En Faydalı Çay: Beyaz Çay

Olgu Alibeygil 20.10.2016

Her gün bir bardak beyaz çay kanserden de koruyor, cildi de güzelleştiriyor.

Kuzenleri siyah ve yeşil çay gibi beyaz çay da Camellia sinesis bitkisinin yapraklarından elde ediliyor. Fakat rengi ikisinden de açık. Çay yapraklarının rengi ne kadar koyu ise o kadar solmuş ve işlemden geçmiş demek. Fazla işlem de çay yapraklarının antioksidan özellik taşıyan polifenollerinde kayba yol açıyor. Yeşil ve beyaz çay polifenol açısından zengin çaylar fakat araştırmalar beyaz çayın kanseri önlemekte bir adım daha önde olduğunu gösteriyor.


Beyaz çay, henüz tam gelişmemiş bebek yaprakların hiçbir kimyasal işleme tabi tutulmadan, sadece güneş ışığında kurutulmasıyla elde ediliyor. Gerçek çay tadının aslında sadece beyaz çay ile alınabileceği rivayet ediliyor. Tadı gerçekten de yeşilden de siyahtan da oldukça hafif. Oksidasyon işleminden geçmemiş beyaz çay pek çok faydasının yanı sıra yaşlanmayı geciktirme ve cildi güzelleştirme özellikleri nedeniyle de bolca tercih edilmekte.

Beyaz çayın faydaları

Kalp sağlığı: Beyaz çay, içerdiği antioksidan madde kateşin sayesinde kötü kolesterolü düşürüp tansiyonu dengeliyor. Damar dokularını onarıp kardiyovasküler sisteme genel olarak fayda sağlıyor.

Bağışıklık sistemi: İnsanlar ve hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde beyaz çay içmenin bakterilere karşı dirençte artışa neden olduğu gözlenmiş. Pek çok virüsün çoğalmasına da engel olduğu gibi beyaz çay mantar enfeksiyonları ve hatta diş çürümelerine karşı koruma konusunda da üstünlüğünü ispatlamış.Kanserden korunma: Beyaz çayın anti oksidan özelliğinin mucizevi şekilde kanseri önlediği gözlenmiş. Özellikle kalın bağırsak, prostat ve mide kanserlerine karşı etkili doğal bir ilaç. Hatta önlemekle kalmayıp kanser hücrelerinin gelişmesine de engel oluyormuş.

Kemik sağlığı: Düzenli beyaz çay tüketiminin kemik yoğunluğunda artışa yol açtığı gözlenmiş. Romatizma ya da osteoporoz şikayetiniz varsa ağrıları dindirmek ve kemik yoğunluğunu artırmak için günde en az bir bardak içmenizde fayda var.

Pozitif mod: Beyaz çay enerji seviyelerini yükselttiği gibi beyindeki gerilimi de azaltıyormuş.

Cilt yaşlanmasını beyaz çay ile durdurabilirsiniz.

Cilt güzelliği: Serbest radikaller, güneş ve kötü beslenme yüzünden cilt yaşlanması da neymiş... Beyaz çay sayesinde bunların cildinizde yarattığı etkileri de geciktirebilirsiniz. 2009 yılında Kingston Üniversitesi’nde yapılan çalışma, beyaz çayın ciltteki kırışıklıkları ciddi oranda azalttığı ve engellediğini göstermiş.

Tatta hafif faydada ağır beyaz çay neredeyse bir demliğiyle modern tıbba meydan okuyor. Tek yan etkisi de kafein içermesi. Beyaz çaydaki kafein miktarı da kahve, siyah ve yeşil çaya kıyasla oldukça düşük. Şimdi gel de içme... Peki beyaz çay nasıl içiliyor?Çok sıcak su çayın rahiyasını bozduğu için çay uzmanları beyaz çayın kaynatılıp biraz soğutulmuş suyla demlenmesini öneriyor. Her bardak için bir çay kaşığı beyaz çayı 15 dakika demleyip zımba gibi bir doğal ilaç elde ediyorsunuz. Tadı fazla hafif gelirse şeker yerine bal ya da limon katabilirsiniz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.