Emzirmeyle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Özge Kaya 03.10.2016

Emzirmenin anne - bebek sağlığı açısından sonsuz faydalarını biliyoruz. Peki, emzirme ve anne sütü hakkındaki doğru bilinen yanlışların farkında mıyız?

Günümüzde sağlık uzmanları bebeklerin sağlıklı gelişimi için anne sütünün kritik önemi konusunda hemfikir. Hatta anne sütü ve emzirmeyle ilgili farkındalığı artırmak amacıyla her yıl 1-7 Ekim tarihleri arasındaki hafta Emzirme Haftası olarak kullanılıyor.

Emzirmenin Faydaları Neler?

Emzirmek sadece bebeğin beslenmesi için değil; annenin sağlığı için de büyük öneme sahip. Emzirmenin faydalarını sıralayacak olursak:

  1. Anne sütü bebeğin ilk 6 aydaki tüm besin ihtiyaçlarını (su dahil) tek başına karşılar.
  2. Anne sütü, en doğal, en taze, en hijyenik besindir ve oldukça ekonomiktir. (Diğer bir ifadeyle bedavadır.)
  3. Anne sütüyle beslenen çocukların bağışıklık sisteminin daha güçlü olduğuna dair çalışmalar vardır.
  4. Emzirmek, anne – bebek arasındaki duygusal bağın kurulmasını kolaylaştırır.
  5. Emziren annelerin rahmi daha hızlı bir şekilde eski haline döner ve anne lohusalık dönemini daha kolay atlatır.
Emzirmeyle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Emzirme Sırasında Karşılaşılan Engeller ve Doğru Bilinen Yanlışlar

Emzirmek istiyorum, ama sütüm gelmiyor.

Anne sütü kendiliğinden gelen bir şey değildir, sütün gelmesi için bebeğin emmesi gerekir. Bebek emmiyorsa ya da emdiği halde süt gelmiyorsa bebeğin memeyi tutuş şekli gözden geçirilmelidir.

Sütüm Yetmiyor.

Bu fikri taze annelerin aklına genelde kayınvalide, komşu teyze gibi tecrübeli varsayılan anneler tarafından sokulur. “Bu bebek aç. Şuna bak çok zayıf”, “Senin memeler hiç büyümemiş, kesin sütün azdır.” gibi yorumlarla zaten yeterince kaygılı olan anneyi iyice yetersiz hissettirir.

Kendinize “Sütüm yetmiyor mu?” diye sormadan önce bebeğinizin mide kapasitesini bilmenizde fayda var. Yeni doğmuş bir bebeğin mide büyüklüğü bir kiraz tanesini geçmez, birinci ayın sonunda ise en fazla yumurta kadar olmuştur. Bu nedenle, bebeklerin lıkır lıkır süt içmesini beklemek yanlış olur.

Sütün yetersizliği ancak bebek beklenen şekilde kilo almıyorsa ya da bezini günde 4-5 defadan az ıslatıyorsa değerlendirilmelidir. Meme büyüklüğünün de üretilen süt miktarıyla doğrudan bir bağı yoktur.

Emzirmeyle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Anne sütü mutlaka beyaz olmalıdır.

Hayır. Doğumdan hemen sonra memeden gelen sıvı genelde sarımtırak bir renkte olur ve bu sıvıya kolostrum denir. Kolostrum bebeğin ilk besini olarak eşi bulunmaz bir kıymete sahiptir. İlerleyen günlerde sütün rengi beyazlaşır. Bebek büyüdükçe anne sütünün içeriği bebeğin ihtiyaçlarıyla birlikte değişeceğinden renginde de değişiklik görülebilir.

Memede bekleyen anne sütünün ekşiyip bozulmayacağını da buraya not düşelim.

Anne sütünü artıran gıdalar

Bilimsel açıdan anne sütünü artırdığı kanıtlanmış bir gıda henüz yok. Anne sütünü artıran en önemli faktör emzirme sıklığı Diğer bir deyişle, bebek ne kadar sık emerse süt de o kadar çok artar. Emzirme döneminde annenin sağlıklı ve dengeli beslenmesi, bol bol su içmesi elbette çok önemli, ancak herhangi bir besinin sütün miktarını ya da kalitesini artıracağını söylemek yanlış olur.

Emzirdikten sonra bebeğe bir çay kaşığı su verilmelidir.

Hayır, henüz 6 ayını doldurmamış bir bebeğe kesinlikle anne sütünden başka bir şey verilmemelidir. Bir çay kaşığı bize çok küçük bir miktar olarak gözükse de yeni doğmuş bebekler için çok fazladır ve bebeğe tokluk hissi vererek anne sütünden yeterince faydalanmasının önüne geçer. Kayınvalidenizin, komşu teyzenizin fikirleri bu hareketi doğrulamaz. Hatta kendi annenizin size 3 aylıkken kaşık kaşık süt içirmiş olması, sizin de hala hayatta olmanız anne sütünden en iyi şekilde faydalandığınız anlamına gelmez.

- İlk 6 aydan sonra emzirmeye son verilebilir.

Bu laf “İlk 6 ay sadece anne sütü”nün yanlış anlaşılmasından başka bir şey değildir. Bebeklere ilk 6 ay sadece ve sadece anne sütü verilir, ilerleyen aylarda da yavaş yavaş katı gıdalara geçiş yapılır. Ancak bunlar, adı üstünde, ek gıdadır. Bu süreçte anne sütünün mucizevi faydalarından yararlanmaya devam edilir.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.