En Lezzetli Kahve Pişirme Yöntemleri

Olgu Alibeygil 05.10.2016

Cezveden dökülen bol köpüklü kahvenin yerini tutmaz belki ama kahve tutkunları için pek çok pişirme alternatifi var.

Türk kahvesinin hatrı kırk yıl süredursun, değişik makineler ve markalar ile kafein hayatımız son yıllarda renklendi. Değişik kahve pişirme çeşitleri içinde en lezzetli sonucu veren yöntemleri derledik.

Espresso


Özel makinesiyle yapılan espresso, hazneye sıkıştırılarak konan kahvenin basınçlı sudan geçirilmesiyle elde edilir. Yoğun, kahvenin tadını doya doya alacağınız ve kahve yağını da bolca içeren espresso sert bir kahvedir. Küçük bir fincanı insanı ayıltmaya yeter. Daha az yoğun ve uzun süreli kahve keyfi için espressoyu sulandırıp Americano elde edebilirsiniz.

Chemex


1940’lardan gelen bu yöntem son yıllarda yeniden moda oldu. Chemex makinesinin özel filtresinin kalınlığı sayesinde daha pürüzsüz ve aromasına doyacağınız bir kahve elde edersiniz. Chemex kahvesi güçlüdür ama acı değildir. Kalın filtre fazla yağı da süzer. Chemex, su sıcaklığını kahve için en uygun olan 180-200 derecede tutarak kahve tadının değişmesini engeller.

French Press


Bir türlü alışamadığım bir yöntem olan French press en yağlı kahveyi üretir. Filtresinin gevşekliği nedeniyle de partiküller yeterince süzülmez ve kolesterolü hoplatan Cafestol moleküllerini mideye gönderir. French press kahvesinin aroması da kahvenin kalitesine ve ne kadar beklediğinize bağlıdır.

Aeropress


French press’ten daha ince bir filtresi olan bu makine de aynı sistemle çalışıyor. Fakat ince filtrenin yağ ve molekül süzmekte daha başarılı olduğu iddia ediliyor.

Soğuk Demleme


Gitgide popülerleşen bu yöntemin sıcak pişen kahveden daha faydalı olduğu tartışılmakta. French press ile, herhangi bir kavanozda ya da özel makinesiyle yapılan bu kahve için sıcak değil soğuk su kullanılıyor. Soğuk su kahvenin üzerine dökülüyor ve demlenmesi için en az 12 saat beklemek gerekiyor. Kahve çekirdeklerinin asitlerinin ortaya çıkmasını engelleyen bu yöntemle yapılan kahve hafif bir aromaya sahip ve mide yanması şikayeti olanların da tercihi.

Standart Filtre


Bildiğiniz filtre kahve makinesi yönteminde kahvenin üzerine yavaş yavaş dökülen sıcak su filtreden geçerek makinenin özel demliğini ya da fincanınızı dolduruyor. Kullandığınız makinenin kalitesine göre lezzetli bir kahve elde etmek mümkün. Kağıt filtre kullanmanız durumunda kahve yağını ve zararlı molekülleri iyice süzmüş ve sıcak demleme yöntemleri içinde en sağlıklı kahveyi elde etmiş oluyorsunuz.

Moka Pot


İşte benim favorim! Kovboy yöntemi de deniyor. Özel makinesi ile filtre kahveden hallice, espressodan hafif bir kahve yapılıyor. Özellikle İtalyanların tercihi bu pişirme yönteminde espressodan dokuz kat düşük basınçla demlenen kahvenin yağı da daha az oluyor. Makinenin alt haznesine soğuk su, filtresine az sıkıştırılmış kahve konarak ocakta, düşük ısıda pişiriliyor. Alt haznedeki su buharlaşarak filtreden geçiyor ve mis gibi kahve üst haznede toplanıyor.

Syphon


Kahve mi yapıyorsunuz laboratuvarda kimyasal bir şeyler mi üretiyorsunuz belli değil. 1800’lerin başında Berlin’de üretilmiş, vakum makinesi de denen bu incelikli cihazla yine basınç usulüyle kahve yapılıyor. Yağlar ve zararlı moleküllerden arınmış, az asitli bir kahve için tercih ediliyor.

Damlatma


Kağıt filtreyi özel imal edilmiş hunilerin içine koyup fincanın veya varsa cihazın kendi demliğinin üzerine yerleştiriyorsunuz. Kaynar veya ideal 180-200 derecedeki suyu yavaş yavaş huninin içine döküyorsunuz. Burada önemli olan yavaşlık. Su kendiliğinden süzülerek bardağa dökülüyor. Hafif aroma, bol kafein ve az asitli kahve severler için ideal bu yöntem için de piyasada birkaç değişik markada makine bulunuyor.

Hangi aleti kullanırsanız kullanın, kahve yapılan makine ve cihazların sadece suyla temizlenmesi gerektiğini unutmayın. Deterjan ve sabun kullanımından kaçınarak suyla iyice temizleyin. Unutmamanız gereken bir şey de her yöntem için kullanılan kahvenin çekilme şeklinin farklı olduğu. Kağıt filtreli kahve makinesi için çekilen incelik moka pot için uygun olmuyor. Kullanılan kahve ve değişik makineleri görmek, tatmak için kahve festivalini kaçırmayın.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.