En Yaygın 5 Zıpkın Balığı

Ali İhsan Kaya 05.08.2016

İstanbul’da yaşayan bir balıkadam birçok balık türünü avlayabilir. Neredeyse her balıkadamın avladığı balıklar hakkındaki çok özel bilgilerle karşınızdayız.

Zıpkınla balık avcılığı, balık avlama yöntemleri arasında en adil ve denize en az zararı olan yöntemdir. Zıpkınla balık avlamak sanıldığı kadar kolay değildir. Bunun yanı sıra neredeyse bütün zıpkıncılar denizini koruma bilinciyle avlanır. Ticari bir kaygı gütmediği için, her seferinde ihtiyacı kadar balık avlar. Önüne gelen her balığa da atış yapmaz. Vurulan balığın boyutu ve türü önemlidir. İstanbul çevresinde avlanan bir balık adamın en fazla vurduğu 5 balık türü ve özellikleri ile karşınızdayız.

Kefal

En Yaygın 5 Zıpkın Balığı

Zıpkınla balık avı sporuna başlayan insanların vazgeçilmezidir. Sayı olarak oldukça fazladır ve denizde çok fazla ürkek davranmazlar. Bu nedenle yeni başlayanlar için büyük bir şanstır. Usta bir zıpkıncı olmak için bol bol kefal avı yapılır. Sürü olarak yaşarlar. Türkiye sularında yaşayan birçok türü vardır. Halk arasında değersiz bir balık olarak görülür. Ancak büyük boyuttaki kefaller oldukça lezzetlidir. 4 kilogramın üzerine çıkabilirler. Otçuldurlar.

Karagöz

En Yaygın 5 Zıpkın Balığı

Çipuranın yakın akrabası olduğu görüntüsünden anlaşılmaktadır. Neredeyse bütün sularımızda bulunur. Yassı bir balık olduğu için zıpkınla avlaması nispeten kolaydır. Kayalık ve midyeli bölgeleri severler. Yaz aylarında sığ sularda yaşarken kış aylarında derin sulara çekilirler. Denizdeki seslere tepki verirler. Bu yüzden zıpkıncılar zıpkınlarıyla taşa vurup karagözün gelmesini beklerler.

Levrek

En Yaygın 5 Zıpkın Balığı

Birçok zıpkıncının avlamayı en çok sevdiği balıktır. Avcı bir balık olan levrek, kayalık bölgelerde yaşar. Avcı bir balık olduğu için denizde gizlenebileceği bölgeleri sever. Deniz taşıtlarının gölgelerine, iskele altlarına ve deniz eriştelerinin arasına saklanarak avını bekler. Levrek avı yapmak isteyen zıpkıncıların bu bölgelere daha dikkatli bakması gerekir. 10 kilogramın üzerinde zıpkınla avlanan levrekler mevcuttur. Eti yağsız olmasına rağmen çok lezzetlidir. Üreme dönemlerinden sonra lezzetleri azalır.

Eşkina

En Yaygın 5 Zıpkın Balığı

Yerli bir balık olan eşkina göç etmez. Belirli bir bölgeyi sahiplenir ve bu bölgeyi terk etmez. Kafasında denge kurmasını sağlayan iki adet taş bulunur. Bu taşların böbrek taşlarına iyi geldiği söylenmektedir. Kaya oyuklarını yuvaları olarak benimserler. Bu yüzden bir yuva keşfeden bir zıpkıncı, bir sonraki dalışında aynı yuvada aynı balığı görebilir. Lezzetli bir balıktır. Benimsediği yuvasının önünü temizler. Yukarıdan bakan bir zıpkıncı, önü temiz bir taş gördüğünde orasının bir eşkina yuvası olduğunu anlar. Su içerisinde çıkardıkları ses karagöz balıklarını çekebilir. Bu nedenle balıkadamlar eşkina sesini karagöz avında kullanırlar.

Lüfer

En Yaygın 5 Zıpkın Balığı

Sürüler halinde göç eden avcı bir balıktır. Küçükten büyüğe defneyaprağı, çinekop, sarıkanat, lüfer, kofana ve sırtıkara olarak adlandırılırlar. En lezzetli boyutunun lüfer olduğu söylenmektedir. Keskin dişleri vardır. Bu yüzden zıpkıncılar, ellerini avladıkları lüferin ağzından uzak tutmaya özen gösterirler. Su içerisinde hızlı hareket ettikleri için lüferleri vurması çok kolay değildir. 10 kilogramın üzerine çıkan sırtıkaralar vardır.

"Bana ne zıpkıncıların avladığı balıklardan, ben yediğim balığı bilirim!" diyorsanız, birkaç naçizane tavsiye ile içeriği bitireyim. Balıkçılarda ve restoranlarda deniz levreği bulmak neredeyse imkansız hale geldi. Levrek, çiftliklerde üretimi en fazla yapılan balıklardan. Fakat listedeki diğer balıkların çiftliklerde üretimi yapılmıyor. Bu nedenle restoranlarda bu balıkları tercih etmeniz, deniz balığı yiyeceğiniz anlamına gelir.

Çiftliklerde üretilen levrekleri deniz levreklerinden ayırt etmek oldukça zordur. Alın size değerli bir bilgi: Deniz levreği gezerek avlandığı için çiftlik levreğine oranla eti daha sıkıdır. Restoranda dahi olsa balığı kuyruğundan tutup sallayın. Balık ’S’ çiziyor ise, o balık büyük ihtimalle çiftlik balığıdır. Sallasanız dahi şekli bozulmadan kalıp gibi duran levreğin deniz levreği olma ihtimali yüksektir.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.