En Güzel "Vizesiz": Lviv

Bener Onar 28.03.2017

Hesaplı, çekici ve turist yığınından uzak! Ukrayna'nın bu güzel şehri keşfedilmeyi bekliyor...

Lviv, Ukrayna’nın en çekici ve inanın hala en az bilinen yerlerinden biri. Ucuz uçak bileti için kampanya kovalayanların, bilet bulurlarsa mutlaka gitmesi gereken bir yer. Bir kere inanılmaz güzel bir mimari var ve bu şehri görürken turist yığınından uzaksınız. Oldukça ucuz bir şehir ve top mekanlar bile İstanbul’un yanında çok hesaplı kalıyor. Arkadaş gruplu da manitalı da gitseniz kesinlikle keyif alacağınız bir yolculuk. Bekar gitmek tabii daha iyi olur! Yine de gece yaşamındaki yoğun Türk varlığı bazılarınızı rahatsız edecektir. Ama biz sizin için biraz daha sofistike bir tur hazırladık.


Rynok Meydanı’nda yürüyün

UNESCO listesindeki bu alan 500 yıllık bir geçmişe sahip aslında tam anlamıyla bizim “pazar”a denk geliyor. 16-20. Yüzyıllar arasında yolculuk yapıyor gibi hissedeceksiniz. Klasik şehir binası, 44 evle çevrilmiş durumda. Bu evler yaşam alanı olarak hala kullanılırken bazıları kafe bazıları da sanat galerisi olarak hizmet veriyor.

En Güzel

Belediye Binası’na tırmanın

Aşağıdan kısa gibi görünse de 400 basamağı çıkarken bir 15 dakika sizi bekliyor. 1381’de yapılan bu binanın çatısında mükemmel bir manzara sizi bekliyor. 1852’de yapılan saatin içeriden görüntüsü de bir hayli etkileyici. Pazartesi günleri burası kapalı aklınızda olsun!

Neptün’le fotoğraf çektirin

Rynok Meydanı’nda Diana, Adonise, Amphitrite ve Neptün çeşmeleri bulunuyor. Bunlardan en meşhuru ise sonuncusu.

En Güzel

Tarih Müzesi’nde romantik bir an yaşayın

Klasik bir müzeden fazlasını beklemediğimiz (mücevher koleksiyonu ilgi çekici) bu alanda mükemmel bir kahve içmeniz mümkün. Klasik müzik eşliğinde şehrin en romantik yeri kesinlikle burası.

Svit Kavy’de kahve keyfi

Lokallerin gittiği bir yer arıyorsanız doğru yerdesiniz. Cam kenarında oturursanız yaşamın akışını da görebilirsiniz. Boim Şapel’i ve Latin Katedrali’ne yakın olan bu mekanın güzel havalari için bir de terası var. Kahvelerde 30’a yakın alternatifiniz var.

El yapımı çikolata yiyin

Rynok’taki Lviv Chocalate Factory eve dönerken hediye alabileceğiniz güzel bir yer. Fabrikadan direkt dükkana gelen el yapımı çikolatalarda şehirle ilgili figürler de var.

En Güzel

Satranç oynayın

Pazar günleri Lviv Opera binasının karşısında yaşlılar satranç tahtasını koyup karşılarına rakip bekliyor. Oldukça farklı bir deneyim.

Çeşmenin sesini dinleyin

Büyük Tiyatro tam adıyla Solomiya Krushelnyts Lviv Ulusal Akademi Bale ve Opera Binası 1900 yılında rönesans ve barok mimarı karışımında yapılmış. Avrupa’nın en şık binalarından biri olan Poltva Nehri’ne bakıyor. Opera’ya gitmekten hoşlanmasınızda binayı mutlaka görün ve karşısındaki çeşmede ruhunuzu biraz dinlendirin.

En Güzel

‘Zülfükar’ ve diğerleri

Erkekler için Lviv’in en gezilmesi gereken yerlerinden biri Tarih Müzesi’ndeki silah koleksiyonu. 30 ayrı ülkeden 10. yüzyıla kadar uzanan binlerce silahı görebilirsiniz. 17. Yüzyılda kullanılmaya başlanan çift başlı zülfikarlar hayranlık uyandırıcı.

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.