacık Heykeller

Fantastik barınma alanları

Üretilip yerleştirildiği alana özel heykelleri plastikle örülmüş dantelli ağlar ve kozalardan oluşuyor ve çoğu zaman şaşırtıcı objeler taşıyorlar. Aromatik baharatlar, şekerler veya renkli strafor toplar tavandan damlarcasına ağlardan sarkıyor. Transparan materyaller ve sıradışı dokuları ustaca kullanan Neto, dikkati heykellerin dış yüzeyleri kadar iç yüzeylerine de çekiyor. Ortaya çıkan barınakvari oluşumlar, doğadaki gibi deneyimlenmeyi bekliyor, dokular dokunmanız için adeta gözlerinizin içine bakıyor.

Ernesto Neto’dan Yumuşacık Heykeller
Ernesto Neto’dan Yumuşacık Heykeller

Örgü örmek, sadece estetik bir kaygıya hitap etmiyor

Örmeyi büyükannesi ve büyük teyzesinden öğrenen Neto için örgü sadece estetik algıya hitap etmiyor, aynı zamanda samimiyet hissi katıyor. Parçaları teker teker şekillendiriyor, uzatıyor, eğip büküyor. Oluşturduğu alanlarla izleyiciye kentsel hayatta rastlanması mümkün olmayan duyumları hissettiriyor. Aktif roldeki ziyaretçi bu mütevazi yuva içerisinde yavaş yavaş salınırken, bedenin farklı alanlara verdiği tepkiyi ve uyumunu araştırıyor.

Ernesto Neto’dan Yumuşacık Heykeller
Ernesto Neto’dan Yumuşacık Heykeller

Enesto Neto Rio de Janeiro'da yaşıyor. Parque Lage Görsel Sanatlar Fakültesi'nden mezun. Dünya çapında sayısız şehirde sergiler düzenledi, Navadenga adlı eseri 2010 yılında New York Modern Sanat Müzesi’nde sergilendi, iki kez Venedik Bienali’ne katıldı. Yerleştirmeleri Londra'daki Tate Galeri, Paris'te Centre Pompidou ve New York'taki Modern Sanat Müzesi'nin daimi koleksiyonlarında yer alıyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.