En Tatlı Uyuşturucu: Şeker

Amanda Aman 20.06.2016

21. yüzyılın sigarasını bırakmanın zamanı çoktan geldi.

Şeker hakkında çok yazılıp çizildi. Hepimizin bildiği bir gerçek var; o da zararlı olduğu. Obezite, diyabet, kalp hastalıkları ve hatta kansere bile yol açabiliyor. Rafine şeker tüketimi son yıllarda giderek artıyor. İşlenmiş hazır gıdaların hemen hepsinde kullanılıyor.Şeker, çoğu bitkinin bünyesinde bulunuyor. Şeker kamışı ve şeker pancarından elde ediliyor. Son yıllarda eklenen bir başka kaynak da mısır. Mısır şurubunun maliyeti, şeker pancarından üretilen şekerinkinden çok daha düşük, bu yüzden de tercih sebebi. Şeker pancarı çiftçileri kayda değer hızla azalırken, mısır şurubu üretimi tavan yapıyor. 10 yıl içerisinde %139 kadar!


Meyve suyundan unlu mamullere, market raflarında yer alan çoğu gıdanın içerisinde bulunuyor. Mısır şurubu nişasta bazlı, %20 glikoz ve %80 fruktoz içeriyor. Fruktoz, tüm şekerler arasında en hızlı yağa dönüşeni.İnsan vücuduna kilo aldıran şey yağ değil, rafine şeker. Tüketilen iyi yağlar kan şekerini dengeliyor, doyuruyor ve hücrelere enerji sağlıyor. Bu bilgiye ek olarak, büyük yemek şirketlerinin bizleri inandırmaya çalıştırdığının aksine, her kalori aynı değil. 100 kalori şeker ile 100 kalori ıspanak birbirlerine denk değiller. Yani reklamlarda gözümüze sokulan düşük kalorili yiyecekler sağlıklı birer tercih değiller. Sağlıklı beslenme için kalori yerine içeriğe odaklanılmalı.

Şeker ihtiva eden bazı diyet gıdalar “yağsız” olarak pazarlansa da vücuda alınan şeker depolanırken yağa dönüştürülüyor. Büyük ihtimalle de depolanıyor, çünkü karaciğer tek seferde çok az miktarda şeker öğütebiliyor. Bunun yanı sıra, hazır gıda paketlerinin üzerinde bulunan "içindekiler" listesinde başka isimlerle yer alabiliyor şeker. (Mısır şurubu, fruktoz, agave nektarı, bal, malt vb.) Böylelikle tüketici, şeker ibaresine direkt olarak rastlamıyor. Diyet ürünlerde tatlandırıcıya dikkat etmekte de fayda var. Şeker tadını verebilmek için sık başvurulan aspartam, içerdiği fenilalanin ile serotonin seviyesini azaltıyor. Bu durum, uzun dönemde depresyon ve kilo yapıyor.Kalp ve Kalp Krizi Derneği, günde 2.000 kalorilik bir diyette toplam kalorinin maksimum %10'unun doğal olmayan şekerden alınmasını öneriyor, yani yaklaşık 12 gram. 1 bardak gazlı içecekte 28 gram şeker var. Bu küçük örnekten de anlaşılabileceği gibi, vücutlarımıza ilave ettiğimiz şeker miktarı korkutucu boyutlarda. Ayrıca insan vücudunun rafine şekere ihtiyacı yok, çünkü doğal olmayan şekerin neredeyse hiç bir besleyici yanı yok.Çocuklar üzerinde yapılan bir deneye göre, şeker tüketimini kestikten sonra, sadece 10 gün içerisinde insan sağlığı üzerinde olumlu etkiler gözlemleniyor. Kaliforniya Üniversitesi'nden Dr. Robert Lustig ve ekibinin yürüttüğü deneyin sonucunda, trigliserit seviyesi %33 düşüyor, kötü kolesterol olarak bilinen LDL 5 puan geriliyor, diyabet riski azalıyor.


Şeker bağımlılığı, uyuşturucu bağımlılığı kadar güçlü. Uyuşturucular da, şeker de, beynin aynı bölgelerini tetikliyor. Hazır gıda tüketmemek şekerden kaçınmanın en kolay çözümü. Kan şekerini dengeleyip şeker yeme isteğini bastırabilmek için protein tüketilmeli. Yeşil sebzeler, soğan, kabak, domates, patlıcan, biber gibi nişastasız sebzeler bol tüketilebilir. Son olarak da günün sonunda iyi bir uyku şart.


Amanda Aman


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.