En Uzun Yaşayan Omurgalı Artık Bir Köpek Balığı

Süleyman Okan 16.08.2016

Ortalama 400 yaşına kadar yaşayabilen Grönland köpek balığı, 200 yıl yaşayan kutup balinasını tahtından etti.

2010-2013 yılları arası yürütülen Grönland Yıllık Balık Araştırması’nda toplanan balıkların analizleri, en uzun yaşayan hayvanlar sıralamasını sarstı. Geçtiğimiz yıllarda, kutup balinalarının ortalama 200 yıllık bir ömür ile çocukluğumuzun şampiyonu kaplumbağalara rakip olduğu anlaşılmıştı. Şimdi ise, aynı buzlu suların köpek balıkları, balinaların ömrünü ikiye katlayarak liderlik tahtına sıkı sıkıya yerleşmiş görünüyor.

En Uzun Yaşayan Omurgalı Artık Bir Köpek Balığı

Geçtiğimiz hafta Science dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, Grönland köpek balıkları ilk olgunluğa 150 yaşında giriyor ve ortalama olarak 400 yıl yaşıyor. Bu çok yavaş büyüyen türün boyu tam olgunlukta 7 metreyi aşabiliyor.

Doğadaki canlıların, özellikle deniz canlılarının yaşını belirlemek epey sorunlu. Bu araştırmada belirleyici işaret olarak, sıkça yapılan nükleer testler nedeniyle 1960’larda atmosferde zirve yapmış bomba karbonları ölçümlemesi kullanılıyor. Bu bomba karbonları, sadece boyu 220 cm’yi geçmeyen en ufak köpek balıklarının gözlerinde bulununca, büyüklerin boyu da buradan yola çıkılarak hesaplanıyor. Boyu 5 metreyi geçenlerin 392 ± 120 yıl yaşadığı tahmin ediliyor.

En Uzun Yaşayan Omurgalı Artık Bir Köpek Balığı

Her uzun yaşayan canlı gibi, Grönland köpek balıkları da hayatı ağırdan alıyor. Bu hayvancağızların maksimum yüzme hızı saatte yaklaşık 2,7 km. Kendileri neredeyse tamamen kör olduklarından, ağızları açık bir şekilde yüzerek gelişine besleniyorlar. Etleri zehirli olduğu ve yüksek üre oranından dolayı idrar gibi koktuğu için, pek doğal avcısı bulunmuyor. Birkaç kere kaynatılmadan ve haftalarca bekletilmeden yendiğinde, mesela bu hataya düşmüş kızak köpeklerini sarhoş ettiği biliniyor.

Binlerce yıl yaşayabilen bitkileri bir kenara bırakırsak, şu anki sıralamada en çok yaşayan hayvan bir tür istiridye. Yaşı ölçülürken yanlışlıkla öldürülen Ming takma isimli istiridyenin 507 yaşında olduğu görülmüştü (diyorum ya, yaşlarını ölçmek zor). Tabii bir de istediği gibi yaşlanıp gençleşen ölümsüz denizanaları var, ama onların yaşlarını henüz ölçemedik.

Görseller: Julius Nielsen

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.