'En Prestijli Kupa' Fenerbahçe'nin Oldu.

Umut Tarı 06.10.2016

Anadolu Efes'in yenileri göz doldurdu. Fenerbahçe maçı baştan sona üstün götürdü. Maçı sizin için değerlendirdik.

Cumhurbaşkanlığı Kupasında, Türkiye'nin en önemli kulüplerinden ikisi, Anadolu Efes ile Fenerbahçe karşı karşıya geldi.

Maçtan önce 2 takım da yabancı kontenjanından dolayı 2 oyuncusunu dışarıda bırakmak zorunda kaldı. Fenerbahçe cephesinde sakat Nikola Kalinic ve Bogdan Bogdanovic, Anadolu Efes cephesinde ise Bryce Cotton ve Alen Omic kadroya giremeyen 2 isim oldu.

'En Prestijli Kupa' Fenerbahçe'nin Oldu.

Anadolu Efes ilk 5 : 1- Jayson Granger 2- Cedi Osman 3- Tyler Honeycutt 4- Derrick Brown 5- Bryant Dunston

Fenerbahçe ilk 5: 1- Bobby Dixon 2- James Nunnaly 3- Gigi Datome 4- Jan Vesely 5- Ekpe Udoh

Maç başlar başlamaz, iki takım da savunmalarıyla ön plana çıktılar. Fenerbahçe, Vesely ve Udoh ile pota altında etkin olurken, Anadolu Efes ise Brown ve Cedi üzerinden oynamaya çalıştı. Ağır basan taraf ise Udoh ve Vesely oldu. Fenerbahçe, pota altında çok etkin bir oyun izletti. Daha sonra Anadolu Efes'in savunmanın dozunu biraz daha arttırmasıyla, Fenerbahçe de hücumda zorlanmaya başladı. İki takımın da düşük yüzdeyle oynadığı maçta ilk 6 dakikada sadece 7 sayı atıldı. Anadolu Efes, pota altında pasif kaldı ve hücumda da etkinliği düştü. Bunların üzerine Cedi de bekleneni veremeyince, değişikliğe gitti. Oyuna giren Huertel, biraz da olsa takımını harekete geçirdi. Anadolu Efes cephesinde ilk çeyreğin en etkili ismi çeyrek boyu oyunda kalan yeni transfer Tyler Honeycutt oldu. Oyunda tam Anadolu Efes 6-0'lık seri yakalamışken, Bobby Dixon sahneye çıktı ve takımını çeyrek sonunda sırtlayan isim oldu.

'En Prestijli Kupa' Fenerbahçe'nin Oldu.

Anadolu Efes, İkinci çeyreğe pivotsuz başladı. Fenerbahçe'de ise Udoh sahadaydı. Lacivert-beyazlılar, kısa ve atletik 5'ini kullanamadı ama oyuna giren Antic etkisiz olunca ve takımının hücum ritmini bozunca, Fenerbahçe farkı artıramadı. Antic kötü oyunu sonrası bençe geldi. 4 numaraya geçen isim ise Datome oldu. Honeycutt kenardayken adeta Datome şov vardı. Fenerbahçe farkı açmaya başladı. Anadolu Efes 4 kısa sahaya sürdü ve farkı kapatmaya başladı fakat Sloukas devreye girince sarı-lacivertliler bu çeyreği 39-27 önde kapattı.

'En Prestijli Kupa' Fenerbahçe'nin Oldu.

Üçüncü çeyreğe de iki oyun kurucu ile başladı Anadolu Efes. Takım halinde iyi hücum ederek farkı azaltmaya başladı. Burada devreye tekrar Sloukas girdi. Fenerbahçe'yi adeta tek başına yönetti. Anadolu Efes ise hücumlardan sayı çıkarmaya başladı. Çeyreğin sonuna doğru Obradovic sahaya 3 guard sürdü. Burayı en iyi oynayan isim Bobby Dixondı. Anadolu Efes cephesinde ise Deshaun Thomas devreye girdi. 3 sayı tehdidi olan, içeri penetre eden, kısmen kendi şutunu yaratan önemli bir oyuncu. Thomas oyuna girdikten sonra, Anadolu Efes boyalı alanı daha etkili kullanmaya başladı. Bunun en önemli sebebi Amerikalı oyuncunun 4 numarada oynaması ve Fenerbahçe'de 4 numara oynayan Vesely ya da Udoh'un üç sayı çizgisine kadar çıkmasıydı. Takımların canla başla mücadelesine sahne olan üçüncü çeyrek de 64-56 Fenerbahçe lehine sonuçlandı.

'En Prestijli Kupa' Fenerbahçe'nin Oldu.

Son çeyreğe girilirken Anadolu Efes farkı azaltmaya başladı. Fenerbahçe, cephesinde biraz yorgunluk görünüyordu. Obradovic gene Obradovic'liğini gösterdi ve oyuna altyapıdan yetişen 1996 doğumlu Berk Uğurlu'yu aldı. Obradovic'in bu kumarı tuttu ve fark tekrar çift hanelere çıktı. Anadolu Efes ise farkı kapatmak için tekrar çift 4 numara sistemine döndü. Atletik ve açık alan takımı imajı gösterdiler. Bu taktik ile de tekrar geri gelmeyi başardılar ve farkı 6 sayıya kadar düşürdüler. Tam burada sahneye tekrar Kostas Sloukas çıktı. Takımına liderlik yapan Yunan oyuncunun yardımıyla Fenerbahçe, maçı 77-69 kazandı ve 32.Cumhurbaşkanlığı Kupasının sahibi oldu.

'En Prestijli Kupa' Fenerbahçe'nin Oldu.

Maçı kısaca değerlendirmek gerekirse, Fenerbahçe'de artık oturmuş bir sistem var ve adeta saat gibi işliyor. Anadolu Efes'te ise Laboral Kutxa sistemini görüyoruz. Daha tam takım olamamışlar ve hücumda zaman zaman önemli sıkıntılar yaşıyorlar. Herkes çok beğense de ben Derrick Brown'un önemli anlarda kaybolduğunu düşünüyorum. Anadolu Efes adına sezonun en önemli transferleri Deshaun Thomas ve Tyler Honeycutt. Honeycutt şutlarda biraz daha istikrar yakalarsa çok daha fazla can yakar. Thomas ise her zaman katkı verebilecek bir oyuncu.

'En Prestijli Kupa' Fenerbahçe'nin Oldu.

Bu yazıda kullanılan görsellerin tamamı fenerbahce.org'dan alınmıştır.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.