En Yeni Azize: Rahibe Teresa

Laird Raz Ludd 08.09.2016

En çok tanınan Katolik Rahibesi geçtiğimiz günlerde Azize ilan edildi. Peki Rahibe Teresa kimdir?

Geçtiğimiz Cumartesi olan 4 Eylül 2016'da azizlik mertebesine yükselerek Nobel Barış ödüllü alan ilk azize unvanına da kavuşan en ünlü rahibe, Rahibe Teresa hakkında konuşulabileceklerin başlıklarını yazsam sayfalarca liste okurdunuz. Tarafsız bir başlangıç için, üzerinde en az tartışılabilecek konu olan hayat hikayesinin özeti ile giriş yapmak en adil yaklaşım olacaktır diye düşünüyorum. Umarım bu şekilde hayatını tartışabilmek için objektif bir temelimiz olur.

Rahibe Teresa'nın hayatı

Anjeze Gonxhe Bojaxhiu ya da daha çok Katolik Kilisesince bilindiği ismiyle Kalkütalı Azize Teresa, 26 Ağustos 1910'da şimdiki Makedonya'nın başkenti olan Üsküp'te, yani o zamanın Osmanlı İmparatorluğu'nun Kosova vilayetinde doğdu. Küçük bir kızken misyonerlerin hayat hikayelerinden ve Bengal'deki hizmetlerinden çok etkilendi ve 12 yaşındayken hayatını dine adamaya karar verdi. 18 yaşındayken, Hindistan'da misyonları bulunan İrlandalı rahibelerin kurduğu, Sisters of Loretta (Lorettanın Hemşireleri) ile İngilizce öğrenmek için İrlanda'ya gitti. Daha sonra, 1929'da acemilik dönemi için bu grubun Hindistan'ın batı Bengal eyaletindeki Himalaya Dağları'nın yakınındaki Darjeeling şehrine gitti. Burada Bengal dilini öğrendi ve manastırının yakınındaki Rahibe Teresa Okulu'nda ders vermeye başladı.

En Yeni Azize: Rahibe Teresa

1932 yılında rahibe olarak ilk kutsal yeminlerini etti ve 14 Mayıs 1937'de, Doğu Kalküta'nın Entally şehrindeki Loreta Manastır Okulu'nda öğretmenlik yaparken mukaddes yeminini etti. Bu okulda 20 seneyi aşkın bir süre hizmet verdi ve 1944'te başöğretmen oldu. İsmini, misyonerlerin koruyucu azizesi, Thérèse de Lisieux'tan esinlenerek değiştirmek istese de bu isim daha önce başka bir rahibe tarafından seçildiğinden, aynı ismin İspanyolca yazılışı olan Teresa'yı seçti.

Hayırsever Misyonerler Cemaati'nin kuruluşu

Hayatını ve işini sevse de Kalküta'daki fakirlik ve sefalet onu çok üzüyordu. Bunun üzerine 1943'teki Bengal kıtlığı ve Ağustos 1946'da bölgede patlak veren Hindu ve Müslümanlar arası çatışmalar da eklenince artık bir şeyler yapması gerektiğini hissetmeye başladı. 10 Eylül 1946'da, trenle Darjeeling'deki Loretta manastırına yıllık iznini kullanmaya giderken, "içinden gelen çağrı"ya uyarak kendi tabiriyle "açlar, çıplaklar, evsizler, sakatlar, körler, cüzzamlılar, toplumun her kesiminden istenmeyen, sevilmeyen, umursanmayan, topluma yük olmaya başlamış ve herkesçe aşağılanan tüm insanlara" yardım etmeyi amaçlayan bir misyoner grubunu kurmak için çalışmalara başladı. Birkaç ay temel tıp eğitimi aldıktan sonra fakir mahallelere yöneldi ve 1949'un başında bir grup genç kadının da katılımıyla "fakirlerin fakirlerine" yardım etmeye başladı. Loretta kıyafeti yerine mavi bordürlü beyaz sari'yi seçti ve 7 Ekim 1950'de Vatikan'dan izin alınması üzerine Hayırsever Misyonerler Cemaati'ni kurdu. Bu cemaat günümüzde 6 kıtada, 120 ülkede, 600'ün üzerinde manastır ve hastane işletmektedir.

Aldığı ödüller

Dünyada nerede bir felaket olsa oraya koştu ve hayatını gerçekten yardıma muhtaçların yanında olmaya adadı. Haliyle bu durumu fark etmemek ve ödüllendirmemek imkansız. Kanımca en prestijlisi Nobel Barış Ödülü olan ödüllerinin listesi işe şöyle:

1962 - Ramon Magsaysay Barış ve Uluslararası Anlayış Ödülü (Ramon Magsaysay Award for Peace and Internatıonal Understanding)

1962 - Hindistan'ın En Yüksek 4. Sivil Nişanı Padma Sri

1969 - Jawaharlal Nehru Award for International Understanding

1971 - Papa 13. John Barış Ödülü (Pope John XXIII Peace Prize)

1973 - Templeton Ruhani Gerçekler Hakkında İlerleme İçin Araştırma ve Keşif Ödülü (Templeton Prize)

1975 - Albert Schweitzer Uluslararası Yardımseverlik Ödülü (Albert Schweitzer International Award)

1976 - Katolik Barış ve Özgürlük Ödülü (Pacem in Terris Award - ödülün adının tam tercümesi Dünya'da barış)

1978 - Balzan İnsanlık, Barış ve Kardeşlik Ödülü (Balzan Prize for Humanity, Peace and Fraternity Among Peoples)

1979 - Amerikan Katolik Üniversitesi Ödülü (Patronal Medal)

1979 - Nobel Barış Ödülü

En Yeni Azize: Rahibe Teresa

1980 - Hindistan Mücevheri (en yüksek sivil nişan) (Bharat Ratna)

1982 - Avustralya Şövalyeliği (Order of Australia)

1983 - Liyakat Nişanı (Order of Merit)

1985 - ABD Başkanlığı Özgürlük Madalyası (Presidental Medal of Freedom)

En Yeni Azize: Rahibe Teresa

1994 - Ulusal Altın Onur Ödülü (Golden Honour of the Nation)

1995 - Hırvatistan Şövalyeliği (Grand Order of Queen Jelena)

Ölümünden sonra 2003 yılında aziz ilan edilmiş ve 4 Eylül 2016'da azizlik mertebesine yükselmiştir.

Sağlık sorunları ve vefatı

1983'te Roma'da Papa 2. Jean Paul'ü ziyaret ederken kalp krizi geçirdi, bunu 1989'da geçirdiği ikinci kalp krizi takip etti ve kalp pili takıldı. 1991'de geçirdiği zatürre sonucu kalp sorunları daha da ciddileşti. Nisan 1996'da düşüp köprücük kemiğini kırdı ve aynı yılın Ağustos ayında geçirdiği sarılık sonucunda sol kalp ventrikül yetmezliği geçirip kalp ameliyatı oldu. Bu kadar çok sağlık sorunu yaşadığı için Şeytan'ın saldırısı altında olacağından şüphelenen Kalküta Başpiskoposu, Teresa'nın rızasıyla bir şeytan çıkarma seansı düzenlendi.

En Yeni Azize: Rahibe Teresa

13 Mart 1997'de Hayırsever Misyonerler Cemiyeti'nin yöneticiliğini bıraktı ve 5 Eylül 1997'de vefat etti. Azize ilan edilmesinden sonra kendisi için belirlenen bayram günü ise öldüğü gün olan 5 Eylül'dür.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.