En Gezilesi, En Arkadaş Canlısı Şehirler

Gezerken keyfiniz kaçmasın!

Seyahat severlere en arkadaş canlısı, en gezilesi şehirleri soran bir araştırma yapılmış. Cevap verenler de yerlilerin misafirperverlik ve yardımseverliği, şehirde yön bulmanın kolaylığı ya da turistlere sağlanan olanaklar gibi kıstasları değerlendirmişler. Tabii ki listede farklı kıtalardan farklı şehirler yer alıyor.

10 - Nashville, Tennessee, ABD

Nashville’in atmosferinin bir eşini daha bulmak imkansız. Burası tam anlamıyla bir müzik şehri, sokaklarında yürürken kulağınızda hep bir gitar tınısı… Burası gerçekten karakterli. Ne çok büyük ne çok küçük, arkadaş canlısı insanların yaşadığı, uygun fiyatlı konaklamanın mümkün olduğu ve harika restoranlarla dolu bir şehir. Tatil için gelip hiç dönmeyebilirsiniz!

En Gezilesi, En Arkadaş Canlısı Şehirler

9 - Bruges, Belçika

‘In Bruges’ filmini izlemeyeniniz yoktur. Buranın tam bir film seti, bir masal dünyası olduğunu fark etmişsinizdir. Gerçekten de bu minik şehir peri masalından farksız, kanalların arasındaki minik Arnavut kaldırımlarında dolaşırken kendinizi evinizde hissetmemeniz işten bile değil. Otantik havası ve yerlilerinin misafirperverliği ile sizi içine alıyor. Burası tam da eski bir Avrupa şehrinin olması gerektiği gibi.

En Gezilesi, En Arkadaş Canlısı Şehirler

8 - Krakow, Polonya

Benim de Avrupa’daki favorilerimin arasında olan Krakow’a bir kere giderseniz kesinlikle tekrar gitmek isteyeceğinizin garantisini verebilirim. Ucuzluğu, görülecek yerlerin birbirine yakınlığı, öğrenci şehri olması ve saymakla bitmeyecek birçok özelliği ile buranın bu listede olmaması ayıp olurdu!

En Gezilesi, En Arkadaş Canlısı Şehirler

7 - Savannah, Georgia, ABD

Güneylilerin her zaman sahip olduğu söylenen çekiciliğe sahip olan Savannah'da yerliler o kadar eğlenceli ve konuşkan ki, rol yaptıklarını düşünebilirsiniz. Bu şehir çok güvenli, boyutu dolayısıyla yürünebilir ve genel olarak rahat ve huzurlu bir atmosfere sahip.

En Gezilesi, En Arkadaş Canlısı Şehirler

6 - Galway, İrlanda

Buraya bir kez bakınca, etkilenmemenin imkansız olduğunu anlayacaksınız. İrlanda’nın batı kıyısındaki bu şehir seyahatseverleri barlarındaki canlı müzikleri, caddelerinin canlılığı, yemeklerin güzelliği ve eşsiz enerjisi ile etkilemiş.

En Gezilesi, En Arkadaş Canlısı Şehirler

5 - Park City, Utah, ABD

Burası arkadaş canlısı ve rahat mı rahat bir dağ kasabası ve kayak tatilleriniz için bir destinasyon olabilir. Ziyaretçilerinin söylediğine göre buranın yerlilerinin önceliği misafirperverlik imiş, yani otelinize vardığınızda sizi bekleyen birçok sürprizle karşılaşırsanız şaşırmayın.

En Gezilesi, En Arkadaş Canlısı Şehirler

4 - Queenstown, Yeni Zelanda

Queenstown özellikle macera sporları ile ünlü bir şehir ve hem kış aylarında kayak için hem de yaz aylarında yüzme ve su sporları için sevilen bir turistik nokta. Burayı listeye sokan en önemli özelliklerinden birisi doğa güzelliği, diğeri ise insanların misafirperverliği olmuş.

En Gezilesi, En Arkadaş Canlısı Şehirler

3 - Dublin, İrlanda

Anlaşılan o ki, listeyi ABD ve İrlanda ele geçirmiş. İrlandalı insanların yüzlerinde her zaman bir gülümseme olması bunun en büyük sebeplerinden birisi olabilir. İrlanda’da bulunmuş olanlar bilirler, yerlilerle takılmak, onlarla bira içip muhabbet etmek burada yapılabilecek en güzel şeylerden biridir ve onların sayesinde kendinizi evinizde gibi hissedersiniz. Üstelik onlarla arkadaş olduğunuzda otomatik olarak bir turist rehberine de sahip olmuş oluyorsunuz. 😉

En Gezilesi, En Arkadaş Canlısı Şehirler

2 - Sydney, Avustralya

Sydney tabii ki de üst sıralarda! Refah düzeyi ve doğa güzellikleriyle her zaman seyahatseverlerin gitmek istediği yerlerden olan Avustralya'nın bu deniz kenarındaki güzel şehri hem yerlilerinin sıcakkanlılığı ve yardımseverliği, hem de yüksek enerjisi ile listeye yerleşmiş.

En Gezilesi, En Arkadaş Canlısı Şehirler

1 - Charleston, Güney Carolina, ABD

İnsanların gerçekten birbiriyle konuşuyor olması Charleston’ı listenin kralı yapmış. Buraya seyahat etmiş bir kişinin söylediğine göre, Charleston’daki her şey ziyaretçilerin rahatlığı ve güvenliği için tasarlanmış gibiymiş ve hem küçük bir kasabanın çekiciliğine hem de büyük bir şehrin sofistike haline sahip bir yermiş. Eh, bize de gidip görmek düşer bu durumda.

En Gezilesi, En Arkadaş Canlısı Şehirler

Gerçi bana sorarsanız bu listeye ekleyeceğim başka şehirler de olabilirdi. Ama tabii genelde Avrupa içinde seyahat ettiğimden diğer kıtalar için pek bir değerlendirme yapmam mümkün olmazdı. Fakat yine de gezilmesinin kolaylığı ve ucuzluğu ile Prag ve Budapeşte, yapılacak şeylerin çokluğu ve renkli, canlı yapısıyla Berlin, insanlarının sıcak hatta kaynar kanlılığı ile Selanik benim listemde kesinlikle olurdu, benden söylemesi.


Kaynak: www.cntraveler.com

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.