Enerji Akışını Düzenleyen Felsefe: Feng Shui

Olgu Alibeygil 12.08.2016

Yaşam alanlarınızı Feng Shui’a göre düzenlemek isterseniz binlerce ayrıntıyla karşılaşıp delirebilirsiniz. Ama çok temel prensipleri hayata geçirerek hayatınızda enerji akışını düzenlemeniz mümkün.

Öncelikle, doğru telaffuz etmek isterseniz Feng Shui “feng şuay” olarak okunuyor. Evet bir sürü ayrıntısı var. Yatağınızı nasıl yerleştireceğinizden kapı girişi duvarına ne asacağınıza kadar detaylı bir yaşam alanı düzenleme sanatı Feng Shui. Fakat bu kadar detay içinde önerdiği temel şey şu: Enerji evinizde veya ofisinizde rahat dolaşsın. Yani fazla eşya olmasın, bunların dizilimi, akışı doğru yönlendirsin ve temiz, tertipli olsun. Zen bir yaşam öneriyor Feng Shui.

Üzerine bir sürü kitap yazılmış, evinize gelip baştan aşağı değişiklik önerecek uzmanları uzun eğitimlerden geçmiş bir konuyla ilgili burada sadece çok temel prensiplerinden ve kendi uyguladığım basit yöntemlerden bahsedebileceğim.


Chi: Feng Shui felsefesinde ve genel Çin tıp ve hayat düzenleme disiplinlerinde, bedenimizde ve çevremizde akan enerjiye chi deniyor. Bedendeki chi akışı tıkandığında ya da fazla hızlandığında hastalıkların oluşması gibi, etrafımız ve evimizdeki chi akışının da düzenli olmaması durumunda hayatımız, ilişkilerimiz, maddi durumumuz ve sağlığımız etkileniyor. Bu nedenle chi akışının tüm hayatta düzenlenmesi gerektiğine inanılıyor.

Temizlik, düzen: Enerji akışının düzenli olması için Feng Shui, evdeki fazlalıklardan kurtulmayı, çekmecelerin ve dolapların içine kadar her yerin son derece tertipli ve temiz olmasını öneriyor. Tıkalı bir lavobodan suyun akmaması gibi yerdeki tozlar, çekmeceye yığılmış eşyalar ve belki bir gün kullanırım diye saklanan ama âtıl duran fazlalıklar enerji akışını kilitliyor. Tıkanmış chi akışı bedenimizde ve hayatımızda da yolunda gitmeyen şeylere neden olabilir.


Bagua haritası: Feng Shui’ın ev düzenlenmesi sırasında başvurduğu temel harita bu. Odaların yerleri, odaların içindeki renk ve eşya düzenlemeleri bu haritaya göre yapılıyor. Bagua haritası, dokuz bölmeden oluşan bir dikdörtgen ve her bölüm bir konuyu temsil ediyor. Örneğin sağ üstteki bölüm sevgi ve ilişkileri temsil ediyor, en ortadaki bölüm sağlığı, gibi. Her alanın bir elementi ve yönetici rengi var. Bagua haritası iki şekilde kullanılabiliyor. Haritada göreceğiniz kuzey, güney gibi yönlerin pusula ile belirlendiği kullanımdan çok, ev girişine göre belirlenen harita okuma daha yaygın. Dikdörtgenin alt satırı ev giriş kapısının olduğu yer olarak kabul ediliyor. Haritayı bu şekilde tutarak hangi odanın hangi bölüme denk geldiği belirleniyor ve buna göre düzenleniyor. Yani bu okuma biçiminde haritanın güneyi ev girişi, kuzeyi, girişe en uzak bölüm.

Aynı şekilde harita her bir oda için de odanın giriş kapısı baz alınarak kullanılıyor. Yani bütün evin merkezi sağlık alanıyken, her odanın merkezi de sağlık alanı olarak düşünülüyor. Hatta ofiste çalışma masanızı da bir dikdörtgen olarak düşünüp bu haritaya göre düzenleyebilirsiniz.

Haritaya göre düzenleme: Bu düzenleme çok fazla detay içeriyor ama minik nesne veya renk kullanımlarıyla ilgili alanı güçlendirebilirsiniz. Ben öyle yapıyorum. Örneğin evimin para ve gelir alanına denk gelen yatak odamda sarı ve mor renkli tablolar var. Salonun aileye denk gelen alanına birkaç bitki koydum. İtibar ve gelecek alanım banyoya denk geldi. Bu alan kırmızı gibi sıcak renklerle güçlendiği halde benim banyo alabildiğine siyah ve beyaz. Bu yüzden havlu, sabunluk gibi seçimleri sıcak renklerden yaptım. En alt sağ alan yardımcı insanları temsil ettiği için, çalışırken telefonumu masanın sağ ön köşesine koyuyorum, vb.

Görsel: http://media.wiley.com/

Eşyaların yeri: Bu konuda da çok fazla önerisi olan Feng Shui’ın özel önem verdiği yatak odası ile ilgili önerilerinden bahsedeyim. Yatak odası önemli, çünkü çok vakit geçirdiğimiz, kendimizi bırakıp savunmasız olduğumuz bir yer burası. Bu nedenle enerji akışının çok doğru bir şekilde düzenlenmesi gerekiyor. Yatağın yeri konusunda Feng Shui’ın önerisi şu: Yatak başı asla cama denk gelmemeli. Yatak, direkt pencere ile kapı arasında durmamalı. Yatağın konumu, yattığınız zaman kapıyı görecek şekilde olmalı, yatarken koridoru ve aynada kendimizi görmeyecek bir yerde olmalı. Yatak başlığı kullanılmalı, asla başımızın arkası boşluğa gelmemeli. Bütün bunları başaramıyorsak, örneğin yatak başını koyduğumuz duvardaki pencereden kaçınamıyorsak, tavana bambu nesneler asmak gibi çözüm önerileri de var. Kirişler de eşya konumu için önemli alanlar. Yatakların tavan kirişlerinin altında olması ayrılığa, çalışma masasının üstündeki kirişler ise para kaybına, başarısızlığa neden olabiliyor, Feng Shui’a göre.

Görsel: http://fengshui.about.com/


Aydınlatma: Ev ve ofisteki aydınlatma doğal ve sıcak olmalı. Çok çiğ beyaz aydınlatma da fazla loş ortamlar da önerilmiyor. Odaya ve bölüme göre de değişiyor tabi. Örneğin kapı girişi hiç ışık almayan loş bir ortamsa, burada sürekli bir lamba yanması gerekiyor.

Eşyalar ve renkler: Kimi eşya ve renk kullanımı Feng Shui açısından önemli. Örneğin ayna kullanımlarına dikkat etmek gerekiyor. Evinizin girişinde, kapı tam açıldığında görünen ayna önerilmiyor, çünkü gelebilecek hayırlı olayları direkt dışarı itmek anlamıne geldiği düşünülüyor. Bunun yerine aynaları kapının dışında kullanarak gelebilecek kötülüklerin daha kapıdan girmeden dışarı yansıtıldığına inanılıyor. Ayna, kapı girişinin yan duvarlarına asılırsa çok daha iyi. Evin koridoruna asılacak küçük aynaların da koridorda fazla hızlı akan chi’yi yavaşlatıp düzenleyeceği düşünülüyor.


Görsel: http://cf.ltkcdn.net/


Renkler de her alanı güçlendirmek için kullanılıyor. Örneğin sevgi ve ilişkiler alanını pembeye boyamak, olmuyorsa bu alana pembe çift nesneler koymak küçük çözümlerden birisi. Kimi renkleri de önermiyor Feng Shui. Mesela bütün duvarın tavana kadar maviye boyanmasını... Çünkü mavi suyu temsil diyor ve insanı boğabiliyor. Bu yüzden duvarlara mavi rengin bel seviyesine kadar kullanılması öneriliyor. Eşya dizilimleri de bir mesele tabi. Örneğin kitapların raflara asla dik konumda konmaması gerektiğini, çünkü chi’nin bu kitap köşelerine çarparak ok etkisiyle insana battığını söylüyor Feng Shui. Gel de bütün kitapları yatay diz şimdi! Çok da kolay değil... O zaman köşeleri yumuşatıcı nesneler, örtüler öneriliyor.

Tabii bütün bunları detaylarıyla uygulamak kolay değil. Yanlış yerde diye mutfak lavabosunun yeri ha deyince değiştirilemiyor ama insan kafayı takarsa enerjiyi düzenlemek için küçük çözümler bulabiliyor. Sadece temizlik ve fazlalıklardan kurtulmak yeter diyebilir, veya benim gibi Feng Shui’ın işinize gelen kısmını kullanabilirsiniz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.