Engelsiz Havalimanları "İyi Örnek" Olarak Sunulacak

İnci Vardar 13.06.2016

Ankara Esenboğa ve İzmir Adnan Menderes havalimanları, engelli yolcuların tüm hizmetlerden eşit olarak faydalanabilmesi için yaptığı çalışmalarla Birleşmiş Milletler toplantısında "iyi örnek" olarak sunulacak.

TAV Havalimanları tarafından işletilen Ankara Esenboğa ve İzmir Adnan Menderes havalimanları hayata geçirdiği "engelsiz havalimanı" uygulamalarıyla Dünya Engelliler Vakfı (DEV) Teknik Komitesi tarafından oluşturulan, USTAD 2011:2015 Çevre ve Yapı Standardı için GlobalGROUP tarafından denetlenip sertifikalandırıldı.

Geçtiğimiz yıl Atatürk Havalimanı’nın bu kapsamdaki uygulamalarıyla Türkiye’de bu sertifikayı alan ilk kuruluş olmuş ve Birleşmiş Milletler’de "iyi örnek" olarak sunulmuştu. Bu yıl aynı onura, Ankara Esenboğa Havalimanı ve İzmir Adnan Menderes Havalimanı erişiyor. 14-16 Haziran'da gerçekleştirilecek 9. Engellilerin Haklarına Dair Sözleşmeye Taraf Devletler Toplantısı'nda sunulacak havalimanları, Atatürk Havalimanı gibi Platin sertifikaya sahip.

Engelsiz Havalimanları

TAV Esenboğa Genel Müdürü Nuray Demirer, konuyla ilgili, "Şehirlerin giriş ve çıkış kapıları olan havalimanları herkes için erişilebilir olmalı. Esenboğa Havalimanı’nda engelleri kaldırmak üzere çalışmalar gerçekleştirdik ve tüm yolcularımızın eşit koşullarda hizmet alabileceği bir ortam yarattık. Bu uygulamalarımızın uluslararası standartlara uyumunun bağımsız şekilde denetlenerek, WDU ve GlobalGROUP tarafından sertifikalandırılmasından ve BM’de örnek olmasından mutluluk duyuyoruz" dedi.

Hava ulaşımı imkanlarından engellilerin de eşit derecede yararlanabilmesi için aşağıdaki uygulamalar gerçekleştirildi:

- Terminal binaları ve otoparklarda hissedilebilir zemin uygulaması yapıldı.

- Asansörlere Türkçe ve İngilizce kat bilgilerini veren sesli uyarı sistemleri konuldu.

- Terminallerde bulunan tuvaletler engellilerin kullanımına daha uygun hale getirildi.

- Ankesörlü telefonlar tekerlekli sandalye kullanıcıları için uygun yüksekliğe indirildi.

- Havalimanlarında asistan yardım noktaları oluşturuldu.

- Engellilere yönelik hizmetin etkinliğinin artırılması çalışanlara temel işaret dili eğitimi verildi.

Bu bağlamda, 2015’te İstanbul, Ankara ve İzmir’de engellilere yönelik sistemi kullananların sayısı bir önceki yıla göre yüzde 20 yükseldi.

Haber Kaynağı: AA


BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.