Erkekler De Cilt Bakımı Yapar

Ali İhsan Kaya 18.10.2016

Cilt bakımı yapmak sadece kadınlara özgü değil! Cildinize bir el atın erkekler...

Erkeklerin cildinin kadın cildine nazaran daha kalın ve daha az bakım gerektirdiği bilinir ancak dayanıklı bir cilde sahip olmamıza rağmen sakal tıraşı sonrası cildimiz yıpranmakta ve bakıma ihtiyaç duymaktadır. Tahriş olmuş, siyah noktalı ve yorgun gözüken bir cildiniz varsa sizin de cildinize gereken önemi göstermeniz gerekiyor. Aslında sakal tıraşı olmak başlı başına bir cilt bakımıdır. Ancak tek başına yeterli değildir. Tıraş öncesi çeşitli hazırlıklar yapmanız gerekiyor. Tıraş sonrasında da uygun ürünlerle cildinizi onarmalısınız. Ayrıca erkek cildine özel cilt bakımı uygulaması yapan yerler de var.

Cilt Bakımı Programları

Erkek cilt bakımı her geçen gün daha da önem kazanmakta... Kadınlar kadar olmasa da erkek cildine yönelik programlar uygulayan yerlerin sayısı her geçen gün artıyor ve özellikle yağlı ve yorgun bir cilde sahip olan erkekler için bulunmaz bir nimet. Çeşitli yöntemlerle uyguladıkları cilt temizliği, masaj ve maske gibi uygulamalarla donuk erkek ciltlerini canlandırmaya çalışıyorlar. Belirli aralıklarla bu uygulamaları yaptırmak cildinize iyi gelecektir.

Erkekler De Cilt Bakımı Yapar

Tıraş Öncesi Hazırlık

Yüzümüzde binlerce kıl bulunmaktadır ve bu kılların uzaması akne ve iltihap sorununun artmasına neden olur. Bu nedenle her erkeğin sık sık tıraş olması gerekmektedir. Islak veya kuru olarak tıraş olabilirsiniz. Ancak her ikisinde de cildimizde kuruma söz konusudur. Tıraş bıçağının işini rahatça görmesi için sakallar yumuşatılmalıdır. Bunun için tıraş öncesinde cilt temizliği yapılmalıdır. Sakalların yumuşamasında alkol etkili bir çözümdür. Ancak fazla alkollü ürün kullanımı cildin pul pul dökülmesine ve kurumasına yol açmaktadır. Bu nedenle tıraş öncesi ve esnasında kullandığınız ürünlerin alkol oranı az olmalıdır. Tıraş köpüğü seçiminde cilt özelliklerinize dikkat etmelisiniz. Cildinize uygun tıraş köpüğünü kullanmadan önce sıcak su ile durulayıp sakallarınızı yumuşatabilirsiniz. Eğer kuaförde tıraş oluyorsanız mutlaka tıraş öncesi buhar uygulaması isteyin. Hatta bu aleti evinize bile alabilirsiniz. Sakalları yumuşatmanın bir diğer yolu ise sıcak bir duş sonrası tıraş olmaktır.

Erkekler De Cilt Bakımı Yapar

Tıraş Sonrası Bakım

Tıpkı tıraş öncesi bakım gibi tıraş sonrası bakım da cilt bakımında hayati bir rol oynar. Tıraş olduktan sonra cildinizi tıraş öncesinin aksine soğuk su ile yıkamalısınız. Çünkü soğuk su, sıcak suyun ve tıraşın etkisiyle açılan gözeneklerin tekrar kapanmasını sağlar. Neredeyse bütün erkekler tıraş sonrasında cildi dezenfekte etmek için kolonya veya after shave kullanmaktadır. Bu ürünlerin tıraş öncesinin aksine alkolsüz olması gerekmektedir. Çünkü alkol, tıraş sonrası oluşan minik kesiklerin iyileşmesini geciktirir. Tıraş sonrasında cildiniz kuruduğu için alkolsüz ve parfümsüz bir nemlendirici kullanabilirsiniz. Vücut tipine uygun losyon kullanarak da tıraş sonrası cilt bakımınızı yapabilirsiniz.

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.